Ana Sayfa Mekanlar Haftasonu Planları Şirince Köyü Gezi Notları

Şirince Köyü Gezi Notları

-

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince, turizm açısından oldukça gelişmiştir.  Ancak 2012 yılına kadar bu harika köyün değeri bilinmiyordu. O yılda ortaya atılan kıyamet kehaneti sonrası Şirinci Köyü yalnızca Türkiye değil tüm dünyada ismini duyurdu.

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. İzmir gezilecek yerler arasında bulunan köy, kıyametin teğet geçtiği köy lakabıyla ünlenmiştir.

Şirince Gezilecek Yerler

Nüfusu ve yüzölçümü bakımında oldukça küçük olan köy, aksine içerisinde oldukça fazla gezilecek yer barındırıyor.  Kendine özgü rengarenk çiçeklerle süslenmiş sokakları, Arnavut kaldırımları ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Aziz John Baptist Kilisesi

Kilisenin inşası yeni tamamlanmış olmasına rağmen tarihi oldukça eskidir. Ne zaman inşa edilmeye başlandığı bilinmiyor. Uzun yıllar boyu ziyarete kapalı olan kilise, geçtiğimiz yıllarda restore ve inşa edilerek ziyarete açılmıştır.

Nesin Matematik Köyü

Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine kurulan köy, Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından inşa edilmiştir. Matematiği sevmeyenlerin matematikle arasını düzeltmek amacıyla kurulmuştur. Tamamen manevi değerler üzerine kuruludur. Tek amacı matematiği seven, doğayla barışık, özgüvenli çocuklar yetiştirmektir. Bu yüzden köyün içerisinde çocukların fidan dikebileceği ve doğayla iç içe olacağı alanlar mevcuttur.

Hodri Meydan Kulesi

Yapının mimarı Sevan Nişanyan’dır. 12 metre uzunluğunda bulunmaktadır. Kulenin en üst kısmı seyir terası olarak halka hizmet vermektedir. Ücretsiz bir şekilde çıkıp yeşilin bin bir tonunu seyredebilirsiniz.

Şirince’de Neler Yapılabilir?

İlk olarak köyün her bir sokağını gezmelisiniz. Sokakları gezerek köyü iyice tanımalısınız. Daha sonra ise şarapları ile ünlü olan köyde şarap tadımı yapabilir ve sevdikleriniz için şarap satın alabilirsiniz. Aziz John Baptist Kilisesi içerisinde bulunan şarap mahzenini ziyaret edebilirsiniz. Şirince Köyü’ne özgü Mürver şurubunu tadabilirsiniz. Özel bir çiçekten yapılan şurubun hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Gezmekten yorulursanız Şirince’de oldukça ünlü olan Mehmet Amca atlarına binerek kısa bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca Şirince’ye kadar gelip yamaç paraşütü yapmamak tabi ki olmaz. Cesaretinizi topladığınız anda bu adrenalin dolu macerayı yaşamanızı öneririz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone