Home Çocuk Yıldız Parkı, Beşiktaş

Yıldız Parkı, Beşiktaş

1
1793
İstanbul Yıldız Parkı

Yıldız Parkı veya Yıldız Korusu olarak bilinen bu noktada İstanbul’un merkezinde olan Beşiktaş’ın içerisinde yer almaktadır. 287 bin metrekare alanda kurulu olan bu nokta şehrin en tarihi parklarından birisidir. Parkın tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Tüm yıl hizmet veren park 17. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış ender noktalardan birisidir.

Parkın içerisinde birçok havuz, gölet, yürüyüş yolu, yemek yeme alanı, dinlenme noktası bulunmaktadır. Parka iki farklı noktadan girilebilmektedir. Parkın içerisinde iki adet köşk bulunmaktadır. Malta Köşkü ve Çadır Köşkü olarak bilinen bu noktalarda konaklamak mümkündür. 1994 yılından itibaren bu park İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Yıldız Parkı Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı şehir merkezinde olmasından dolayı ulaşımı çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İki farklı noktadan parka giriş yapmak mümkündür. Çırağan Sarayının bulunduğu Çırağan Caddesi üzerinden ve Palanga Cad. üzerinden buraya giriş yapacak kapılar mevcuttur.

Parka gelecekler Anadolu yakasından gelecekse 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü takip ederek Beşiktaş sapağından ayrılarak kolayca buraya ulaşabilirler. Avrupa yakasından gelecekler gelecekleri konuma göre Eminönü-Beşiktaş veya Sarıyer Beşiktaş sahil yollarını kullanarak bu noktaya rahatça ulaşabilirler.

24 saat boyunca yılın her günü hizmet veren parkın içerisinde kırkahveleri, kahvaltı noktaları, restoranlar yer almaktadır. Bu park İstanbul gibi bir şehirde nefes almak ve rahatlamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yıldız Parkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yıldız Parkı içerisinde tarihi ağaçlar dikkat çekmektedir. Tahmini 400 yıla yakın olan sekoya ağaçlarının yanı sıra ardıç, porsuk, ladin, lale ağacı, şemsiye ağacı, acem dutu gibi 120’ye yakın ağaç türü buralarda bulunuyor.

Park alanında kahvaltı yapılacak noktalar Malta Köşkü ve Cadır Köşk’tür. Buralarda kahvaltı yapmak isteyenler iç mekanı veya dış mekanı tercih edebilirler. Sabit fiyat üzerinden bu noktalarda kahvaltı yapmak mümkündür. Özellikle hafta sonu buraya gitmek isteyenler erken saatleri tercih etmeleri gerekmektedir. Çünkü buralarda biraz yoğunluk yaşanabilmektedir.

Parkın içerisinde ağaçların üst noktalarına yapılmış yürüyüş yolları, akar sular ile şehrin merkezinde şehirden çok uzaklaşmadan huzuru yakalamak mümkündür.

Konum için tıklayınız.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here