Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaYaşamTariflerSushi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sushi Nedir? Nasıl Yapılır?

-

Bir japon yemeği olarak bilinen Sushi Nedir?, yaygın olarak çiğ balık olarak bilinir fakat özel bir pirincin birkaç kez yıkanıp pişirilmesiyle yapılmaktadır. Bu pirinç piştikten sonra mitzukan ismi verilen pirinç şirkesi ile tuz, şeker gibi eklemeler yapılarak lezzetlendirilir. Pilavın balığa sarılarak servis edildiği bir yemek olan sushi, birçok insanın vazgeçemediği tatlardan biri haline gelmiştir.

Özellikle son yıllarda sushiye duyulan merak artmış ve hemen her yerde birçok sushi mekanı açılmıştır. Sipariş verilerek evlere, başka mekanlara da getirilen sushi, yapımı çok zor olmasa da genelde dışarıdan tercih edilen bir yemektir. Sosa batırılarak yenen bir yemek olması sebebiyle sossuz tüketen sayısı epey azdır. Bu yemeğin yosunu pirincin ya da diğer içi malzemelerin dolgu yapılması sonucu sarılarak elde edilir.

Sushi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sushi nedir dediğimizde bilmeyenler olabilir. Pirinç sirkesi ile hazırlanan sushi pilavı olarak da ifade edebileceğimiz bu lezzetin hayranı her geçen gün artmaktadır. Küçük – yetişkin herkesin merak ettiği bu yemek, tattıktan sonra vazgeçilmez lezzetler arasındaki yerini almıştır. 4 ana çeşitten oluşur ve özellikle servis edilme şekliyle dikkat çeker. El kullanılarak sıkıştırılıp hazırlanan önceden haşlanmış pirinç üzerine deniz ürünü konulan bir çeşidi vardır. Bunun ismi nigırı olarak bilinir.

Sushi Nedir? Nasıl Yapılır?

Deniz ürünlerinin haşlama pirinç ya da diğer malzemeler, deniz yosununa sarılarak rulo biçimini aldığı bir çeşit de Makıdır. Deniz yosununun iç malzeme olarak kullanıldığı bir diğer sushi de uramakıdır. Bunda deniz ürünleri pirincin üzerine konulur ve öyle servis edilir. Pirinçsiz olarak servis edilen sushi çeşidi de vardır ancak bu pek sık tercih edilmez. Genel olarak en çok tercih edilen uramakı’dir.

Herkes çiğ balık olarak bilse de sushinin aslında bir çiğ balıktan ibaret olmadığı anlaşılmıştır. Çünkü bu balık pişmemiş olsa bile yanındaki deniz ürünleri olmadan kendisine sushi demek mümkün değildir. Sushi özellikle sosuyla lezzetlenen ve sosun, baharatların, eklemelerin çok önemli olduğu bir tattır. Taze tüketilmesi en önemli niteliklerinden biridir ve hazırlandıktan birkaç saat içinde mutlaka yenilmelidir. Aksi takdirde bozulur ve tadı eskisi gibi olmaz bu yüzden tüketme süresi çok önemlidir. Sushide kullanılan balığı keserken diğer balıklarda aynı bıçağı kullanmamak gerekir çünkü her balığın kesilmesi gereken bıçak farklıdır. Bunlar önemli ayrıntılar olup sushiyi lezzetli yapan önemli noktalardan biridir.

Sushi Nedir? Sushi Mekanları

Sushi hazırlamak hiç de kolay olmadığı için sushi mekanları da yavaş yavaş artış göstermiş ve sushiye duyulan ilgiye cevap vermişlerdir. Titizlik ve incelik gerektiren bir yemek olması nedeniyle herkesin evde kolay yapabileceği bir yemek değildir. Erkeklerin daha çok yapabildiği bir lezzet olan sushi, besin değeri çok düşük bir yemek değildir. Vücudun alması gereken önemli değerleri içerisinde bulunan sushi, deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu bir lezzet olduğu için sağlıklıdır.

Yemek Tarifleri bölümümüzü incelemek için tıklayabilirsiniz.
Sushi Nedir? Nasıl Yapılır? adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol