Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaRehberTürkiyeTut Gezilecek Yerler

Tut Gezilecek Yerler

-

Adıyaman’ın 9 ilçesinden birisi olan Tut Gezilecek Yerler, şehrin en uç kısmında yer alıyor. Ulaşımının oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Merkeze 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Toprak yolu sizi oldukça rahatsız edebilir, bunları göze alarak gitmelisiniz. Merkezden kalkan minibüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehrin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Tarih boyunca pek çok medeniyet burada yaşamış ve izlerini bırakmıştır. Şehirde yer alan doğal ve tarihi tüm güzellikleri görmeli ve her bir ilçesini ayrı bir keyifle gezmelisiniz.

Tut Gezilecek Yerler

Salah Cami

Tut Gezilecek Yerler’in ilk adımında Salah Cami var. Osmanlı mimarisine sahip olan Salah Cami, 160 yılında inşa edilmiştir. Zaman içerisinde tahrip olup, zarar gören camii, restore edilerek yeniden şehre kazandırılmıştır. Ancak tarihi ve mimari özelliklerinin çoğunu kaybettiğini belirtmemiz gerek.

Adres: Salah Mahallesi, Lise Caddesi, Tut, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Memekli Mağara

Bu mağara çeşmeleri ile ünlüdür. Bahar aylarında buz tutan mağaradaki karların erimesiyle iki çeşme oluşuyor. Burada bulunan mağarayı ziyaret edebilirsiniz. İsminin nereden geldiğine dair olan komik hikâyeyi öğrenebilirsiniz.

Adres: Tut, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Şovak Köprüsü

Şovak Deresi üzerinde kurulu olan köprü bir Osmanlı mimarisidir. Tamamen taştan yapılmıştır. Eski dönemlerde bu köprü kervanların devamlı olarak kullandığı bir ulaşım aracıdır.

Adres: Tut, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Ulu Cami

Tut Gezilecek Yerler’in son adımında ise Ulu Cami var. Osmanlı mimarisine sahip olan camii 1634 yılında yapılmıştır. Kesme taştan yapılan cami uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Adıyaman gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve Tut ilçesini kısa bir sürede gezebilirsiniz.

Adres: Ulucami, 02030 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Tut Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,508TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone