Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaRehberGezi RehberiYurt Dışında Çalışmak için 10 Öneri!

Yurt Dışında Çalışmak için 10 Öneri!

-

Yurt dışında çalışmak özgeçmişiniz ve kariyeriniz için altın değerindedir. Hem size unutulmaz anılar bırakır hem de iş hayatınızda yeni bir sayfa açar. Yurt dışında çalışmak bazılarına korkutucu gelse de, bazıları için bir hayaldir. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençler yurt dışına çıkarak farklı kültürlerle etkileşim içine girerler. Kariyer basamaklarını tek tek tırmanırken, özgüvenleri yerine gelir. Tabi ki herkes böyle bir fırsatı elde edemez. Eğer elinizde şansınız varsa, mutlaka kullanmalısınız. Ancak böyle bir karar vermeden önce yurt dışında yaşam ve çalışma ile ilgili önerilere kulak asmalınız.

Yurt Dışında Çalışmak için Bilmeniz Gereken 10 Öneri!

  1. Gideceğiniz Ülkeyi Tanıyın ve Araştırın

Yurt dışına çıkmadan önce ilk olarak gideceğiniz ülkenin kültürünü, yaşantısını, geleneklerini ve imkanlarını araştırın. Bu sayede orada yaşamak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Yurt Dışında Çalışmak için 10 Öneri!

  1. Vize Şartlarını Öğrenin

Her şeyden önce vize almak gereklidir. Gideceğiniz ülkenin vize şartlarını ve izinlerini öğrenin. Eğer size verilmeyecek bir sorun oluşursa, yarı yolda kalmayın. Vize alabileceğinizden emin olun.

  1. Gideceğiniz Ülkenin İstihdamına Bakın

Öncelikle herhangi bir konuda uzamnlığınız yoksa, gideceğiniz ülkede ne iş yapabilirsiniz ona bakın. Örneğin Amerika’da tır şoförleri oldukça iyi para kazanıyor. İş olanaklarını iyice araştırıp mümkünse işinizi garantileyip gidin.

  1. Kendi Muhasebenizi Yapın

Kendinizi yurt dışında herhangi bir ülkeye attınız diyelim. Hayatta kalmak için bir eve, yemeğe ve paraya ihtiyacınız olacak. Yanınızda ne kadar para var, ne kadar harcarsınız öncelikle onu belirleyin. Gelir ve gider tablosu oluşturarak iş bulana kadar harcamalarınızı minimumda tutun.

  1. Çalışma İzninizi Garantileyin

Tabi ki yurt dışına çalışmaya gidiyorsanız, çalışma izni almanız gerekiyor. Çalışma izni almak için gereken belgeler ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan yardım alarak, evraklarınızı tamamlayabilirsiniz.

  1. Yabancı Dil Öğrenin

Gittiğiniz ülkede etrafa boş bakışlarla bakarsanız, tabi ki kendinizi geliştiremezseniz. Bu yüzden gitmeden önce yabancı dil konusunda kendinizi geliştirin. Ne kadar akıcı ve zeki konuşursanız, işinizde o kadar ilerlersiniz.

Yurt Dışında Çalışmak için 10 Öneri!

  1. Nasıl İş Bulabilirsiniz Araştırın

Kafanızda belirli bir iş yoksa, kendinize uygun işleri araştırın. Hem internette hem de gezerek kendinize iş bakabilirsiniz. Ufak bir işle başlayıp daha sonra kademe kademe de yükselebilirsiniz.

  1. Çevrenizi Geniş Tutun

Yurt dışında çalıştığınız süre boyunca çevrenizi oldukça geniş tutun. Ne kadar geniş bir ağınız olursa, geri döndüğünüzde o kadar bağlantınız kalır. Sosyal medyayı aktif kullanarak ağınızı genişletin.

  1. Sertifikaya Önem Verin

Bol bol sertifika almaya özen gösterin. Örenğin ileri derece Excell bilgisi, her meslek için gerekli olan sertifikalar arasında yer alıyor.

  1. Asla Pes Etmeyin!

Son olarak şunu söylemek isteriz ki, hayallerinizden vazgeçmeyin. Karşınıza ne tür zorluk çıkarsa çıksın, her kötülükte bir fayda olabileceğini unutmayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol