Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaTürkiyeMardinNusaybin Gezilecek Yerler

Nusaybin Gezilecek Yerler

-

Nusaybin Gezilecek Yerler, Suriye ile sınır olan Mardin ilçesidir. İpek Yolu üzerinde yer alır, Fırat ve Dicle Nehri arasında bulunur. Coğrafi konumu oldukça önemlidir, Mezopotamya’nın kuzey kesiminde yer alır. Nusaybin’i milattan önce 4500 senesinde Subarular kurmuştur. 1500 yıl sonra Sümet Kralı Lugazakis Nırbo adını vermiştir. Bu süreçte ise Çağ-Çağ deresinin batısına yeniden kurulmuştur. Yer aldığı süre boyunca Mezopotamya’daki en büyük yaşam alanı olarak tarihe geçmiştir. Sümerliler yıkılana kadar onların hakimiyet sağladığı bir şehirdir. Sümerlilerin ardından Akadlar, Babilliler, Mitanililer, Asurlular, Medler, Persler, Selevkoslar ve Romalılar da şehirde hüküm sürmüştür. 1170 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan ilçenin nüfusu 105 bin 856’dır.

Nusaybin’e Ulaşım

Mardin şehir merkezinden Nusaybin’e ulaşım sağlamak oldukça basittir. Şehir merkezine 53 kilometre uzaktadır ve karayolu ile ulaşım sağlanabilir. İlçenin birçok kişi tarafından ilgi görmesi nedeni ile kişisel araçlarla gidilebilmektedir. Şehir merkezinden sıklıkla kalkan otobüslere binilerek de ilçeye varılabilmektedir. Midyat ile arasında yalnızca 50 kilometre bulunmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde iki ilçe de gezilebilmektedir. Havayolu da ulaşım alternatifleri arasında yer alır. Havaalanından kalkan servis araçları ile de ilçeye gidilebilmektedir.

Nusaybin Konaklama

Her yıl binlerce turist Nusaybin’i gezmeye gitmektedir. Doğu Kültürünü oldukça iyi yansıtan bu ilçede farklı konaklama alternatifleri bulunur. Kişiler tarihi dokuların yansıtıldığı mimari yapılarda konaklayabilirler. Eski zamanlardan yapılar da onarım sağlanarak yeniden kullanıma açılmıştır. Bu yapılarda da konaklama sağlanabilmektedir.

Nusaybin Gezilecek Yerler

Nusaybin gezilecek yerler alternatifleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Aznavur Kalesi

İlçeye 14 kilometre uzaklıkta bulunur. Tepenin üzerinde yer alan kale 970 yılında inşa edilmiştir. Genişliği 30 ile 60 metre arasında bulunur ve 400 metre boyundadır. İki gözetleme kulesine sahiptir ve hala sağlamlığını korumaktadır. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir kaledir.

Merdis Kalesi

Nusaybin’e 15 kilometre uzaklıkta bulunur. Eskihisar Köyü’nde yer alan kalenin genişliği 1500 metredir. 12 kulesi vardır ve doğusunda bir şato bulunmaktadır. Ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak mimari yapısına bakılarak Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Nusaybin Konum için tıklayınız.
Nusaybin Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Nusaybin Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,508TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone