Home Rehber Türkiye Çankaya Gezilecek Yerler

Çankaya Gezilecek Yerler

0
327
Ankara Çankaya Gezilecek Yerler

Ankara Çankaya Gezilecek Yerler, gezilmesi gereken en önemli bölgelerden biridir. Başkentin de en güzel ilçelerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar pek çok önemli olaya tanıklık etmiştir. Çankaya ilçesinin tarihinde büyük olaylar yazılıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de huzurla uyuduğu yer olan Anıtkabir de burada bulunmaktadır. Her Türk evladının hayatında en az 1 kere ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir. Çankaya’yı Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Peki, Çankaya gezilecek yerler nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Çankaya Gezilecek Yerler

Çankaya Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara Çankaya, 1936 yılında ilçe statüsünü almıştır. İlçe olmadan önce Elmadağ ilçesine bağlı bir bucaktı. 2017 yılının nüfus sayımına göre 2,5 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Şehrin en kalabalık ve hareketli ilçelerinden birisidir. Çankaya, Milli Mücadele dönemlerinde Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk için özel bir yere sahiptir. Eskiden yayla görünümünde olan ilçenin günümüzdeki hali baya gelişmiş durumdadır. Şehrin en önemli tarihi yapısının ise Anıtkabir olduğunu söyleyebiliriz.

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir, Türk milleti iin çok özel bir yere sahiptir. Yılın her günü oldukça yoğun ilgiye maruz kalmaktadır. Anıtkabir, Tören Meydanı, Aslanlı Yol ve Barış Parkı gibi farklı bölümlerden oluşmaktadır. Ankara Çankaya ilçesinin de en değerli tarihi yapılarından biridir. Her bir mimari detayında göze çarpan işçilik sizleri oldukça etkileyebilir. Mimari olarak da Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özellikleriyle birleştirilmiştir. Anıtkabir’e ücretsiz bir şekilde girebilir ve öncü Atatürk’ü yad edebilirsiniz.

Eymir Gölü

Ankara Çankaya ilçesinin en güzel doğal bölgelerinden biridir. Oran Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Ayrıca arazi ODTÜ’ye bağlıdır. Göle giriş ücretsizdir. İçerisinde piknik yapabilir, balık avlayabilir ya da kürek çekme gibi etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz.

Seğmenler Parkı

Çankaya Köşkü’nün altında yer alır. Oldukça büyük bir arazi üzerinde bulunan Seğmenler Parkı, Ankara ile bütünleşmiş bir yerdir. Sevgililerin hoş vakitler geçirdiği, çocukların ise doğayla iç içe olabileceği parka mutlaka gitmelisiniz. Her mevsimde farklı bir güzelliğe bürünen parkı sonbahar aylarında da mutlaka görmelisiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara Çankaya denildiğinde akla ilk gelen merkezi noktalardan biridir. Tunalı Hilmi ismi ise TBMM için önemli çalışmalar yapan önemli bir kişidir. Ankara’nın en merkezi noktalarından biri olan caddede eğlenceye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.
Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here