Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaKültür SanatTarihi MekanlarTarihi Güzellikler: Sultanahmet Camii

Tarihi Güzellikler: Sultanahmet Camii

-

İstanbul’un görkemli yapısının içerisinde bulunan tarihi eserler dünyaca üne ve öneme sahiptir. Ayasofya’nın yanıbaşında yer alan ihtişamlı Sultanahmet Camii, dine ve inanaca olan bağlılığı ile bilinen Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen bu yapı, Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Mimar Sinan’dan sonraki en önemli Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’nın imzasını taşıyor. Zaten Sedefkar’da Mimar Sinan’ın yetiştirdiği başarılı öğrencilerden bir tanesi.

Sultanahmet Camii’ni öne çıkaran özellikleri arasında Osmanlı tarihinin ilke ve tek 6 minareli camii olması bulunuyor. O dönem bu durum çok eleştirilmiştir. Nedeni ise yalnızca Kabe’de bulunan camiide 6 minaresi olması diyebiliriz. Eleştirilere duyarsız kalmayan padişahta 7. minareyi yaptırarak olayı kökten çözmüştür. Caminin bir diğer ayırt edici özelliği de süslü minarelere sahip olmasıdır.

Bu görkemli yapının bahçesinde ise I. Ahmet’in tek kubbeli mezarı bulunuyor. 28 yaşında vefat eden padişahın mezarının yanında bir de güneş saati bulunuyor.

İstanbul Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii Özellikleri

Sultanahmet Camii’nin 3 kapısı bulunuyor. Ana kapısında demirden yapılmış bir kordon bulunuyor. Bu kordonun yapılma amacı ise Allah’ın evine padişah bile girse eğilmek zorunda mesajını vermektir. Caminin duvarlarını çini diyarı İznik ve Kütahya’dan getirilen 22.000 adet çini süslemektedir. Ayrıca caminin temelini I. Ahmet atmıştır. Temelini atmak için kullandığı pizza da Topkapı Sarayı’nda sergileniyor. Caminin duvarlarında tabletler şeklinde ayetler ve 4 büyük halifenin isimleri yazmaktadır.

İstanbul’un Tarihi Mekanları adlı kategorimize göz atın.

Sultanahmet Camii Nerede?

Camiinin ihtişamı ve güzelliği nedeniyle bulunduğu bölgeye ismi verilmiştir. Sultanahmet Camii, Sultanahmet’te bulunuyor. Fatih ilçesinde yer alan caminin etrafında da pek çok turistik yere rastlayabilirsiniz. Hatta İstanbul’un en önemli turistik yerleri bölgede ve çevresinde yer alıyor.

İstanbul Sultanahmet Camii

Nasıl Gidilir?

Sultanahmet Camii’ne en kolay yoldan Bağcılar-Kabataş tramvayını kullanarak gidebilirsiniz. Tramvay tam caminin önünde indiriyor. Ayrıca Marmaray’dan Sirkeci durağında inip 10 dakikalık yürüyüş sonrası da ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla kesinlikle gelmeyin çünkü turistik merkez olduğu için oldukça kalabalık ve park yeri bulmanız neredeyse imkansız.

Konumu için tıklayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol