Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAlaşehir Gezilecek Yerler

Alaşehir Gezilecek Yerler

-

Alaşehir Gezilecek Yerler, Manisa’nın adı en bilindik ilçelerinden birisidir. Tıpkı Akhisar gibi büyük bir İlçe olan Alaşehir’de pek çok imkan bulunmaktadır. Alaşehir’in kültürü; Roma, Bizans, Selçuklu, Anadolu beylikleri ve Osmanlı dönemi çok sayıda farklı medeniyete şahitlik etmiş, oldukça eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle zengindir. Alaşehir Kurtuluş Savaşı mücadelesi açısından da önemli ve simge bölgelerden birisidir. Zira Erzurum Kongresi’nden sonra Milli Mücadele’nin önemli bir mihenk taşı olan Alaşehir Kongresi burada gerçekleştirilmiştir.

Alaşehir’in ismine yönelik rivayetlerden birisi Yıldırım Bayezid Han’ın şehrin tepesine çıkması ve Toptepe’de iken ‘ne ala şehir!’ demesi üzerine bu adı aldığı yönündedir. Ünlü Sultaniye üzümünün yetiştiği ender bölgeler arasında yer alan Alaşehir aynı zamanda gelişmiş yemek kültürü ile de bilinmektedir. Bölgeye gidenlerin Alaşehir’in zengin mutfağını kesinlikle denemesi önerilir. Ege Bölgesi’nde bulunduğu için ağırlıklı olarak hafif ve zeytinyağlı yemekler ön plana çıkar. Alaşehir kapaması da bölgede hayli meşhurdur.

İlçede çok sayıda tarihi öneme sahip mekan ve ibadethane görmek mümkündür. Bunlar arasında eski dönemlerden beri varlığını sürdüren filedelfiya Kilisesi ve Yıldırım Beyazıt Camii gibi özel mekanlar bulunmaktadır. Filedelfiya Kilisesi Türk İslam hoşgörüsü anlayışı göz önünde bulundurarak korunmuş ve bugüne kadar gelmiştir. Aynı zamanda Şeyh Sinan Camisi ve Türbesi, Yağhane Camisi, Şeyh Camisi ve Türbesi gibi çok sayıda özel yapı barındıran Alaşehir, medeniyetlerin buluştuğu bir alan olarak konumlanmıştır.

Alaşehir’e Ulaşım

Alaşehir’e ulaşım genel olarak demiryolu ile ve D585 karayolu ile sağlamaktadır. İlçe bünyesinde ve çevre ilçelerle seyahatlerde ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma hizmeti sunulmaktadır. Araçlarda Manisa kart ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Dolayısıyla ilçenin rahat bir ulaşım düzenine sahip olduğu ifade edilebilir.

Alaşehir’de Konaklama

İlçe Manisa ilinin büyük merkezlerinden biri olması nedeniyle ve tarihi konumu dolayısıyla, bölge ziyaret edecekler açısından olumlu özellikler sunmaktadır. Alaşehir’de konaklamak için çok sayıda otel ya da pansiyon bulmak ve bütçeye en uygun mekanda kalmak mümkündür.

Alaşehir Gezilecek Yerler

Alaşehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak doğal güzellikleri yansıtan alanlar ve tarihi mekanlar gelir. Yıldırım Bayezid Camisi başta olmak üzere Alaşehir’in tarihi tüm camileri, Şeyh Sinan Türbesi, Filedelfiya Kilisesi gibi çok sayıda tarihi mekan ilçeye gelenlerin muhakkak görülmesi gereken yerler arasındadır. Aynı zamanda Spil Dağı Milli Parkı ve Sarıkız Kaplıcası gibi alanlar da Alaşehir’de yer almaktadır.

Alaşehir Konum için tıklayınız.
Alaşehir Gezilecek Yerler adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Manisa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol