Home Türkiye İzmir Bergama Gezi Rehberi

Bergama Gezi Rehberi

1
569
İzmir Bergama

İzmir’e bağlı bir ilçe olan Bergama, yıllar boyunca süregelen medeniyetlerin odak noktası olmuştur. Antik dönemlerden bu yana aktif olarak kullanılmış olan şehir, tarihi yapısını bozmadan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dünya tarihinde ilkler şehri olarak da bilinen Bergama’da ilk doğal tedavi ve kültür faaliyetleri gibi etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

8500 yıllık bir geçmişe sahiptir. İyon, Roma, Helen, Bizans ve Osmanlı gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmıştır. Bergama, döneminin kültür ve sanat merkezi olmuştur. Şehirden geriye kalan eşsiz mimariye sahip tarihi bölgeler ise İzmir gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Bergama Gezilecek Yerler

2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Bergama, tarih boyunca devletlerin gözdesi olmuştur. İlk çağlarda Pergamon Krallığı’na ait olup, başkentlik yapmıştır. Osmanlı döneminde ise önemli bir merkez olma özelliğini sürdürmüştür.

Kızıl Avlu

Şehrin en gösterişli yapılarından birisi olan Kızıl Avlu aslında Mısır Tanrıları’na ithafen yapılmıştır. Bu büyük yapının tamamı tuğladan yapılmıştır. Yapılış tarihinin M.S. 2. yüzyıl olduğu tahmin ediliyor.

Bergama Müzesi

Kızıl Avlu, Akropol ve Asklepion gibi tarihi bölgelerden çıkarılan değerli eserler Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Müzenin içerisinde Bergama’nın yöresine ait kıyafetlerin ve eşyaların sergilendiği etnografya bölümü de bulunuyor. Yöreye özgü halı, kilim ve heybe gibi eşyaları görebilirsiniz.

Kale Mahallesi

Şehrin en eski mahallerinden olan Kale Mahallesi, hem yerli halk hem de ziyaretçiler tarafından oldukça seviliyor. Mahallenin sokaklarında ufak bir gezintiye çıkarsanız, üzerine sinen tarihi kokuyu hissedebilirsiniz. Eski Rum evlerinin renk renk boyanmış kapılarında fotoğraflar çekebilirsiniz.

İzmir Bergama

Bergama Arastası

Bergama Aratası, Bergama esnafının buluşma noktasıdır diyebiliriz. Farklı zanaatlarda ustalığı olan esnaflar maalesef günümüzde oldukça az sayıda kalmıştır. Çarşıda oturabilir ve meşhur hanları gezebilirsiniz. Meşhur dokuma kilim ve halılardan satın alabilirsiniz.

Kozak Yaylası

Kozak Yaylası, doğaseverler için muhteşem bir yürüyüş ve kamp alanıdır. Fıstık ağaçlarının altında yürüyüş yaparken muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yayla çevresinde bulunan Nebiler Şelalesi ve mağarayı da ziyaret edebilirsiniz.

Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama’ya şahsi aracınızla ya da otobüsle gitmek istiyorsanız, İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanabilirsiniz. İstanbul-İzmir arası yapılan otoyol sayesinde gitme süreniz daha da kısalıyor. Bergama’ya ulaşmak için en yakın havalimanı İzmir’de bulunuyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Türkiye’nin her yerinden direkt uçabilirsiniz.
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezi Rehberi için tıklayınız.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here