Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTürkiyeİstanbulİstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi

-

İçindekiler (Ana Başlıklar)

Sizler için çok kapsamlı bir İstanbul Gezi Rehberi hazırladık. Bildiğiniz üzere İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri. Tarihi anlamda, ekonomik ve sosyo kültürel alanda önde gelen en büyük şehirlerden. İstanbul, iktisadi büyüklük olarak dünyada 34. sırada, nüfusu itibariyle ise Avrupada 1. dünyada ise 6. sırada yer almaktadır. İstanbul kıtalararası bir şehirdir, Anadolu ve Avrupa şeklinde iki yakası bulunmaktadır. Tarihe dönüp baktığımızda İstanbul’un sınırı İstabul Surları oluşturmaktaydı ve gelişme ve büyüme sürecinde batıya doğru şehir 4 defa genişletilmiştir. Toplamda 39 ilçesi bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. 330-395 yıllarında Roma İmparatorluğu, 395-1204 yıllarında Bizans İmparatorluğu, 1204-121 yılları arasında Latin İmparatorluğu, 1261-144 yılları arasında ise yine Bizans İmparatorluğu yönetmiştir. Son olarak ise 1453-1922 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Son zamanlarda ortaya çıkan arkeolojik bulgular ışığında ise insanlık tarihi için önemli bilgiler elde edilmiştir.

Ah İstanbul! Beni büyüleyen isimlerden en çok büyüleyeni yine sensin.
Pierre Loti

İşte ülkemizin güzel şehri İstanbul’da gezmeniz ve mutlaka görmeniz gereken yerler hakkında bilgi verelim.

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Mekanlar

İstanbul Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

1470-1478 yılları arasında inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı 4 avludan oluşur. 1924’te müze haline getirildi ve halkın ziyaretine açıldı. I. Avlu’daki Kubbealtı, II. Avlu’daki Babüsseda en dikkat çeken bölümlerini oluşturur. II. Avlu’da Has Oda ve Kutsal Emanetler Dairesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneriririz.

 • Topkapı Sarayı Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul
 • Topkapı Sarayı Ziyaret saatleri: 09.00-18.00
 • Topkapı Sarayı Giriş Ücreti: 72 TL
 • Topkapı Sarayı Web Sitesi: millisaraylar.gov.tr/saraylar/topkapi-sarayi/
 • Not: 18 yaşında altındaki öğrenciler ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşlar için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için müze kart geçerlidir. Topkapı Sarayı için alacağınız bir bilet, 4 avludan oluşan saray için geçerlidir.

İstanbul Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi 

İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biride Ayasofya’dır. 532-537 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın görkemli çalışmaları sayesinde günümüze kadar ayakta kalan yapı 1935 yılından bu yana müze statüsünde tutuluyordu.

2020 yılında Camii olmuştur. Özellikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ise Padişah Türbeleri ve I. Mahmud Kütüphanesi’dir.

 • Ayasofya Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul
 • Ayasofya Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Ayasofya Giriş Ücreti: 100 TL

İstanbul Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un güzelliklerinden Dolmabahçe Sarayı otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında kullanıma açılmıştır. Saray, Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.

Mâbeyn-i Hümâyûn salonunda devlet kademesinin yönetim işleri yapılmaktadır. Harem-i Hümâyûn’de Padişah ve ailesinin özel yaşamı, Muâyede Salonu ise devletin ileri gelen insanlarının bayramlaşması ve devletin törenleri için ayrılmış bir alandır.

 • Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.30
 • Giriş Ücreti: 90 TL
 • Web Sitesi: millisaraylar.gov.tr/saraylar/dolmabahce-sarayi

İstanbul Galata Kulesi

Galata Kulesi

Beyoğlu’nun tarihi bölgelerinden birisi de Galata Kulesi’dir. İstanbul’u İstanbul yapan en önemli tarihi eserlerden birisidir. Şehir kültürünü yansıtarak geçmişle bugünü birleştiren bir yapıdır. Her daim kalabalık ve telaşlı Beyoğlu sokaklarında gezerken bir anda karşınıza Galata çıkabilir. Galata son zamanlarda geni açılan mekanları sayesinde gençlerin ve turistlerin gözde mekanı olmuştur. Sokakları ayrı kendisi ayrı bir hava katar.

Eski zamanlarda Galata, Cenevizlilerin yaşadığı bir bölgeydi. Bu halkın Beyoğlu’na bir hediyesidir Galata. İstanbulluların ve turistlerin en sevdiği mekandır.

Kız Kulesi İstanbul

Kız Kulesi

Denizin ortasında efsanelere konu olmuş tarihi yapı, Kız Kulesi. Üsküdar sahilinden kalkan teknelerle hızlı bir şekilde rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik Kız Kulesi’ne gittiğinizde birşeyler yiyip içmek zorunda da değilsiniz, boğaz havası alıp birkaç fotoğraf çekinip geri dönebilirsiniz.

Genel olarak biraz kalabalık, şehrin her yerinde olduğu gibi burada da bolca turist görebilirsiniz. Kahvaltılar genel olarak standart. Serpme kahvaltı veriyorlar ve kişi başı 90 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Kalabalık olduğu için biraz daralabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 30 TL
 • Web Sitesi: kizkulesi.com.tr

İstanbul Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

İstanbul’un görkemli yapısının içerisinde bulunan tarihi eserler dünyaca üne ve öneme sahiptir. Ayasofya’nın yanıbaşında yer alan ihtişamlı Sultanahmet Camii, dine ve inanaca olan bağlılığı ile bilinen Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen bu yapı, Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Mimar Sinan’dan sonraki en önemli Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’nın imzasını taşıyor. Zaten Sedefkar’da Mimar Sinan’ın yetiştirdiği başarılı öğrencilerden bir tanesi.

Adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul
Açılış Saati: 09:00

İstanbul Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla Fatih tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı’nın inşa süreci 15 Nisan 1452’de resmen başlamıştır. Yapının ne zaman tamamlandığı ise bilinmemektedir. Tarihin bazı noktalarında dört ay, bazı noktalarında ise 139 günde bitirildiği söylenmektedir.

Giriş ücreti: 10 TL’dir. Çarşamba günleri hariç açılış saati sabah 09:00’dur. Müzekart geçerlidir.
Adres: Ru1meli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul
Çalışma Saatleri: 09:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan atmosferi ve görüntüsüyle insanları kendine aşık eden bir yerdir. Tepeye giderken yolları biraz karışıktır ama zirveye ulaştığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Zirveye ulaştığınızda boğazı seyredebileceğiniz muhteşem bir manzara karşılıyor sizi. Arabayla gidecekler için park sorunu yok. Çocuklar için oyun parkları ve yetişkinler için oturma alanları mevcut. Otopark ücreti 10 TL’dir.

Adres: Kısıklı Mahallesi, 34692 Üsküdar/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunur. Haliç ve çevre kısımların manzarasını buradan seyredebilirsiniz. Eşsiz bir seyir sunan tepeye ismi, sık sık buraya gelip vakit geçiren ünlü Fransız yazar Pierre Loti vermiştir. Sürekli buraya uğrayıp zaman geçirmesi sonucunda da mekanın ismi Pierre Loti olarak anılmaya başlanmış ve günümüzde de öyle kalmıştır. Pierre Loti tepesi büyüleyici manzarası ile özellikle genç sevgililerin ve turistlerin ziyaret adresidir.

Adres: Eyüp Merkez Mah, İdris Köşkü Cd., 34050 Eyüpsultan/İstanbul
Telefon:+9 0212 497 13 13
Konum için tıklayınız.

İstanbul Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Süleyman Camii, Fatih ilçesinde bulunur. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Süleymaniye bölgesi, Osmanlı döneminde kültür ve ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bir çok tarihi yeri de içerisinde barındırmaktadır.

Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak tanımladığıdır. Osmanlı Mimarisi’nin en önemli ve en özel eserlerinden biridir. İstanbul’un en güzel yerine inşa edilen caminin, 75 metre yüksekliğinde 4 minaresi vardır. Medreseler, subyan mektebi, kütüphane, hamam, hazire ve hastaneden oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçasıdır.

Adres: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul
Açılış Tarihi: 1558
Açılış Saati: 09:00

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Kültürümüzde, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Haseki Hürrem Sultan Hamamı, turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Peştameller, havlular, taslar ve keseler hamamların vazgeçilmezleridir. Ülkemizde özellikle de kına gecelerinde kutlama yapmak için kullanıldığını biliyoruz. İstanbul gibi tarihi bir geçmişe sahip şehirde her köşe başında hamama rastlayabilirsiniz. Bu hamamlar içerisinde de en önemlisi, Hürrem Sultan tarafından yaptırılan Ayasofya Haseki Hürrem Sultan Hamamı’dır.

Adres: Cankurtaran, Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 517 35 35
Konum için tıklayın.

İstanbul dünyanın gerçek başkentidir. Coğrafya
konumu bakımından dünyada rakibi yoktur.
Joseph Heler

İstanbul’da Gezilecek Çarşı ve Pazarlar

İstanbul’da yeni gelen veya turistik amacıyla gelen ziyaretçiler için olmazsa olmazlardan biride çarşı ve pazarlardır. Bu yazımızda sizler için İstanbul’da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar listesi hazırladık. Keyif alacağınızı düşünüyoruz eğer eklememizi istediğiniz yerler var ise yorum olarak bu yazımızın altına yazabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar

İstanbul Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. Tarihi Yarımada’da en muhteşem yapılardan biri olmakla birlikte Kapalı Çarşı dünyanın en büyük eski çarşılarından biridir. İç tarafı Bizans döneminde yapılmıştır, Osmanlı döneminden itibaren ise daha sonradan eklenen yapılar sayesinde dışa doğru büyümeye başlamıştır. Bazı kaynaklarda Kapalı Çarşı’nın kuruluş dönemi Fatih Sultan Mehmet dönemi olarak bilinir.

Osmanlı döneminde halkın zengin kesiminin değerli eşyaları, pparaları ve mücevherleri, devletin hazinesinin saklandığı Kapalı Çarşı 22 kapı, 2 bedesten, 16 han, 64 sokak ve 3600 dükkan vardır. Yaklaşık 45 bin metrakede olan Kapalı Çarşı’nın günlük ortalama 300.000 ziyaretçisi vardır.

Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul
Telefon: +9 0212 519 12 48
Ziyaret Saatleri: 10:00–18:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Eminönü’nde bulunmaktadır. İstanbul’un tarihi ve eski çarşılarından olan Mısır Çarşısı, Yeni Camii yapıldığı esnada Camii’nin gelirini arttırmak amacıyla yapılmıştır. Sultan III. Murat’ın annesi Safiye Sultan 1597’li yıllarda inşaatı başlatmış fakat aradaki uzun bir duraklamadan sonra Sultan IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan tarafından tamamlanmıştır. Mimarları ise Davut Ağa ve Mustafa’dır.

Adres: Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul
Telefon: +9 0212 513 65 97
Ziyaret Saatleri: 09:30–19:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Sultanahmet Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır diğer adıyla Sipahiler Çarşısı olarak da bilinir. Eskilerde dönemin sipahileri için çeşitli ürünler satıldığı için adı da doğal olarak Sipahiler Çarşısı olmuş. 1912’lerde çıkan bir yangın sonucu ciddi anlamda hasar görmüş 1930’lu yıllarda yapılan kazı çalışmalarında birçok mozaik çalışmaya rastlanmıştır.

Uzun bir süre atıl durumda kalan Çarşı, 1980’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü önderliğinde tekrar restore edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. İçeride 70 dükkanın bulunduğu Çarşı’da hediyelik eşyalar, iznik çinileri ve İstanbul için yapılmış çeşitli küçük hediyelikler bulunmaktadır.

Adres: Sultan Ahmet, Kabasakal Cd. No:59, 34122 Fatih/İstanbul
Ziyaret Saatleri: 08:45–01:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Kadıköy Çarşısı

Kadıköy Çarşısı

Kadıköy’ün renkli çarşısı Kadıköy Çarşısı türklerin yanı sıra bir hayli turisti de kendisine çekiyor. Yeme içmeden sinemaya, alışverişten kültürel mekanlara bir çok alanı içinde barından Çarşı haftanın 7 günü ziyaretçi akınına uğruyor.

Adres: Caferağa, Yasa Cd. No:48, 34710 Kadıköy/İstanbul
Konum için tıklayın.

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı

İstanbul’un merkezine her yerden yürüme mesafesinde Feriköy Antika Pazarı hergün yüzlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Başlamadan Pazar günlerinin çok kalabalık olduğunu söylemeliyiz. Genel olarak ses gürültüsü anlamında sakin bir pazar, öyle ki pazarcılar dahi bağırmıyor. Tezgahlarda birbirinden değerli sizleri eskiye götürücek onlarca eşya bulunuyor. Amaç bir şey satın almak olmasa bile sadece o hissiyatı yaşamak için mutlaka gidip görmelisiniz.

Adres: Cumhuriyet, Semt Pazarı No:8, 34380 Şişli/İstanbul
Telefon: 444 1 658
Ziyaret Saatleri:
Konum için tıklayın.

Ulus Sosyete Pazarı

Ulus Sosyete Pazarı

Ulus Sosyete Pazarı yıllarca ihraçtan fazla olan ürünleri satan ve Perşembe günleri Akmerkez’in karşısında kurulan bir yerdi. 2005 yılında burası kapatıldı. Aradan geçen 6 yılın ardından bu Paar artık Ortaköy’de kurulmaya başladı. Yaklaşık 9 dönüm arazinin üzerinde toplamda 950 tezgah kapasitelidir. Kadım giyim ve ev tekstili ağırlı ürünleri arasındadır.

Adres: Levazım, Korukent Sitesi No:44, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Beyoğlu Balık Pazarı

Beyoğlu Balık Pazarı

Beyoğlu’ndaki balık pazarı uzun yıllardır balık severlere hizmet ediyor. Merkezi konumda olan Beyoğlu Balık Pazarı’na birçok lokasyondan kolayca ulaşabilir her türden balık türüne ulaşabilirsiniz.

Adres: Hüseyinağa, Nevizade Kameriye sok Balik Pazari 8/A, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul’un En İyi Koru ve Parkları

İstanbul yapısı ve nüfusu gereği oldukça kalabalık bir şehir olduğu için yeşil alanlar, park ve bahçeler olmak üzere özellikle korular çok dikkat çekiyor. İnsanların haftasonları eşleri ve çocuklarıyla yoğunlukla ziyaret ettiği, sabah erken saatlerde koşu yapıldığı korular İstanbul’un belli noktalarında mevcut. Bizler de sizlere bu koruları sıraladık. İstanbul içinde sizlere en yakın koruyu ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul’un en güzel yerlerinden birisi de Emirgan Korusu’dur. 4 mevsim boğaz manzarası, nefis doğası ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçisi eksik olmuyor. Özellikle de Lale mevsiminde Emirgan bir başkadır. İstanbul gezilecek yerler denildiğinde aklan gelen ilk yerlerden olan Emirgan, küçük bir cennet diyebiliriz.

Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul

İstanbul Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

İstanbul’un ciğeri sıfatıyla tanıdığımız Belgrad Ormanı… Son zamanlarda oldukça betonlaşan İstanbul için dünyadaki cennet diyebiliriz. Belgrad Ormanı, İstanbul’da yer alır. Avrupa yakasında bulunan orman İstanbul’un son yeşilliklerindendir. Eski dönemlerde ise içme suyu kaynağı olarak kullanılmıştır. Günümüzde yalnızca yürüyüş, koşu ya da doğaz gezisi için ziyaret ediliyor.

Belgrad Ormanı’ndan birbirinden farklı ve çiştili kuş, bitki, hyavna türlerini görebilirsiniz. Ormanda avlanmak yasak olduğu için hayvanlar özgürce ortamlarında yaşayabilmektedir.

Adres: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Belgrat ormanı ile yan yana bulunan doğal alan, beton yığını İstanbul’da küçük bir cennet olarak görülebilir. Aslında müze sayılan bu park koruma altına alınarak sınırlandırmalar getirilmiş. Yani mangal yakmak, piknik, çimle uzanmak yasak. Fotoğraf çekimi için muazzam bir mekân sayılıyor. Bu yüzden 4 mevsim düğün şenliği hiç eksik olmuyor.

Adres: İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 226 19 29

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, Fatih

Gülhane Parkı, İstanbul’un tarihi yarım adası içerisinde Topkapı Sarayı’nın hemen yanında bulunan bir alandır. 163 dönümlük bir alanda bulunan bu park Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan bir alan olarak biliniyordu. Günümüzde bu parkın işletmeciliğini İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapmaktadır.

2003 yılında yapılan büyük onarım ve bakım çalışmalarının ardından park günümüzde ki görünümüne sahip olmayı başarmıştır. Parkın birçok özelliğinin yanında 1928 yılında Atatürk’ün ilk heykeli bur noktaya dikilmiştir. Atatürk ayrıca bu noktada ilk dersini de vermesi ile bilinmektedir. Bu noktada gezilip görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır.

Adres: Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, Beşiktaş

Yıldız Parkı veya Yıldız Korusu olarak bilinen bu noktada İstanbul’un merkezinde olan Beşiktaş’ın içerisinde yer almaktadır. 287 bin metrekare alanda kurulu olan bu nokta şehrin en tarihi parklarından birisidir. Parkın tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Tüm yıl hizmet veren park 17. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış ender noktalardan birisidir.

Adres: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Otağtepe Korusu

Otağtepe Parkı (Fatih Korusu)

Eski adıyla Otağtepe Parkı, şimdi Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi olarak biliniyor. Mükemmel manzarası ve boğaza inen merdivenleri ile inanılmaz bir atmosfere sahiptir. Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehtiler Köprüsü’nü rahatlıkla görebilirsiniz. Bu doğal harikanın içerisinde ise bir tane bile kafe bulunmuyor. Bu da doğal güzelliğine dokunulmadığının kanıtıdır.

Adres: Kavacık, 34810 Beykoz/İstanbul

Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy botanik park İstanbul’un Avrupa yakasında içerisinde bulundurduğu tematik parklar ile dikkat çeken bir noktadır. İçerisinde bulunan bahçeler ve ağaçların yanı sıra aynı zamanda heykelleri ile de dikkat çekmektedir. Parkın içerisinde yer alan 5 adet Pegasus atı heykeli en dikkat çeken noktalardan birisidir. Ayrıca bu heykelin arkasından akan merdiven şelale de ortama farklı bir hava katmaktadır.

Adres: Osmaniye, 34146 Bakırköy/İstanbul
Konum için tıklayın.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Anadolu Yakası’nın en güzel ve eşsiz manzarasına sahip doğal alanlarından biridir. Kanlıca sırtlarında yeşilliklerle dolu ve Ortaköy, Rumeli Hisarı manzarasına sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla Boğaz’ı önünüze seriyor diyebiliriz. Çam ağaçlarıyla süslenmiş koruda 3 kilometrelik bir de yürüyüş parkuru bulunuyor. Koru içerisinde kafe, restoran, organizasyon ve davet, otopark ve çocuk parkı da yer alıyor.

Adres: Kanlıca, Mihrabat cad, Mihrabat Korusu No:50, 34810 Beykoz
Konum için tıklayın.

Maçka Parkı

Maçka Parkı, Harbiye

Eğer sizde Nişantaşı gibi bir yerde parkın ne işi olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü şehrin en kalabalık merkezlerinden bir tanesi olan Nişantaşı’nın tam göbeğinde Maçka Parkı bulunuyor. Üstelik bayağı geniş ve büyük bir alanda olması, içerisinde uzun ve yaşlı ağaçların olması onu vazgeçilmez kılıyor. İçerisinde küçük cafeler barındırması da cabası. Dilerseniz belediyenin hazırlamış olduğu banklarda oturup arkadaşlarınızla sohbet edebilir, dilerseniz özel işletmelerin olduğu sandalyelere giderek kahvenizden yudum alabilirsiniz.

Adres: Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Nezahat Gökyiğit

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ilk defa 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşini anmak adıyla bir hatıra ormanı oluşturmak için başlatılmış bir projedir. Hatıra olması amaçlanan bu nokta etrafından geçen yol nedeniyle bir süre sonra büyük derecede tahrip edilmiştir. Devamında 50 bin ağaç dikilmiş ve yapısı değiştirilerek botanik parkına çevrilmiştir.

Adres: Atatürk, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Oksijen deposu olarak bilinen Fethi Paşa korusu çam ağaçlarıyla süslenmiş büyük bir alan üzerinde kuruludur. Sarayburnu’ndan Ortaköy’e uzanan muazzam manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Kuşların cıvıltıları ve baharda açan rengarenk çiçeklerin kokusuyla mest olabilirsiniz. Koru içerisinde ayrıca yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Erguvanların açtığı dönem özellikle gitmeniz gerekir.   

Adres: Kuzguncuk Mahallesi Paşa Limanı Caddesi Nacak Sokak No:6 / Üsküdar
Telefon: 444 10 34
Konum için tıklayın.

Bebek Parkı

Bebek Parkı

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve iş hayatının monoton sıkıcılığından bıktıysanız size mükemmel bir tavsiyemiz var. İstanbul’un Bebek semtinde bulunan “Bebek Parkı” size günün bütün stresini unutturabilir. Akşamları muhteşem deniz manzarası ve ağaçların arasında ki kuş sesleri ile bir yudum kahve keyfi yapabilirsiniz. Denizin ve yosunların kokusu, rıhtıma yakın geçen vapurların düdük sesleri ile tam bir İstanbul manzarası. Genellikle buraya insanlar en yakın arkadaşları, kız arkadaşları veya eşleri ile geliyorlar. Çocuklar için de bulunan oyun alanları sayesinde keyifli vakit geçirebiliyorsunuz.

Adres:34342 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Kuruçeşme Parkı

Kuruçeşme Parkı, Beşiktaşı

Filmlerde gördüğünüz sahillerde spor yapan insanların gerçekten bulunduğu bir yer. Kuruçeşme Parkı yaz aylarında o kadar güzel bir görünüme sahip oluyor ki genelde parkta spor yapan insanlar görmek çok mümkün. İçerisinde spor aletleri belediye tarafından yerleştirilmiş vaziyette. Güne zinde başlamak isteyen insanların sahil boyu koştuğunu görebilirsiniz. İstanbul’un diğer ilçelerinde böyle bir durum görülmezken Kuruçeşme Parkı’nda görülmesinin sebebi buranın tam anlamıyla rüzgarsız olması. Kısacası spor yapıp terledikten sonra rüzgara kapılıp hasta olmanız pek mümkün değil. Bu da Kuruçeşme Parkı’nın bulunduğu konumun coğrafi yapısından dolayı.

Adres: Kuruçeşme 34345 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı, Kadıköy

Fenerbahçe Parkı, Kadıköy ilçesi içerisinde adeta saklanmış bir noktada yer almaktadır. Anadolu yakasında bulunan bu park içerisinde keyifli zaman geçirmek ve eğlenmek mümkündür. Park adını 16. Yüzyıldan kalan bir fenerin yer aldığı bir adadan alıyor. Ayrıca park alanı içerisinde Bizans döneminden kalmış bir saraya ait kalıntılar da yer almaktadır.

Bu park Osmanlı döneminde Bağçe-i Fener olarak anılıyordu. 1990 yılında yapılan son düzenleme ile günümüzde ki halini almıştır. Denize sıfır noktada bulunan park içerisinde çok çeşitli ağaçları, çiçekleri ve manzaraları barındırmaktadır. Şehir içerisinde biraz nefes almak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir nokta olarak kabul edilmektedir.

Adres: Fatih, Fenerbahçe Parkı İçi Yolu, 34885 Sancaktepe/İstanbul
Konum için tıklayın.

Gözdağı Sosyal Tesisleri Gezi Rehberi

Gözdağı Korusu, Pendik

İstanbul ilinin Pendik ilçesinde bulunur. Olağanüstü manzarasıyla Marmara, Adalar ve Yalova’nın seyirlik görüntüsünü gözler önüne serer. Marmara’nın saklı güzelliklerinden  biri olan Gözdağı Korusu, çam kokuları ve her renkten çiçekler ile süslenmiştir. İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak için ideal yerlerden biridir. Şehrin orta yerinde, beton gökdelenlerin arasında doğayla iç içe bir haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Adres: Dumlupınar, Gözdağı Cd, 34896 Pendik/İstanbul
Telefon: (0216) 586 56 90
Konum için tıklayın.

İstanbul’da Gezilecek En İyi Müzeler

BJK Müzesi

BJK Müzesi

Müzedeki karaoke odasında Beşiktaş’a ait marşlar söyleyebilir, Vodafone Arena’da oynanan maçlarda taraftarın yaptığı desibel rekorlarına şahit olabilirsiniz. Müzede minik kartallarda düşünülmüş! Çocuklar için müzede çok eğlenebilecekleri ‘Yavru Kartal Besleme Alanı’ var!

Giriş Bileti: 25 TL | İndirimli Bilet: 15 TL

Telefon : 0 212 948 1903 / 5008-5009
Adres: Vişnezade Mahallesi, Vişnezade Mah., Dolmabahçe Cad., 34357 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayınız.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un güzelliklerinden Dolmabahçe Sarayı otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında kullanıma açılmıştır. Saray, Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.  Mâbeyn-i Hümâyûn salonunda devlet kademesinin yönetim işleri yapılmaktadır. Harem-i Hümâyûn’de Padişah ve ailesinin özel yaşamı, Muâyede Salonu ise devletin ileri gelen insanlarının bayramlaşması ve devletin törenleri için ayrılmış bir alandır.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul
Çalışma Saatleri: 09:00
Konum için tıklayınız.Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzeleri tarihin karanlıkta kalmış kısımlarını aydınlatarak, gün yüzüne çıkaran önemli bir yapıdır.  Hem İstanbul’da hem de Ankara gibi büyük bir şehirde müzeye ulaşım imkanları çok geniş kapsamlıdır. Rahmi Koç müzesinin içerisinde renkli matematik dünyası, anasınıfı eğitim atölyesi, motosikletler, bebek arabaları,bisikletler, kağnılar, at arabaları, kızaklar, torna tezgahları, kayaklar ve dıştan takma motorlara yer verilmiştir.

Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5 D:No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul
Açılış Saati: 09:30
Telefon: (0212) 369 66 00
Konum için tıklayınız.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakın Sabancı Müzesi’nin bahçe kısmında iki at heykeli bulunur. Özellikle de köşkün hemen ön kısmında olan at heykeli insanlar arasında popüler hale gelmiştir. At ismi verilen bu heykel 1864 yılında heykeltıraş Louis Doumas tarafından Paris’te yapılmıştır. Daha sonra İstanbul Büyükdere sırtlarında yer alan Abraham Paşa’nın çiftliğine, sonra Mahmut Muhtar Paşa’nın Mermer Konağının önüne ve en son da Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınarak, Emirgan’da yer alan köşkün bahçesine yerleştirilmiştir.

Adres: Sakıp Sabancı Caddesi, No. 42 | Emirgan, İstanbul 34467, Türkiye
Çalışma Saatleri: 10:00 ile 18:00
Telefon: (0212) 277 22 00
Konum için tıklayınız.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. İstanbul’un en değerli mirasları arasında olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görmemektedir. Bunun nedeninin reklam yetersizliği olduğunu söyleyebiliriz. Haftasonu gezilecek yerler arasında İstanbul Deniz Müzesi yer almaktadır.

Adres: Deniz Müzesi Komutanlığı Sinan Paşa Mh. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş / İstanbul / TÜRKİYE
Çalışma Saatleri: 09.00-17.00
Telefon: 0212 327 43 45
Konum için tıklayınız.

Pera Müzesi Gezi Rehberi

Pera Müzesi

Pera Müzesi içerisinde Suna ve İnanç Vakfı’na ait üç kolseksiyon sergilenmektedir. Ayrıca içinde Oryantalist Resim Koleskiyonu, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini Koleksiyonu ve Fotoğraf Koleksiyonu yer almaktadır.

Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda önemli ressamların 17. ve 19. yy. arasındaki resimleri sergileniyor. Ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da bu müzede bulunuyor. Bunun yanı sıra padişahların, şehzadelerin, büyükelçilerin, sultanların ve farklı sınıflardan tarihi kişilerin de portleri vardır. Yıl boyunca açık olan müzeyi ziyaret edebilir ve gerçekleştirilen etkinliklere katılabilirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Çalışma Saatleri:
10.00-19.00
Telefon: (0212) 334 99 00
Konum için tıklayınız.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

26 Ağustos 1924 yılında kurulan İş Bankası’na ait kurulduğu tarihten bugüne kadar gelmiş olan sosyal, iktisadi ve kurumsal bilgilerin bir arada toplandığı tarihi bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan İş Bankası, Türkiye tarihinin ilk bankasıdır. Bu yüzden de tarihte oldukça önemli bir yere sahiptir.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul
Çalışma Saatleri: 10.00 – 18.00
Telefon: (0212) 511 13 31
Konum için tıklayınız.

Masumiyet Müzesi Gezi Rehberi

Masumiyet Müzesi

Müze, Nobel Ödüllü Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanına ithafen açılmıştır. Füsun ve Kemal’in buruk aşk hikayesine bu müzenin duvarlarına sinmiştir diyebiliriz. Klasik müzelerden ayrılan bu mekan, bize masumiyetin en güzel halini yansıtmaktadır. Müze İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Çaycuma semtinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi ile tophane arasında bulunur.

Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Çalışma Saatleri:
10.00-21.00
Telefon: (0212) 252 97 38
Konum için tıklayınız.

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Hayranı olduğunuz ünlülerle yan yana olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hatta onlara dokunabilir ya da sarılabilirsiniz. Madame Tussauds ise bu fırsatı sizler için 250 yıl önce yaratmıştır. Balmumu sanatını kullanarak incelemeler yapmıştır. Günümüzde ise dünyada en popüler müzelerden biri bu sayede açılmıştır. Madame Tussauds Heykel Müzesi’nin Türkiye şubesi İstanbul’da bulunmaktadır.

Adres: Hüseyinağa, Grand Pera, İstiklal Cd. no: 56/58, 34440 Beyoğlu/İstanbul
Çalışma Saatleri: 12:00
Telefon:
444 3 253
Konum için tıklayınız.

Dünyadaki bütün şehirler yok olabilir fakat İstanbul gönüllerde yaşamaya devam eder. Gyllius

İstanbul’da En İyi Oyun Alanları

İsfanbul Tema Park

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi (Vialand)

Önceki adı ile Vialand yeni adıyla İsfanbul adını değiştirerek ziyaretçilerine kapılarını açarak çok hızlı giriş yaptı. İstanbul’daki en iyi eğlence parklarından biri diyebilirim. Yetişkinlerden çocuklara, yaşlısından gencine herkese hizmet vermektedir. Yağmurlu veya kapalı havalarda gitmemenizi öneririm çünkü yetişkinlerin en çok zevk alacakları üniteleri güvenlik gerekçesiyle haklı olarak kapatıyorlar.

Adres: Yeşilpınar Mahallesi, Şehit Metin Kaya Sok. No: 11 | Eyüp, İstanbul 34065, Türkiye
Konum için tıklayınız.

FunLab Eğlence Dünyası

FunLab Eğlence Dünyası

Funlab Eğlence Dünyası, dünyada adından sıkça söz ettiren ve oyun makinesi üreticilerinden olan SEGA, ICE olmak üzere toplamda 16 markanın Türkiye Distribütörü olan BALO’nun çatısı altında açılmıştır. Her yaştan insana hitap eden ve 7 şubesi olan Funlab siz eğlence severleri beklemektedir.

Şubeleri için tıklayınız.

Moipark

MOİPARK

Moipark Türkiye’nin ilk Avrupa’nın ise en büyük kapalı tema parkı olarak ziyaretçilerinin karşısına geçiyor. Salıncaklar, Yüksek hızda mekikler, gerilime doyamayacağınız oyunlar, eğlence tünelleri, korku konseptli oteli ve hediye kazandıran daha bir çok ünite! Toplamda 12.000 m2’lik alana kurulmuş Moipark iki kattan oluşuyor. Alt katta 10 yaş üzeri, üst katta 4-10 yaş arası çocuklar için onlarca oyun ünitesi yeralıyor. Tüm bunların yanı sıra canlı sahne şovları ve gösterilerle de renkli bir alan olan Moipark, tüm eğlence severleri bekliyor!

Adres: Süleyman Demirel Bulvarı Mahmutbey Başakşehir / İstanbul
Telefon: 0212 801 10 60
Konum için tıklayın.

Bostancı Lunaparkı

Bostancı Lunaparkı

Bostancı Lunaparkı, Bostancı Gösteri Merkezi’nin hemen yanında kuruludur. Bostancı Lunapark’ı yaklaşık 30 yıllı aşkın süredir İstanbul’lulara hizmet vermektedir. Bünyesinde bulunan tum oyuncaklar İtalyan yapımıdır. Ulaşımın da kolay olduğu Lunapark’ta sediklerinizle birlikte dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Bostancı Lunapark’ının içinde zincir, uçak, atlı karınca, çarpışan arabalar, korku tüneli, ahtapot, G max, star fire, çocuk treni, gondol (corsair), russian mountains ve twister coaster gibi bir çok oyun ünitesi bulunuyor.

Adres: Bostancı mah, Mehmet Şevki Paşa Cd. No:8, 34744 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0216 384 72 10
Konum için tıklayın.

Atlantis Eğlence Merkezi

Cevahir Alışveriş Merkezi’nin içindeki Atlantis Eğlence Merkezi sadece çocuklara değil yetişkinlere de eğlence hizmeti sunuyor. İçindeki bir çok oyun ünitesinin yanı sıra yetişkinler için de bowling gibi aktiviteleri bulunuyor. İçerisinde birbirinden eğlenceli oyun üniteleri, 3D gösterimler var. Tüm üniteler uluslararası güvenlik kurallarına göre dizayn edilmiş, gönül rahatlığıyla dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

Adres: 19 Mayıs, Büyükdere Cd. No:22, 34360 Şişli/İstanbul
Telefon: 0212 368 69 00
Konum için tıklayınız.

İstanbul’da Boğaz Manzaralı Mekanlar

İstanbul’un bildiğiniz gibi en nefes alınabilinir ve insanı en çok rahatlatan görüntülerinden biri de boğazdır. İş yemekleri veya misafirlerinizi ağırlamak istediğinizde yada kendinizi rahatlatmak istediğinizde tartışmasız en iyi öneri boğaz manzaralı mekanlardır. Sizlerde İstanbul’da boğaz görüntüsünü derinden yaşayacağınız mekanlardan bazılarını listelemek istedik.

360 İstanbul

360 İstanbul – Beyoğlu

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan mekan bir restaurant ve gece kulübüdür. Kendine özgü ve kaliteli hizmeti, dünya mutfağına ev sahipliği yapan menüsü ve panoramik İstanbul manzarası ile oldukça hoş bir mekan. Düzenlediği eğlenceler ile de müşterilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No:163, Kat:8, Beyoğlu, İstanbulT
Telefon
: 0533 691 03 60

Vogue Akaretler

Vogue Restaurant – Beşiktaş

Dünya mutfağının en özel ve de en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz Vogue Akaretler,İstanbul’un eşsiz manzarasını ayaklarınız altına sererek, kaliteli sunumları ile de adeta büyülüyor. Mekan BJK Plaza’nın çatı katında bulunmaktadır. Mekan sade, şık ve de rahat oramı ile sıcacık bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en usta şeflerinin elinden çıkmış olan bir çok dünya ve Türk mutfağı lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Akaretler Spor Caddesi, BJK Plaza, A Blok, No 92, Kat 13, Beşiktaş, İstanbul
Telefon: 0212 2274404

Ruby Ortaköy

Anjelique – Ortaköy (Ruby)

Şarap ve bira içmeyi seven insanlar için İstanbul’un en nezih mekanlarından bir tanesi. İçeride sizi üzecek, moralinizi bozacak olayların yaşanması imkansız. Oldukça elit insanların gelip gittiği bir mekan.

Adres: Salhane Sok. No: 5 | Ortaköy, İstanbul, Türkiye
Telefon: +90 212 327 28 44

En İyi 15 Cihangir Mekânları

5. Kat Restaurant, Cihangir

Cihangir’de bulunan mekan, eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde akşam yemeği yeme fırsatı sunuyor. İstanbul’un en güzel manzarasına sahip olan mekanda dünya mutfağından çeşitli yemekler bulunuyor. İsminin 5. Kat restaurant olmasının sebebi ise mekanı özelleştiren 5 kurala ya da 5 kata sahip olmasıdır. İlk katı eşsiz Boğaz manzarası, ikinci katı servisi ve enerjisi, üçüncü katı dünya müzikleriyle yarattığı ortam, dördüncü katı stili ve özgür dizaynı ve beşinci katı ise lezzetli yemekleri oluşturuyor diyebiliriz.

Adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, Soğancı Sokak, No:3, Kat5, Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 0212 293 37 74

Adı Şahane Meyhane

Adı Şahane, Caddebostan

Adı Şahane & Bahane, meyhane mutfağını eğlenceli bir şekilde sunarak müşterilerini etkilemeye devam ediyor. Mekan, gündüzleri şık bir kahvaltı mekanıyken geceleri ise meyhane olarak hizmete devam ediyor. Caddebostan’da bulunan mekan, Migros’un tam karşısında yer alıyor. İsmi gibi şahane bir manzaraya sahiplik yapan mekanda yeni nesil meyhane konseptinin tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Caddebostan Mahallesi, Caddebostan İskele Sokak, No:25/4, Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0531 276 93 34

Sardunya Karaköy

Sardunya Karaköy

Modern trend anlayışını benimseyen restoran, boğaza sıfır konumu ile göz dolduruyor. Sade gösterişsiz dizaynı ve Sardunya çiçekleri ile süslenmiş ortamında misafirlerini bekliyor. Şehrin gürültüsünden uzakta İstanbul’u doyasıya hissettiren mekan, Akdeniz ve Türk mutfağına ev sahipliği yapıyor. Deneyimli ve kalitesi çalışanları ile misafirlerine oldukça değer veriyor. Solunda Boğaziçi Köprüsü, karşısında Kız Kulesi, sağında Topkapı Sarayı ile eşsiz manzarasına karşı akşam yemeği yeme fırsatını yakalayabilirsiniz. Mutfağında ise deniz ürünlerinden et ürünlerine birçok seçenek bulunuyor.

Adres: Ömer Avni, Meclis-i Mebusan Caddesi, No:22, 34427 Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 0212 249 10 92

Uskumru Balık

Uskumru Balık, Beykoz

Boğaz’ın incisi Uskumru Balık, 2008 yılından beri Anadolu Hisarı’nda hizmet vermeye devam ediyor. Erguvan ağaçlarının sarıp sarmaladığı, bahçesinde hanımelleri ve manolyaların yer aldığı, doğal bir güzellikte cennet.

Adres: Anadolu Hisarı Mh., Körfez Cd No:55 Beykoz, İstanbul
Telefon: 0 216 460 16 15

Sunset Grill Bar

Sunset Grill & Bar, Ulus

İstanbul’un ilk ve tek Fine Dining restoranlarından olan Sunset Grill & Bar Ulus, 1994 yılından bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışanları ile hizmetinizdedir. Mekan konum olarak Ulus Parkı’nın içerisinde yer almaktadır. Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını ayaklarınız altına serer. Restoranda Türk mutfağının en güzel lezzetlerini bulabileceğiniz gibi, Kaliforniya mutfağına ait bazı yöresel tatları da bulabilirsiniz.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi Yol Sokak No:2 | Ulus, İstanbul 34340, Türkiye
Telefon: +90 212 287 03 57

Chilai Bebek

Chilai Bebek

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Chiali Bebek, halkın gözde mekanlarından birisidir. Deniz kenarında bulunan restoranda, tuzlu suyun kokusu ile hoş vakit geçirebilirsiniz. Menüsünde de oldukça lezzetli yemekler bulunuyor. Deniz mahsullerine ait pek çok spesifik seçenek bulunuyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinde de gidebileceğiniz bir restorandır. Özellikle hafta sonları oldukça yoğun bir müşteri karşılıyor. Ayrıca dj performansları ile de eğlenceli bir akşam geçirmenizi sağlıyor. Farklı şarap çeşitleri de seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Adres: Bebek Mahallesi, Cevdetpaşa Caddesi, No 60, Beşiktaş, İstanbul
Telefon: 0212 263 63 15

Feriye Lokanta

Feriye Lokanta – Ortaköy

Yepyeni deneyimler sunan mekan, Ortaköy’de bulunuyor. Mevsimlere göre özel olarak yorumlanan yemekleri ve mükemmel manzarası ile misafirlerine kaliteli bir hizmet sunuyor. Farklı lezzetler denemek ve iyi yemekler tatmak istiyorsanız Feriye Ortaköy’e mutlaka uğramalısınız. Boğaz’ın hemen yanı başında konumlanmış mekan, Ortaköy Camii ve Boğaz Köprüsü’nün seyirlik görüntüsünü gözleriniz önüne seriyor. Feriye Sarayları olarak bilinen Çırağan Caddesi üzerinde yer alan Osmanlı Sarayları’ndan birisinde lokanta olarak hizmet vermektedir.

Adres: Çırağan Caddesi, No:44, Ortaköy, İstanbul
Telefon: 0212 227 22 16
Konum için tıklayınız.

İstanbul’un En Ünlü 10 Sokak ve Caddeleri

İstanbul’a geldiğinizde sizlere rehber olması açısından İstanbul’un En Ünlü 10 Sokak ve Caddeleri listesi hazırladık. İstanbul’a geldiğinizde ünlü mekanların, alışveriş merkezlerinin yanı sıra gezilmesi görülmesi gereken caddeleri ve sokakları da vardır.

İstanbul’un En Ünlü 10 Sokak ve Caddeleri

İstanbul İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi günümüzde insanların hem iş için hem gezmek için uğradığı bir yer olup, turistlerin de sıklıkla ziyaret etmesi nedeniyle oldukça fazla insan yoğunluğuna sahiptir. Caddeleri, sokakları hatta mekanlarında kültürlere özgü bir çok mekan görebilirsiniz. Nevizadesi, Fransız Sokağı, Balık Pazarı, Meydanı gibi bir çok ünlü noktası mevcuttur. Club ve Eğlence Mekanlarının, ünlü markaların mağazalarının, meyhanelere ait mekanların sıklıkla bulunduğu bir yerdir.

Konum için tıklayın.

İstanbul Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı

İstanbul’da en önemli meydanlardan bir diğeri de Sultanahmet Meydanı’dır. Bizans zamanlarında Hipodrom, Osmanlı zamanlarında ise At Meydanı olarak biliniyor. Hemen yan kısımlarında Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı bulunur. Sultanahmet Camii,Alman Çeşmesi, Dikilitaş, Yılanlı Sütün, İbrahim Paşa Sarayı gibi gezilecek bir çok tarihi yapı mevcuttur.

Konum için tıklayın.

İstanbul Ortaköy Meydanı

Ortaköy Meydanı

Ortaköy Meydanı gece hayatı kadar manzarası ve görüntüsüyle de meşhurdur. Köprüye en yakın yer olduğu için Ortaköy’den boğaz daha bir güzel gözükür. Eğlence Mekanları, kumpirciler yıllardır süre gelen geleneğin bir parçası olarak bir çok farklı mekana rastlayabilirsiniz. İstanbul’a geldiğinizde gidip kesinlikle gezmeniz gereken alanlardan biri olmalıdır.

Konum için tıklayın.

İstanbul Balat Sokakları

Balat Sokakları & Tarihi Yapıları

Balat Sokakları tarihii açıdan İstanbul’un en önemli değerlerinden biridir. Üç büyük dine mensup cemaatlere burada ev sahipliği yapmıştır. Unesco Dünya Kültür Mirası tarafından korunmaktadır. Balat eğlence mekanlarının yanı sıra biraz daha marjinal kafeler, vintage mağazalar ve tasarım dükkanları ile dolu. Renkli sokakları, güzel insanları adeta bir cazibe merkezi!

Konum için tıklayın.

İstanbul Kuzguncuk Sokakları

Kuzguncuk Sokakları

Kuzguncuk’ta tarihi bir sokak ama ne yazık ki beklediği ilgiyi göremeyip son zamanlarda popülerşen bir yer. İstanbul’un Anadolu yakasında Üsküdar’da bulunuyor. Eskilerde Musevi’lerin yerleştiği biri. Kuzguncuk’a genel olarak baktığınızda evlerin dizaynı ve mimari yapısı bile Üsküdar’ın genel yapısıyla oldukça alakasız. Eskilerde gayrimüslimlerin sıklıkla tercih ettiği Kuzguncuk’ta şimdilerde oldukça yoğun bir insan topluluğu var.

Konum için tıklayın.

İstanbul Kanlıca

Kanlıca

Kanlıca, İstanbul’un Beykoz ilçesinde Anadoluhisarı ile Çubuklu arasında bulunur. Kanlıca dediğimizde akıllarımıza gelen ilk şeyin yoğurt olduğunu biliyorum. Fakat yoğurdun dışında Kanlıca’da birbirinden güzel onlarca mekan var. Eski İstanbul’un da dokusunu koruyan Anadolu Yakası’nın gezmemiz gereken en iyi semtlerinden biridir Kanlıca. Kanlıca’ya gittiğinizde gezmeniz gereken Hidiv Kasrı, Mihrabat Korusu, Ada Baro Bahçe,A’jia Hotel, Gazi İskender Paşa Camii, Tarihi İsmailağa Kahvesi gibi yerler vardır.

Konum için tıklayın.

İstanbul Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi İstanbul’un Kadıköy ilçesindedir. Kızıltoptan’tan başlayıp Maltepe’ye kadar uzanan bilindik bir caddedir. Ünlü markaların mağazalarının bulunduğu, birbirinden renkli ve canlı kafelere ev sahipliği yapan Bağdat Caddesi gün içerisinde yoğun insan trafiğine sahiptir. Gün boyunca alışveriş yapabilir, caddede turlayabilir, kafelerde oturabilir dolu dolu bir zaman geçirebilirsiniz. Dünyanın en iyi caddeleri ile yarışır, öyle ki gezdikte bile sonunu göremezsiniz. Mutlaka uğramalısınız.

Konum için tıklayın.

İstanbul Vali Konağı Caddesi

Vali Konağı Caddesi

Nişantaşı Vali Konağı Caddesi İstanbul’un en iyi caddelerinden biridir. İnsanlara Nişantaşı denildiğinde genellikle lüks, ihtişam ve zenginlik algısı vardır. Gerçekte bundan farklı olmasada Nişantaşı dünyaca ünlü markaların moda tarafında merkezlerinin bulunduğu yerdir. İhtişamlı sokakları, lüks cafeleri ve görkemli dünyası görülmeye değer.

Konum için tıklayın.

İstanbul Moda

Moda

Moda caddesi son zamanlar popüler caddelerden biri. Moda başından sonuna doğru indiğinizde apartmanlar kısalır ve daha lüks apartmanlar görürsünüz. Birbirinden güzel kahveciler, alışveriş dükkanları ve mahallede eskilerden beri bulunan kasaplar, ev yemekleri yapan yerler mevcut. Kısacası mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biri Moda Caddesi.

Konum için tıklayın.

İstanbul Cihangir

Cihangir

İstanbul’da renkleri ve hala o eskilerde özlemle aradığımız mahalle sıcaklığını koruyabilen mahallelerden bir diğeri de Cihangir’dir. Eskiler de daha sakin ve şehrin kalabağından çok uzaktaydı. Fakat şehir kalabalıklaştıkça insanların yoğun olmadığı sıcak ve renkli bu mahalleler oldukça popüler olmaya başladı. Şimdilerde entellektüel sohbetlerin döndüğü, insanların günübirlik fotoğraf çekilmek için geldikleri sıradan bir yer olmaya başladı. Tek farklı kılan hala zincir mekanlardan uzak gurme mekanların bulunması bence. İstanbul’a geldiğiniz de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Konum için tıklayın.

Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir.
Edmondo De Amicis

İstanbul'da Yemek Kültürü ve Mekanlar

İstanbul’da Yemek Kültürü ve Mekanlar

İstanbul Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı tarihin köklü yıllarından gelir. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde bulunan Çiçek Pasajı, Beyoğlu’nun en çok ziyaretçi uğrayan mekanlarından biridir. Tarihi ise 1870’li yıllarda Tanzimat Dönemi’ne dayanıyor. Eskilerde Opera ve Tiyatro konusunda baya ünlü olan Çiçek Pasajı 1870’li yıllarda çıkan yangın sonucu yıkılmış ve yerine yeni bir bina yapılmıştır. Zaman içinde bir çok kez değişen Çiçek Pasajı en son 1988 yılındaki restorasyonlar sonucu meyhane ve eğlence yeri olarak 2005 yılında tekrar halkın kullanımına açılmış.

Adres: İstiklal Caddesi Sait Paşa Geçidi 176/6 Galatasaray, Beyoğlu
Konum için tıklayın.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Tarihi Sultanahmet Köftesi

Sultanahmet Köftecisi’nin tarihi 1920’li yıllara dayanmaktadır. Öncesinde Divanyolu Caddesi’nin köşesinde küçük bir dükkan ile başlayan Sultanahmet Köftecisi şimdilerde şubeleşerek oldukça büyümüştür. Türk Mutfağı’nın kültürü önemli bir biçimde yansıtan ve adıyla tarihe kadar dokunan Sultanahmet Köftecisi uğramanız gereken duraklardan biri olmalıdır.

Adres: Alemdar, Divan Yolu Cd. No:12, 34110 Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 513 64 68
Konum için tıklayın.

Muhteşem Lezzet: Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca Yoğurtları özellikle İstanbul’da yaşayanlar için vazgeçilmez bir tattır. Türkiye’nin her bölgesine adını duyuran Kanlıca Yoğurtları Beykoz’un Kanlıca semtindeki Çınaraltı sahilinde yenilebilir. Bu yoğurtu yeme şekillerinden biri ise üzerine pudra şekeri dökülmesidir.

Adres: Kanlıca, Barış Manço Cd. No:2, 34810 Beykoz/İstanbul
Telefon: +902164135930
Konum için tıklayın.

Eşi Benzeri Yok: Uykuluk

Uykuluk Türkiye’de yine en meşhur ve en lezzetli yiyeceklerden bir tanesidir. İstanbul’da özellikle Uykuluk yapan bir çok yer vardır fakat en iyileri için Sütlüce’ye uğrayabilirsiniz. Sütlüce’de bir çok noktada Uykuluk yapılır ve bir çoğu eski mekanlardır.

Unkapanı Pilavcısı

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan tavuklu pilavın sokaktaki adı Tarihi Unkapanı Pilavcısı. Pilav’ın Türkiye’deki tarihi Osmanlı zamanlarına dayanmaktadır. Eskilerde Unkapanı’nda sokakta seyyar bir araba ile yola çıkan Unkapanı Pilavcısı şimdilerde şubeleşerek oldukça büyümüştür.

Adres: Hacı Kadın Mahallesi, İ.M.Ç. Çarşısı 5. Blok No:5569, 34846 Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 514 27 74
Konum için tıklayın.

İstanbul’un Gece Hayatı Mekanları

Sortie Club

Sortie Club – Kuruçeşme

İstanbul’un hatta Türkiye’nin tartışmasız en çok bilinen mekanlarından bir tanesi de Sortie Club’dur. Fiyatlar her zaman gidebileceğiniz şekilde olmasa da özel günlerde arkadaşlarınız ile birlikte oldukça keyif alabileceğiniz bir yer. Dj performansları, Güleryüzlü ve kaliteli işletmesiyle sizleri memnun edecektir.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Cd. No:54, 34345 Kuruçeşme/ Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 327 85 85
Konum için tıklayın.

Ruby Ortaköy

Ruby – Ortaköy

Ortaköy’ün yine denize sıfır mekanlarından Ruby’de eğlenceli bir geceye hazır olun! Harika boğaz manzarası ve lezzetli mutfağı ile arkadaşlarınızla beraber keyifli bir deneyime tanık olacaksınız. Ruby sanılanın aksine 3 kattan oluşuyor. Akşam yemeğinizi yedikten sonra dilediğiniz şekilde ister alt katta ister üstte sınırsız eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Adres: Yıldız Mh. Ortaköy Salhanesi Sk. No: 5 | Beşiktaş, İstanbul 34347, Türkiye
Telefon: 0 212 327 28 44
Konum için tıklayın.

Klein İstanbul

Klein – Harbiye, Şişli

Klein normal mekanların yanı sıra içeri biraz daha zor girebileceğiniz bir mekan. Dam muhabbetine çok dikkat ediyor. Özel partilere de rastlayabileceğiniz Klein’de eğlencenin sınırlarını zorlayacağınıza eminim. İstanbul’da özellikle son yıllarda adı oldukça sükse yapmış, yabancı booking’in yanında yerli elektrobil müziğinin de en iyi temsilcilerinin sahne aldığı Avrupa standartlarında bir gece clubu.

Adres: Harbiye Mahallesi, Cebel Topu Sk. No:4, 34373 Şişli/İstanbul
Telefon: 0212 291 8440
Çalışma Saatleri: 23:00 – 04:00
Konum için tıklayın.

Anjelique Ortaköy

Anjelique, Ortaköy

Şarap ve bira içmeyi seven insanlar için İstanbul’un en nezih mekanlarından bir tanesi. İçeride sizi üzecek, moralinizi bozacak olayların yaşanması imkansız. Oldukça elit insanların gelip gittiği bir mekan.

Adres: Salhane Sok. No: 5 | Ortaköy, İstanbul, Türkiye
Telefon: +90 212 327 28 44
Konum için tıklayın.

Birdy Pera

Birdy Pera

İstanbul Asmalımescit’te konuklarına hizmet veren Birdy, özellikle gece hayatının vazgeçilmez mekânı olarak dikkat çekiyor. Rahat ve ferah iç mekânının yanı sıra dışarıya açılan terasıyla müşterilerine eşsiz manzaralar sunan Birdy, çaldığı müziklerle de müşterilerini memnun etmeyi başarıyor. Güler yüzlü ve yardım sever personeli, zengin menü içeriği ve rahatlatıcı ambiyansıyla Birdy, her gün yüzlerce konuk ağırlıyor ve hizmetini, her birini memnun etmek için üst seviyede tutmaya özen gösteriyor. Bütün bunların etkisini sürekli değişen müşteri portföyünde görmek mümkün. Tüm bunların yanı sıra Bridy’nin fiyatlarının benzer mekânlarla aynı oranda olması, onu cazip bir eğlence mekânına çeviriyor.

Adres: Asmalımescit Mahallesi, Şehbender Sokak, No: 5-7, Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 05321655040
Konum için tıklayın.

Tren Pera

Tren Pera Asmalımescit

Daha önce ki yazılarımızı okuyanlar Pera isminde rakı içmeyi sevenler için çok ünlü olan bir mekanı hatırlayacaklar. Bu sefer Pera ismini farklı bir alanda görüyoruz. Tren Pera yine oldukça köklü bir işletme. Mazisi eskiye dayanıyor. Fakat içerisinde sadece rakı bulunmuyor. Alkol tüketmek isteyenler için her çeşit alkol mevcut.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Meşrutiyet Cd. No:73, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0541 541 87 36
Konum için tıklayın.

Dorock XL

Dorock XL Beşiktaş

İstanbul’un en iyi isimleriyle tartışmasız en kaliteli partilerini düzenleyen mekanlardan Dorock XL Kadıköy’den sonra şimdi de Beşiktaş’ta! İlk saatlerde arkadaşlarınızla sohbet etmek için uygun fakat ilerleyen saatlerde yada parti olan günlerde pek uygun değil. Kokteylleri ve mutfağı gayet iyi, hamburger ve Purple’ı deneme fırsatım oldu.

Telefon: 0 (535) 363 93 49
Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Orta Bahçe Caddesi, No:23/4 Besiktas
Çalışma Saatleri: 12:00 – 04:00
Konum için tıklayın.

Carlos Arnavutköy

Carlos Arnavutköy

Arnavuyköy’de yer alan Carlos Arnavutköy, konumu itibari ile hoş görünüyor. İlçenin denize yakınlığı, havası ve sakin ortamı müşterileri çekiyor diyebiliriz. Butik bir pub görünümde olan mekana sadece ortamı için bile gidebilirsiniz. İç dekorasyonunda yer alan kubbeli tarihi görünüm sizleri etkileyebilir. Ayrıca mekanda gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan DJ performansıyla da unutulmaz bir gece yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

Adres: Arnavutköy Caddesi, No:93, Beşiktaş
Telefon: 0533 322 44 20
Carlos Arnavutköy Konum için tıklayın.

JollyJoker Balans Beyoğlu

JollyJoker Balans Beyoğlu

İstanbul’da eğlenmek isteyen gençlerin tercihleri arasında en çok yer tutan mekanlardan birine merhaba diyoruz bu yazımızda. Pek çoğunuzun zaten tanıdığı bir yer burası. JollyJoker Balans! Türkiye’nin pop, rap, rock tarzında nice sanatçılarını ağırlayan mekan oldukça eğlenceli. İçeri de ki yaş ortalaması yirmilerde.

Adres: Hüseyinağa Mahallesi, Balo Sk. No:22, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 249 07 49
Konum için tıklayın.

Ulus 29

Ulus 29

1993 yılından bu yana İstanbul’un yeme içme sektöründeki trendlerini belirleyen Ulus 29, kusursuz servis anlayışı ve de sunumları ile müşterileri arasında popüler hale gelmiştir. Bu barın en önemli özelliği ise eşsiz bir boğaz manzarasına sahip olmasıdır. Aynı zamanda en güzel ve özenle hazırlanmış olan Türk lezzetlerini de burada bulabilirsiniz. Dünya mutfağına ait bazı yöresel tatlar da restoran menüsünde yer almaktadır. Mekan, restoran ve club olmak üzere 2 ayrı bölüme ayrılır. Eğlenmek isteyenler genellikle club kısmını ziyaret ederken, burada farklı müzik kültürlerini de tanıma imkanı elde ederler. Restoran kısmında ise elit bir ortamda, dünyanın en güzel lezzetlerini tatma imkanına sahip olmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Adres: Ulus Mahallesi Ahmet Adnan Saygun Caddesi Ulus Parkı İçi No: 71/1 Beşiktaş İstanbul
Telefon: +90 212 358 29 29
Konum için tıklayın.

İstanbul’un En İyi Alışveriş Mekanları

Zorlu Center

Zorlu Center Avm, Beşiktaş

İstanbul Avrupa Yakası’nın en iyi alışveriş merkezlerinden bir tanesi. Lokasyon ve Ulaşım anlamında da çok kolay bir şekilde arabaya ihtiyaç duymaksızın metro ve metrobüs ile gidebilirsiniz. Diğer alışveriş merkezlerine göre biraz daha lüks bir segmente sahiptir. Modern ve nezih bir ziyaretçi kitlesine sahip Zorlu Center Avm’de onlarca marka bulunuyor. Markanın yanı sıra içeride çocuklar için eğlence alanları, sinemalar bulunuyor. Uluslararası birçok gösteriye de ev sahipliği yapan harika bir kültür merkezleride mevcut.

İstinye Park

İstinye Park, Sarıyer

İstinye Park, İstanbul’un eski Avm’lerinden. Eski olmasına rağmen kendini sürekli yenileyen, modern çağa ayak uyduran ve bünyesindeki markaları da bu noktada konumlandıran güzel Avm’lerden birtanesidir. Lokasyon ve ulaşım anlamında yine araca ihtiyaç duymayacağınız toplu taşımalara çok yakın bir Avm’dir. Aracıyla gidenler için de otopark ve vale hizmetleri mevcuttur. İstinye Park’ın elit bir ziyaretçi kitlesi vardır. Bazı noktaları çok sakinken bazı noktaları ise çok gürültülüdür, ama aradığınız herşeyi bulabileceğinize eminim.

Kanyon Alışveriş Merkezi

Kanyon Alışveriş Merkezi, Levent

İstanbul Avrupa Yakası’nın en iyi avmlerinden olan Kanyon Avm’de Levent’te bulunuyor. Metro, Otobüs ve Metrobüs anlamında da ulaşımı rahat bir Avm’dir. Haftaiçi öğle vakitleri ve haftasonları çok fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ortalamanın bir tık üstünde bir segmente hitap eden mağazaları vardır. Avm açık bir alanda olduğu için yazları çok keyiflidir, kışında biraz soğuktur. Kanyon Avm içindeki cafe – restaurantlar birbirinden iyidir ve lezzetli menü ve içecekler ile keyifli bir deneyime tanıklık edebilirsiniz.

ÖzdilekPark İstanbul

ÖzdilekPark İstanbul, Şişli

Levent bölgesinde, Levent’in kalabalığından uzaklaşmak ve rahatça dolaşmak için kendinizi buraya atabilirsiniz. Avm’nin içinde gezme alanları oldukça geniş. Her türden segmente hitap eden mağazaları var. Yemek katında güzel bir dizayn düşünülmüş. Metro istasyonu Avm’nin hemen altındadır, dışarı çıkmadan direk Metro bağlantısı var. Araç ile gelecekler için otopark ve vale hizmetleri mevcut.

İstanbul Cevahir Avm, Şişli

İstanbul Cevahir Avm, Şişli

Cevahir Alışveriş Merkezi, İstanbul Şişli’nin en merkezi lokasyonunda bulunmaktadır. Otobüs, Metrobüs ve Metro ile ulaşım çok kolay olduğu için içerisi de haliyle çok kalabalıktır. Arap turistlerinde özellikle akın ettiği Cevahir Alışveriş Merkezi’nde her türden segmente hitap eden mağazalar, geniş bir yeme-içme alanı, sinema ve tiyatro salonları, çocuk ve yetişkinler için bir eğlence alanı ve spor salonu mevcut.

Anadolu yakası, avrupa yakasına göre biraz daha sessiz ve sakindir. Tabi İstanbul’un her yeri kalabalık ama daha iyidir yerleşim olarak. Anadolu yakasında alışveriş yapabileceğiniz 5 alışveriş merkezini aşağıda listeliyoruz.

Akasya Alışveriş Merkezi

Akasya Avm, Üsküdar

Anadolu yakasının en ünlü avmlerinden biri olan Akasya Avm, geniş ve ferah bir yapıya sahip. Kaliteli bir ziyaretçi kitlesine sahip olan Akasya Avm’de, her türden segmente hitap eden markalar mevcut. Lokasyon ve bulunduğu konum anlamında ulaşımı çok kolay, özellikle metrobüs ve metroya çok yakın. Mağaza, kafe ve restoranlar da yerleşim anlamında çok iyi dizayn edilmiş.

Emaar Square, Üsküdar

Emaar Square, Üsküdar

Emaar Square, İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük Avm’lerinden birtanesi. Avm’ye ilk defa gidiyorsanız biraz karışık gelebilir. Her segmente hitap eden mağazaları mevcut. Oldukça büyük olduğu için aileler içinde uygun. Çocuklar için ücretli ve ücretsiz oyun alanları var. Avm’nin içinde akvaryumun büyük bir kısmı da görülebilir halde, bu da Avm içindeki yürüyüşü daha keyifli kılıyor.

Watergarden İstanbul, Ataşehir

Watergarden İstanbul

Watergarden İstanbul, Ataşehir’de bulunan geniş, ferah ve tam gezmelik bir avm. Avrupadaki benzer tesislere taş çıkartacak güzellikte. İçerisinde mağaza ve markaların yanı sıra, çeşitli fast food cafeler var. Bu cafelere uğramanızı tavsiye ederiz çok farklı lezzetler hakim. Gece ziyaret ettiğinizde ışık ve havuz gösterisine de şahit olabilirsiniz, tartışmasız en can alıcı olan bu özelliği için gece gidilmelidir. Bu avm mağazaların yanı sıra biraz da restoran ve cafeleri için tercih ediliyor. Hem açıkhavada olması, havuz ve ışık gösterileri ve muhteşem ambiyansıyla insanlara yemek yemeleri için daha keyifli bir ortam sunuyor.

Buyaka Avm

Buyaka Shopping Center, Ümraniye

Anadolu Yakası’nın iyi avmlerinden Buyaka Shopping Center iyi bir konumda bulunuyor. En üst katında bir Gym alanı var. Buyaka Avm genel de bebek ve çocuklar için oyun alanı, jimnastik dersleri, doğum günü partileri içinde sıklıkla tercih ediliyor. Alışveriş yaparken çocuğunuzu çalışanların gözetimindeki oyun alanlarına bırakmanız da daha rahat alışveriş yapmanızı sağlıyor. Daha özel olmasını isterseniz saatlik çocuk bakım hizmetleri de var.

Viaport Outlet Pendik

Viaport Outlet, Pendik

Viaport Avm, İstanbul Anadolu yakasındaki yine büyük avmlerden bir tanesi. Havaalanında gidiş veya dönüşte uğrayabileceğiniz kadar yakınlıkta olan Viaport, indirimlerin de yoğun olduğu bir yer olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Avm’nin içindeki markalarda diğer Avm’lere göre fiyatlar en düşük seyiyededir. Açık hava konsepti hakimdir.

Diğer bütün kentler ölümlüdür, ama sanırım İstanbul, insanlar var oldukça yaşayacaktır.  Petrus Gyllius

İstanbul’da Çocuklarınızla Gezebileceğiniz Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler rehberimizden yola çıkarak çocuklarınız ile birlikte gezebileceğiniz yerler için de bir liste hazırlamak istedik. Listemizde oyun ve eğlence alanlarının yanı sıra, parklar, botanik bahçeler, akvaryum ve müze gibi çocuklarınız için faydalı olabilecek bir çok mekanı derledik. Aşağıda detaylı listemizi görebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Adres: Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul
Telefon: 444 97 44
Ziyaret Saatleri: 11:00, 19:00
Biletler;
Yetişkin: 70₺ , Diğer: 50₺ 2-12 Yaş, Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi (Kimlik gösterimi zorunludur.)

Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum içerisinde 15 farklı türde ve genelde 61 köpekbalığı bulunuyor. Avrupanın en çok türünü içerisinde bulunduran bir akvaryum olduğu söyleniyor. Sea Life Akvaryum içerisinde bir çok tematik bölüm ve etkinlik bulunuyor. Akvaryumun genelinde 15 binden fazla canlı var. Beslenme saatlerinde denk geldiğinizde tüm canlıların beslenme şekillerini izleyebilirsiniz.

Adres : Kocatepe Mah. P Paşa Cad.34045, Bayrampaşa / İstanbul
Telefon : (0212) 640 2740
Çalışma Saatleri: 10:00 – 20:00

Bilet Türü Online Fiyat Gişe Fiyatı
Yetişkin 75 TL 94 TL
Çocuk (3-17 yaş) 55 TL 69 TL
Öğrenci 55 TL 69 TL
0-3 Yaş Ücretsiz Ücretsiz

İTÜ Bilim Merkezi

İTÜ Bilim Merkezi

İTÜ Bilim Merkezi, 1500 m2’lik kapalı alanda ve 3500 m2’lik açık alana konumlandırılmıştır. Bilim Merkezinde optik yanılsama, akışkanlar dinamiği, elektrik, uzay, matematik, ses ve titreşim gibi 70 gösteri alanı vardır. Çocuklarınızın eğlenirken öğrenebileceği muhteşem bir yerdir.

Adres: İTÜ Bilim Merkezi, İTÜ Taşkışla Kampüsü, Taksim \ İstanbul
Telefon: +90 212 251 60 13

Legoland, Forum İstanbul

Legoland, Forum İstanbul

Çocuklarınızın legoya olan düşkünlüğünü bildiğimiz için sizlere harika bir tavsiyemiz olacak. 2015 senesinde açılan Legoland İstanbul içerisinde onlarca dev lego barındırıyor. 3.000 metrekare alan içinde kurulan Legoland, legolar ile alakalı bir sinema gösterisi ile başlıyor. Bu sinemanın özelliği ise 4D olması. Sonrasında dev legoları izleyebilir bu muhteşem görüntüye tanıklık edebilirsiniz.

Adres: Photo of Paşa, Forum Istanbul, No: 3 Kocatepe Mah.&nbsp, 34045 İstanbul
Telefon: 444 3 253
Bilet Fiyatları: 62₺ (Fiyatlar Online’a özeldir.)

Snowpark (Torium AVM – Esenyurt)

Snowpark çocuklarınız ile birlikte eğlenebileceğiniz, uzak mesafelere gitmeden İstanbul’un orta yerinde kayak yapabileceğiniz bir yer. Ücreti dahilinde bot, mont ve eldiveninde verilinde kayak merkezinde çocuklarınız çok eğlenecek! Snowpark’ta kayak, snowboard ve snowtubbing yapabilirsiniz. Merkezin içindeki hocalardan ders alabilir, kayak deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Adres: Turgut Özal Mahallesi E-5 Üzeri Haramidere – İstanbul
Telefon: 0212 699 6970
Giriş Ücreti: 75₺

KidZania (Akasya AVM – Acıbadem)

KidZania (Akasya AVM – Acıbadem)

KidZania, 0-14 yaşındaki çocuklarınız için sanatsal ve fiziksel ayrıca sosyal becerilerini geliştirebildiği birçok mesleği deneyimleme fırsatı bulabileceği harika bir yer! Çocuklarınız, yetişkinlerin mesleki dünyalarına adım atarak istedikleri meslekler hakkında fikir sahibi olacağı ve ilgili iş alanlarını tanımlayabileceği harika bir yer!

Adres: Acıbadem, Çeçen Sokağı No:25A, 34660 Üsküdar/İstanbul
Telefon:
0850 200 5439
Ziyaret Saatleri:
Salı – Pazar 11:00 – 19:00
Giriş Ücretleri: 125₺ İleri Tarihli: 99₺ Yetişkin: 45₺

İstanbul Kelebek Çiftliği (Beykoz)

İstanbul Kelebek Çiftliği (Beykoz)

Dünyada boy oranı 1,5ile 30 cm ile değişen yaklaşık 200.000 adet kelebek olduğu malum. Kelebekler doğanın en sevilen yaratıklarıdır. İstanbul Kelebek Çiftliği’nde çocuklarınız çok eğlenecekler. Kelebeklerin beslenmesini, onlara dokunmasını yakından izleme fırsatı bulacaklar.

Adres: Fatih Sultan Caddesi, Zerzevatçıköy (Acarkent bitişiği) Beykoz / İstanbul
Telefon: 0216 319 52 53
Bilet Fiyatları:
Yetişkin: (15 Yaş üzeri) 30,00 TL Çocuk: (3-14 Yaş) 25,00 TL Aile: (2 yetişkin & 2 çocuk) 90,00 TL

Uçurtma Müzesi (Üsküdar)

Uçurtma Müzesi (Üsküdar)

Uçurtma Müzesi çocuklarınızın ilgi alanlarında baş konulardan olduğu için mutlaka ziyaret edilmelidir. Buradaki atölyeler sayesinde çocuklarınız uçurtma da yapabiliyor. 6 kıta 33 ülkeden toplamda 2500’den fazla ürünü barındırıyor. Ülkemizdeki ilk ve tek dünyada ise 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz uçurtma müzesi siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Cad, Bakıcı Sk. No:12, 34672 Üsküdar Telefon: +90 (216) 553 23 37
Çalışma Saatleri: P.tesi-C.tesi: 09:30-17:30 (Cumartesi günleri randevu alınması zorunludur. Pazar günleri kapalıdır.)

KidzMondo İstanbul (Trump AVM – Mecidiyeköy)

Kidzmondo bir çocuk şehri olup çocuklarınızın tüm gün keyifli bir vakit geçirmesini sağlamaktadır. 4.000 m2 alana yayılan kendi içinde sokak ve binalara sahip hatta mevcut bir anayasası olan ve tamamen çocuklar tarafından yönetilen bir şehirdir. Çocuklar bu şehirde 40a yakın meslekten birini seçip çalışmaya başlıyor. Yaptıkları işler sonucunda maaşlarını alıyor.

Adres: KidzMondo Trump İstanbul Trump Alışveriş Merkezi Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 12 B3 Katı Mecidiyeköy, Şişli – İstanbul
Telefon: 0212 348 10 00
Giriş Ücretleri: 3 Yaş: 90₺ 4-14 Yaş: 120₺ 15+ Yetişkinler: 40 TL
(Online fiyatlarında indirim uygulanmaktadır.)

Miniatürk
Miniatürk

Miniaturk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından 2003 yılında tamamlandı. Tarihin güzelliklerinin maket halinde sergilendiği alanda onlarca yapıya tanıklık edebilirsiniz. Özel aracınız ile gittiğinizde ücretsiz otoparktan faydalanabilirsiniz. Müze kart içeride maalesef geçerli değil.
Telefon: 0 212 222 28 82
Adres: Örnektepe Mahallesi, İmrahor Cd. 7/1, 34445 Beyoğlu/İstanbul
Çalışma saatleri: 09:00
Bilet Fiyatları: Tam: 10₺, Yabancı Turist: 20₺ İndirimli: 5₺, (Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel)

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi kapılarını ziyaretçilerine 2005 yılında Sunay Akın tarafından açmıştır. Müzedeki oyuncakların hikayesi 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Sunay Akın’ın son 25 yılda 40’dan fazla ülkede antikacılardan ve açık arttırmalardan topladığı oyuncaklar ile kurulmuştur. Çocuklarınızın fazlaca ilgisini çekebileceği eğlenirken bilgileneceği şahane bir müzedir.

Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı, No: 17 Göztepe / İSTANBUL
Telefon: 0 (216) 359 45 50 – 51localhost/mekancu/wp-admin/post.php?post=4722&action=edit
Ziyaret Saatleri: 11.00 – 19.00
Giriş Ücretleri: Tam: 18 TL, İndirimli: 12 TL (3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü), Ücretsiz: Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları.

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds İstanbul tarih alanından futbolculara, sanatçılardan müzisyenlere kadar bir çok ünlü ismin heykelini sergileyen bir müzedir. İçerisinde popüler isimlerin de heykelinin bulunmasıyla milyonlarca ziyaretçinin sempatisini kazanmış bir müzedir. Çocuklarınızında bu muhteşem isimleri görmesinde yarar var.

Adres: Grand Pera Istiklal Cad. No: 56/58 Beyoğlu / İstanbul
Telefon:
444 3 253
Günlük Fiyat:
62₺
3’lü Ortak Bilet: 113₺
Konum için tıklayınız.

İstanbul’da Konaklama için Uygun Yerler

2021 Yılı için Resmi Tatiller

1 Ocak Cuma, Yılbaşı
23 Nisan Cuma, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Cumartesi, Emek ve Dayanışma Günü
12 Mayıs Çarşamba, Ramazan Bayramı Arefesi
13 Mayıs Perşembe, Ramazan Bayramı 1. gün
14 Mayıs Cuma, Ramazan Bayramı 2. gün
15 Mayıs Cumartesi, Ramazan Bayramı 3. gün
19 Mayıs Çarşamba, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
15 Temmuz Perşembe, Demokrasi Bayramı
19 Temmuz Pazartesi, Kurban Bayramı Arefesi
20 Temmuz Salı, Kurban Bayramı 1. gün
21 Temmuz Çarşamba, Kurban Bayramı 2. gün
22 Temmuz Perşembe, Kurban Bayramı 3. gün
23 Temmuz Cuma, Kurban Bayramı 4. gün
30 Ağustos Pazayesi, Zafer Bayramı
29 Ekim Cuma, Cumhuriyet Bayramı
31 Aralık Cuma, yılbaşı gecesi

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol