Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeÇiğli Gezilecek Yerler

Çiğli Gezilecek Yerler

-

Çiğli Gezilecek Yerler, doğal güzellikleri ve yeşil benzersiz habitatı ile dikkat çeken bir İzmir ilçesidir. İlçenin modern kentleşme ile birlikte modern görünüm ve doğal güzelliklerinin sunmuş olduğu eşsiz tabiat güzelliği ile iki farklı yönü olduğunu söylemek mümkündür.

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve eşine az rastlanır tabiatı ile şehir dışından binlerce ziyaretçisi olan bu İzmir ilçesi ismini; denize yakın olması ve önceden bataklık bir alanda bulunuyor olması sebebiyle oluşan çiğlerden almıştır.

Ege Bölgesinde görülen standart Akdeniz İklimine nazaran Ege kıyılarında bulunan Çiğli’nin yaz aylarında daha az sıcaklıklarla boğuştuğu bilinir. Yaz aylarında görece daha ılıman bir iklimi bulunan ilçe şehir yaşantısından sıkılan ve kendini tabiat güzelliklerinde arayanların vazgeçilmez ziyaret alanları arasındadır.

Çiğli Nerede?

Çiğli, İzmir il merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıktadır. Modern görünümü ile dikkat çeken ilçe merkezine sahip olan Çiğli, İzmir’in Menemen ve Karşıyaka gibi son derece önemli iki yerleşim alanına komşudur.

Sahip olduğu endemik kuş türleri ile bilinen Kuş Cennetini de bünyesinde barındıran bu küçük ilçe, henüz yeni sayılabilecek yerleşim yerleri arasındadır. 1992 yılında kurulan ilçe, 139 kilometre alan üzerine inşa edilmiştir.

Çiğli’ye Ulaşım

Çiğli’ye ulaşım için şehir dışından gelecek olanların öncelikli olarak şehir merkezine ya da diğer büyük ilçelere veya Adnan Menderes Havaalanı’na ulaşmaları gerekir. Şehir içinden Çiğli’ye gelmek isteyenler ise metro, demiryolu veya karayolu toplu taşımacılığını kullanmaları mümkündür. Düzenli aralıklarla gerçekleşen seferler ilçeye ulaşımı kolaylaştırır.

Çiğli Konaklama

Çiğli konaklama tesisleri bakımından İzmir’in diğer büyük ilçelerin göre daha kısırdır. Özellikle konaklama hizmetleri kapsamında yüksek standart talebinde bulunanların bu taleplerini karşılamaya yönelik herhangi bir konaklama tesisinin bölgede bulunmadığı belirtilmelidir.

Buna karşın Çiğli’nin İzmir il merkezine sadece 17 km uzaklıkta olması ve çevresinde Karşıyaka ve Menemen gibi büyük ilçelerin yer alıyor olması nedeniyle bölgede yüksek standartlı konaklama tesislerine rastlamak mümkün değildir.

Önemli merkezlere bu denli yakın olan Çiğli’de günü birlik gezilerin ve ilçe sınırları içerisinde yer alan doğal güzelliklere ulaşmak için bu merkezlerde konaklamak mümkündür. Konum bakımından oldukça verimli olan bu küçük ilçe, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Çiğli Gezilecek Yerler

Çiğli gezilecek yerler açısından doğal güzellikler ve doğal habitat vadeder. Özellikle endemik kuş türlerinin yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti Çiğli ile Menemen ilçelerinin sınırında yer alır. 8 Bin hektar üzerinde bulunan bu habitat, sayısız kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. İzmir gezinizde doğal bir canlı yaşam alanı keşfetmek istiyorsanız bu habitat tam size göre olacaktır.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti, her yıl on binlerce kuşa ev sahipliği yapar. Milyonlarca ziyaretçinin akınla ziyaret ettiği habitat, 8 Bin hektar üzerine inşa edilmiştir. Etrafında ve içerisinde oldukça efektif tesislerin yer aldığı habitat alanı, özellikle dönemlik olarak endemik kuş türleri arasında yer alan Flamingo, Tepeli Pelikan, Yalı Çapkını gibi kuşlara da ev sahipliği yapar.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli’de gezilecek yerler kapsamında yine doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu hayvanat bahçesi, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilir. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği İzmir Doğal Yaşam Parkı; bir gölet ve bir tropikal merkezden oluşuyor olmasının yanı sıra dünyanın farklı bölümlerinde doğal yaşam alanları bulunan vahşi hayvanlara, kuşlara, otçullara ve sürüngenlere ev sahipliği yapmaktadır. Çocuklar için özel bir alanı bulunan doğal yaşam parkı Çiğli’de gezilecek yerler arasında size ve küçük misafirlere oldukça verimli bir tatil olanağı sağlayacaktır.

Çamaltı Tuzlası

Tuzun sofralara gelinceye dek geçirdiği serüvenin ilk aşamasını bizzat doğal olarak gözlemlemek isteyenlere Çiğli’nin en benzersiz doğal alanları arasında yer alan Çamaltı Tuzlası bölgesinden bahsetmemek olmaz. Bölge Türkiye’nin tuz ihtiyacının bir kısmını karışılıyor olmakla birlikte aynı zamanda son derece etkileyici doğal güzelliklere de sahiptir.

Çiğli’de Ne Yenir?

Çiğli henüz yeni inşa edilmiş bir yaşam alanı olduğundan bölgede yöresel lezzetler de büyük oranda Anadolu ve İzmir yemek kültürünün hakimiyeti altındadır. Bu kapsamda İzmir gezinizin Çiğli durağında iseniz güzel deniz kenarı restoranında balık veya deniz mahsullerinden oluşan yemekleri tercih edebilirisiniz.

Çiğli konum için tıklayınız.

Çiğli Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol