Home Türkiye Edirne Enez Gezilecek Yerler

Enez Gezilecek Yerler

0
325
Enez Gezilecek Yerler

Enez Gezilecek Yerler, Türkiye’de bulunan Edirne ilinde yer almaktadır. Enez, Edirne ilinin içerisinde kasaba olarak bilinmektedir. Enez, Beğenilen İnoz olarak bilinmektedir. Enez adını bulunduğu bölgenin antik çağdaki isminden almıştır. Enez de 30 km deniz yer almaktadır ve ayrıca 44 km mülki sınıra sahip olan Enez Ege’nin Kuzey sahilinde yer almaktadır. Enez çevresinde İpsala, Keşan ilçesi ve Saroz Körfezi yer almaktadır. Enez kasabasında 4 taşlı ve 1 buharlı un fabrikası yer almaktadır.  Enez’de 23 yel değirmeni ve 8 at değirmeni de yer almaktadır.

Enez Ulaşım

Enez Ulaşım Büyükşehirler açısından bakıldığı zaman ortalama 5 saat içerisinde gidilebilir. İstanbul üzerinden Enez’e gitmek istendiğinde İstanbul- Tekirdağ- Keşan- Enez doğrultusunda gidilmesi mümkündür. Ankara’dan Enez’e doğru yolculuk etmek isteyen kişiler için 735 kilometre olduğu bilinmektedir. Yapılacak olan bu yolculuk özel araçla ortalama 9 saat olarak bilinmektedir. Edirne merkezden Enez’e gitmek isteyen kişiler için 160 km olduğu bilinmektedir. Bu yolculuk özel araçla ortalama 2 saat 30 dakika sürmektedir. Enez Edirne merkeze ortalama 171 km iken Keşan’a ortalama 62 km olarak bilinmektedir. Enez İpsala’ya ortalama 40 km olarak bilinmektedir. Enez’e özel araç sayesinde, şehirler arası otobüs seferleri ile ve hava yolu ile gidilmesi mümkündür.

Enez Konaklama

Enez sahili büyük olması nedeniyle rezervasyon yapılması önerilmektedir. Enez de birçok otel mevcuttur. Her bütçeye uygun olarak oteller mevcuttur. Edirne ilinde bulunan kasaba olması nedeniyle isteyen kişiler Enez’e yakın konumda bulunan Edirne otellerinde de konaklama yapmaları mümkündür. Enez otelleri, apartları genel olarak sakin olmaktadır.

Enez Gezilecek Yerler

Enez Gezilecek Yerler antik çağ açısından oldukça zengin konuma sahiptir.

Enez Kalesi

Enez Gezilecek yerler arasında bulunan Enez Kalesi tarihi yapıya sahiptir. Araştırmalara göre Enez Kalesi Bizans Döneminden günümüze kalmıştır. Enez Kalesi bölgede bulunan tepe üzerine yapılma sebebi Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemektir. Enez Kalesi üzerinden Meriç Deltası rahatlıkla görülebilmektedir.

Ainos Antik Kenti

Enez Ainos Antik Kenti üzerine kurulmuştur. Ainos Antik çağ döneminde oldukça önemli yere sahip olduğu bilinmektedir. Ainos Antik Kenti 1456 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir. Ainos kent ismi Enez kasabasına koloni olarak yerleşmiş olan Aioller den gelmektedir.

Enez Konum için tıklayınız.
Enez Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Edirne Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here