Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaYaşamTariflerSushi Çeşitleri Nelerdir?

Sushi Çeşitleri Nelerdir?

-

Sushi çeşitleri nelerdir gibi sorular birçok sushi yemeyen ya da yeni yemeye başlayan kişiler tarafından sorulmaktadır. Sushi birçok çeşidi olan ve ülkemizde özellikle son 2 senedir bir hayli popüler olan yemektir. Genel olarak çiğ balık olarak nitelendirilse bile aslında çiğ balıktan ibaret değildir. Çiğ balık kullanılır fakat bu balık özel soslarla birleştirilir, ayrıca yanında birçok deniz mahsulü kullanılır. Bir japon lezzeti olarak bilinen bu yemekte aslında soslarla bezenmiş pirinç kullanılır.

Bu pirinç farklı aromalarla tatlandırılır ve sirkeli bir aroma elde edilir. Sushide kullanılan temel madde pirinçtir fakat herkes çiğ balıktan bahseder. Sushiye tadını asıl veren ve yemeği güzelleştiren malzemenin pirinç olduğu bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu lezzet farklı pek çok garnitür, baharat, dolgular ve soslar ile hazırlanan değişik çeşitlerde gelir. Lezzetli bir Japon Yemeği olan sushinin kökeninin Çin’e dayandığını söyleyenler de mevcuttur.

Sushi Çeşitleri Nelerdir?

Sushi Çeşitleri Nelerdir?

Sushi Çeşitleri farklılık gösterebilir. Haşlanmış mısır, mayonez, çiğ balık ile kabuklu deniz ürünleri, pişmiş balık gibi birçok besin kullanılır. Tofu da kullanılan bu lezzette yumurtanın yer aldığı da unutulmamalıdır. Kökeni Japonlardan geldiği ileri sürülse de aslında ilk çıktığı yerin Çin ülkesi olduğu da bilinir. Birçok farklı türü bulunan sushide ortak malzemeler bulunduğunu söylemek gerekir.

Her sushi çeşidinde belli başlı malzemeler mutlaka kullanılır ve bunlar olmadan sushi yapılmaz. Sirkeli pirinç olmadan sushi hazırlanması mümkün olmadığı için mutlaka pirincin sirke aromasıyla karışması gerekir. Dolguların, çeşnilerin, baharatların ve garnitürlerin çeşit ve miktarıyla lezzetlenen sushi, bunların farklılığından meydana gelir.

Sushiyi ilgi çekici yapan özelliklerinden biri şüphesiz ki servis edilme biçimidir. Çatal veya kaşık kullanılmadan yenildiği için özellikle bize oldukça ilgi çekici gelir. Sushi türlerine baktığımızda fermente balıktan yapılan narezushinin lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Bu sushi türünde sadece balık tüketilir ve pirinç atılır. Malzemelerin basılarak yapıldığı bir diğer tür de oshibako ismi verilen sushi çeşididir ve bunun oldukça lezzetli olduğu bilinir. Garnitürlerin alt tabakayı kapladığı bu sushi türünde üst kısım ise pirinç ile doldurulur. Malzemeler dikdörtgen blok halini alır ve kapağının çok iyi kapatılması gerekir. Kapak açıldıktan sonra istenilen şekilde servis edilen bir sushi türüdür.

Sushi Çeşitleri oldukça fazladır. Wasabi kullanılarak balık dilimleri koyarak yapılan bir sushi türü de nigirizushi olarak bilinir. Turp tadına benzer bir tadı olduğu söylenen bu sushi türünün bazılarında deniş yosunu ince şerit biçiminde pirinç ile garnitürleri birbirine bağlamak için kullanılır. Makizushi ise birçok farklı türü bulunan, en lezzetli sushi türlerinden biri olan yemektir. Genel itibariyle silindir şeklinde servis edilir ve bunu yiyenler çok menün kalır. Deniz yosununa sarılan bu sushinin alt türleri futomaki, hosomaki, tekkamaki ile keppamakidir. Dışarıdan sushi söyleyenlerin en çok tercih ettiği seçeneklerin başında gelen bu çeşit, yiyenlerin tadını damağında bırakır.

Yemek Tarifleri bölümümüzü incelemek için tıklayabilirsiniz.
Sushi Çeşitleri Nelerdir? adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol