Salı, Nisan 9, 2024
Ana SayfaTürkiyeİzmirİzmir Gezi Rehberi

İzmir Gezi Rehberi

-

Hazırladığımız İzmir Gezi Rehberi’nde İzmir ile alakalı bir çok bilgiye sahip olacak, ulaşımdan konaklama, gezilecek yerlerden mekanlara kadar bilgi sahibi olacaksınız. Coğrafi konumu nedeniyle İzmir tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Aslında baktığınızda Türkiye’nin her bir bölgesinin coğrafik olarak önemli bir konumda bulunduğunu görebilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken, bilmeniz gereken o kadar çok yer ve mekan bulunuyor ki 8500 yıllık tarihini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Ege’nin müthiş şehri İzmir’in gezilecek tarihi yerlerini sizler için derledik.

İzmir Gezi Rehberi

İzmir Gezilecek Tarihi Mekanlar

İzmir Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Antikçağ’da başkent olan Efes, günümüzde bile oldukça değerlidir. Eşszi mimarisi ve dayanıklılığı ile büyülediğini söyleyebiliriz. Dünya Miras Listesi’ne de alınarak görkemliliğini ve önemini tescillendirmiştir. Kurulduğu günden itibaren başta Roma ve Bizans olmak üzere çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Antikçağ’da bu kadar düzenli bir yerleşke olması, şehrin düzeni ve mimari olması görenleri hayrete düşüyor. Efes, döneminin yalnızca başkenti değildi, aynı zamanda ticaret merkeziydi. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Efes, İzmir’in Efes ilçesinde yer alıyor.

Adres: Atatürk, Uğur Mumcu Sevgi Yolu No: 26, 35920 Selçuk/İzmir
Telefon: 0232 892 60 10
Konum için tıklayınız.

İzmir Hisar Cami

Hisar Camisi

İzmir’in Konak ilçesinde yer alıyor. Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nda günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Yapılış yılının 1597 olduğu biliniyor. Şehrin en büyük ve en eski camisi olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Adres: Konak, 904. Sk. No:52, 35250 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezilecek Tarihi 10 Mekan

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. II. Abdulhamid’in tahta çıkışının 25. yılına özel olarak yaptırılmıştır. Yapılış tarihinin ise 1901 yılı olduğunu biliyoruz. Saat Kulesi yapıldığı günden bu yana bir merkez olarak kullanılmıştır. Arkadaşlarıyla buluşan da, önemli olaylar da hep burada gerçekleşmiştir. Saat yalnızca 1974 yılında gerçekleşen deprem sonrası çok büyük hasar görmüştür. Yıllardır sorunsuz bir şekilde çalışan saat durmuştur. Restorasyon sonrası ise günümüzdeki şekline kavuşmuştur.

Adres: Kemeraltı Çarşısı 35360 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Birgi Çakırağa Konağı

Birgi Çakırağa Konağı

İzmir’in ve tabi ki Ege Bölgesi’nin kaybolmaya yüz tutmuş eski mimarilerine inat dimdik ayakta duran konak kendisini korumayı başarmış. Ancak uzun yıllar boyunca bakımsız kalmıştır. Daha sonlarında ise restore edilerek müze haline getirilmiştir. Osmanlı ve Eski Türk Evleri’nin en güzel örneklerinden biridir. Bahçesi çiçeklerle bezenmiş görsel şölene davet çıkarıyor. Bu müzeye uğrayabilir ve klasik Osmanlı gündelik evlerini incelem fırsatı bulabilirsiniz.

Adres: Birgi, Şht. Gürol Madan Cd., 35750 Ödemiş/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Eski Smyrna

Eski Smyrna

Eski İzmir olarak da bilinen yer bir adacık üzerine kurulmuştur. Tarihinin M.Ö. 3000 yıllarından öncesine dayandığına söyleyebiliriz. Bu bölgede bulunan en eski evin ise kayaların üzerinde Eski Tunç Dönemi’ne denk geliyor.

Adres: Tepekule, Ord. Prof. Dr, Ord. Prof. Ekrem Akurgal Cd. No: 95, 35530 Bayraklı
Telefon: 0232 341 50 31
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezilecek Müzeler

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

Aslında burası Arkeoloji Müzesi’nin bir küçüğüdür diyebiliriz. Çünkü oranın kapasitesi tamamen dolunca burası 2004 yılında hizmete açılmıştır. Müze, seramik, taş ve değerli eşyalar olarak üç bölüme ayrılmış. Seramik bölümünde antik kentlerden çıkarılan eşyalar, taş bölümünde heykeller ve kabartmalar ve değerli eşyalar bölümünde de sikkeler, cam eserler yer alıyor.

Adres: Mimar Sinan Mahallesi, 35220. Sokak
Telefon: 0232 445 68 18
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
Konum için tıklayınız.

Tire Kent Müzesi

Tire Kent Müzesi

Tire Kent Müzesi’nde unutulmaya yüz tutan değerli zanaat ve zanaatkarların canladırma heykelleri bulunuyor. Özellikle bakırcılar, urgancılar, semerciler ve çizmeciler ilginizi çekebilir. Günümüzde maalesef bu meslekler artık yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Adres: Yeni Atatürk Cd. Tire/İzmir
Telefon: 0232 500 18 80
Konum için tıklayınız.

Key Museum

Key Müzesi

Bazıları için otomobil denilince akar sular duruyor. Meraklılarına güzel bir sürpriz olan Key Müzesi, içerisinde yüzlerce arabaya ev sahipliği yapıyor. Her renkten üstü açık arabalar sizin de ilginizi oldukça çekebilir. Özellikle de 1996 yılına ait Batman filmindeki Batmobile sizleri orada bekliyor.

Adres: Çapak Mahallesi, Özgörkey Caddesi, No:5, Torbalı
Telefon: 0232 850 35 00
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
Konum için tıklayınız.

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bu müzeyi gezerken kendi çocukluğunuzla karşılaşabilirsiniz. İstanbul’daki müzenin yardımıyla restore edilen müze 1800’lü yıllardan 1970’li yıllara kadar tüm oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Bebek evleri, peluş oyuncaklar, tahta oyuncaklar ve Hacivat ile Karagöz koleksiyondan sizlere göz kırpıyor.

Adres: Halil Rıfat Paşa, No:31, Konak
Telefon: 0232 425 75 13
Konum için tıklayınız.

Neşe ve Karikatür Müzesi

Neşe ve Karikatür Müzesi

Son zamanlarda dünyaca sıkıntılı günler geçiriyoruz. İşte bu dönemleri aştıktan sonra gideceğiniz ilk müze burası olmalı. İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka eklenmesi gerekir. Komik ve iğneleyici karikatürlerden oluşan müzenin oluşumunda yerli sanatçılarımızın emeği büyüktür.

Adres: Yzb. Şerafettin Bey Sokak, No:9, Konak
Telefon: 0232 465 31 05
Giriş Ücreti: Öğrenci 2 TL, Yetişkin 4 TL
Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezilecek Alışveriş Merkezleri

Agora Alışveriş Merkezi, İzmir

Agora Alışveriş Merkezi, İzmir

Balçova’da yer alan alışveriş merkezi, İzmirlilerin vazgeçemediği bir yerdir. Şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Aksesuardan giyime, kozmetikten eğlenceye kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca alışveriş merkezinin restoran katında da Türk mutfağından Asya mutfağına kadar olan geniş bir seçenek mevcuttur.

Adres: Mithatpaşa Caddesi, No: 1446. Sokak, Balçova
Telefon: 0232 277 25 25
Konum için tıklayınız.

Forum Bornova Alışveriş Merkezi, İzmir

Forum Bornova Alışveriş Merkezi, İzmir

İzmir’in sahip olduğu açık hava alanlı olarak faaliyet gösteren alışveriş merkezidir. Bu türde ilk olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca açık havada olması sayesinde de pandemi döneminde oldukça güvenilir, alışveriş noktalarından biridir. Ege Üniversitesi’nin hemen yanı başında bulunmasıyla üniversiteli gençlerin de popüler mekanlarındandır.

Adres: Kazımdirik Mahallesi, 372. Sokak, Bornova
Telefon: 0232 396 00 38
Konum için tıklayınız.

İzmir Park Alışveriş Merkezi, İzmir

İzmir Park Alışveriş Merkezi, İzmir

İzmir’in en sevilen alışveriş merkezlerinden biridir. İçerisinde her türden ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mağazalar bulunuyor. Ayrıca eğlence alanları ve sinemalarıyla da insanları eğlendiriyor.

Adres: No:408, Eşrefpaşa Cd., 35270 Konak
Telefon: 0232 250 11 12
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezilecek Sokak ve Caddeler

İzmir Havra Sokağı

Havra Sokağı

Konak ilçesinde yer alıyor. Bu sokağın özelliği ise her çeşit insanın birbirlerine saygıda kusur etmeden yaşamalarıdır. Havra Sokağı’nın her bir köşesinde 9 tane Yahudi Dua Evi bulunuyor. Havra Sokağı’na girdiğiniz anda atmosferini hissedebilirsiniz. Kemeraltı Çarşısı’na oldukça yakın bulunması nedeniyle alışveriş yerinin merkezidir. Ayrıca bu bölge Yahudilerin ilk yerleşim yeridir.

Adres: Kemeraltı Çarşısı 35360 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

Dantel Sokak

İzmir’in en popüler ve en sevilen bölgesi Alsancak’ta yer alıyor. Sokak yalnızca bir sokak değil aynı zamanda sanata önem veren bir yer ve renkli bir kişiliktir. Her gün buradan geçip giden insanların yüzlerindeki meraklı ifadeyi görebilirsiniz. Dantel Sokak resim yapan sanatçıların yanında el emeği işlerini satan insanları da ağırlıyor.

Adres: Alsancak, 1449. Sk. 11 C, 35220 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Dario Moreno

Dario Moreno Sokak

Tarihi Asansör’ün girişinde bulunan sokak, adını ünlü sanatçı Dario Moreno’dan almıştır. Sanatçının evide burada bulunuyor. Tarihi dokusuyla muhteşem bir ortam oluşturan sokağın eski ismi de Asansör Sokağı’dır. Dario Moreno Sokak yerine Asansör Sokağı olarak sorarsanız size daha çok yardımcı olabileceklerini söyleyebiliriz. Yan yana sıralanmış eski Rum evleri ve kafelerle şirin bir görüntü oluşturuyor.

Adres: Turgut Reis 35360 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Konaklama ve İzmir Otelleri

İzmir Konak Hotelleri

İzmir’in merkezidir. Merkezde ve çevresindeki tarihi yerleri gezmek istiyorsanız mutlaka burada kalmalısınız.

Kemeraltı, Konak Hotelleri

Burada Tarihi Kemeratı Çarşısı bulunuyor. Alışveriş yapmak ve tarihi yer gezmek istiyorsanız burada kalmalısınız.

Bornova Hotelleri

Alışveriş yapmak istiyorsanız, Bornova tam size göre. Burada konakladığınız süre boyunca her şey elimin altında olsun isterseniz, Bornova otellerine göz atabilirsiniz.

Gaziemir Hotelleri

Havalimanın yakın bir bölgede konaklamak isteyenler için en ideal yerlerden birisidir. Turistik amaçlı gezi bölgelerine pek yakın değildir.

İzmir’de Konaklama ile alakalı aşağıdaki airbnb linkimiz üzerinden inceleme yapabilir, size en uygun izmir’de konaklama tercihini seçebilirsiniz.

Bunlara da göz atabilirsiniz.

Bergama Gezi Rehberi

Gerence Koyu Gezi Notları

İzmir Teleferik Gezi Rehberi

Efes Antik Kenti Gezi Notları

Dikili Kalem Adası Gezi Notları

Delikli Koy Gezi Notları

Şirince Köyü Gezi Notları

Alaçatı Gezilecek Yerler

Foça Tekne Turları

Çeşme Tekne Turları

İzmir’de Ulaşım Tarifeleri

Aşağıdaki bilgiler otobüs, vapur, metro ve tramvay için geçerlidir.

  1. Aktarmada Tam 3.46, öğrenci 1.64, öğretmen 3.00, 60+ 3.00 TL,
  2. Aktarmada tam 0.50, 0.00,0.00,0.00,
  3. Aktarmada ücret alınmıyor.

İzmir'de Ulaşım

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı, ülkenin her bir yerinden direkt olarak uçuş alıyor. Herhangi bir havayolundan alacağınız bilet ile İzmir’e direkt uçuşla gidebilirsiniz. İstanbul’dan İzmir’e uçuş 1 saat 10 dakika sürüyor. Şahsi aracınızla İzmir’e ulaşmak istiyorsanız da Osmangazi Köprüsü’nü kullanabilirsiniz. En kısa yoldan arabaya bu şekilde şehre ulaşabilirsiniz. 6 saat içerisinde İzmir’e ulaşmış olacaksınız.

İstanbul’dan İzmir’e Nasıl Gidilir?

Üç farklı yol ile İzmir’e gidebilirsiniz. Osmangazi Köprüsü, Tekirdağ feribot ve Otoyol 5. Bu üç yolun en kısası Osmangazi Köprüsü’nü kullanmaktır. Bu sayede ortalama 6 saatte varabilirsiniz. Diğer seçenekler ile yolculuk süresi 10 saate çıkıyor. Tabi ki Osangazi Köprüsü’nden geçerken belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Hafif ticariler için alınan fiyat 188 TL’dir.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol