Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBuca Gezilecek Yerler

Buca Gezilecek Yerler

-

Doğal güzellikleri, eski yapıları, benzersiz kent olanakları ile Buca Gezilecek Yerler hayran kalınmaya son derece uygun olan İzmir ilçeleri arasında yer almaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra “Sevgi Yolu” gibi benzerine rastlanması mümkün olmayan benzersiz anlamlara sahip caddeler, sokakları bulunan ilçe, aynı zamanda İzmir’in nüfus bakımından da en yoğun yerleşim alanıdır.

Kocaman bir Mevlana Heykeline ya da sıra dışı ihtişamlı bir eski yapıya rastlamanızın son derece ihtimal dahilinde olduğu Buca’da gezilecek yerler de dahil olmak üzere hemen her alan adeta bir anlam cennetidir. Baştan sona anlamlarla dolu olan ilçe, İzmir gezilerinde kesinlikle uğrak noktası olmalıdır.

Buca Nerede?

Buca, İzmir merkezinde yaklaşık olarak 9 km uzaklığa bina edilmiştir. İlçe, Nif Dağı eteklerinde 38 metre rakımda konumlandırılmıştır. Son derece düzenli ve sistematik bir yerleşimini bulunan ilçede çarpık kentleşme gözlemlenmez.

Buca’da gezilecek yerler de tam olarak ilçenin bu komplike yapısına uygundur. Doğal güzellikler, kültürel miraslar ve kentleşmenin getirmiş olduğu kültürel etkinlik alanları ve müzeler Buca’nın hemen her köşesini süsler.

Buca’ya Ulaşım

Buca’ya ulaşım, ilçenin merkezi bir konuma sahip olması nedeniyle oldukça kolaydır ve İzmir ziyaretinde bulunanlar için ilçenin hemen bölgesine karayolu ve demiryolu toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Şehir dışından ilçeyi doğrudan ziyaret etmek için ziyaretçiler; havayolu ya da karayolunu kullanabilir. Adnan Menderes Havaalanı ile Buca ilçe merkezi arasında gerçekleşen demiryolu seferleri ulaşımın en efektif şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Aynı zamanda şehir içinden Buca ilçe merkezine ya da ilçenin diğer alanlarına ulaşmak isteyenlerin ise yine demiryolu ve karayolu kullanması olanaklıdır. İlçe merkezinde bulunan İZBAN demir yolu ulaşım hizmetleri kullanılarak arzu ettiğiniz tüm Buca’da gezilecek yerler kapsamında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Buca Konaklama

Son derece köklü bir geçmişe ev sahipliği yapan Buca konaklama tesisleri ve barınma hizmetleri bakımından da misafirlerine oldukça cömert seçenekler sunar. İlçe merkezinde bulunan butik otellerin yanı sıra diğer konaklama imkanları da ziyaretçilerin en sağlıklı bir biçimde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet vermektedir.

Ayrıca Buca ilçe merkezinin diğer önemli yerleşim alanlarına yakın olması ve bu alanlarda konaklama imkanlarının daha geniş bir perspektife sahip olması, konaklama konusunda daha yüksek kalitede standart talep edenler için uygunluk taşır.

İzmir Buca Gezilecek Yerler

Buca Gezilecek Yerler

Buca gezilecek yerler bakımından size oldukça geniş bir yelpaze sunacaktır. İzmir seyahati kapsamında Buca’nın eşsiz güzelliklerine de göz atma arzusundaysanız pek çok farklı alternatife sahip olduğunuz bilmeniz gerekir.

Mevlana Heykeli

Buca Gezilecek Yerlerkapsamında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Mevlana Heykeli, Buca’nın en yüksek noktasına Tıngır Tepe’sine inşa edilmiştir. Yapımında 25 ton kadar bakır kullanılan heykel sıra dışı bir görünüme sahiptir.

Buca Rum Evleri

Eski yerleşim alanları olan Buca Rum Evleri, dünya genelinde üne sahiptir. Daracık sokaklara sağlı sollu inşa edilmiş olan bu evler, mimari özellik bakımından son derce gelişkindir. Oldukça zengin mimari özelliklere sahip olan evler, aynı zamanda restoran ve kafe olarak kullanılıyor olduğundan Buca ziyaretinizde bu alanlarda kahve yudumlamak veya akşam yemeği yemek eşsiz bir keyif elde etmenizi sağlayacaktır.

Buca Su Kemerleri

İlçenin köklü geçmişi hakkında önemli izlere rastlayabileceğiniz Buca Su Kemerleri Melez Çayı üzerinde bulunur. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan kemerler, Bizanslılar, Osmanlılar ve Romalılar döneminde kullanılmıştır.

Şirinyer Sevgi Yolu

Buca’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında bulunan Şirinyer Forbes Sevgi Yolu, oldukça canlı ve 24 saat yaşayan bir cadde hüviyetine sahiptir. Özellikle gençlerin sosyalleştiği ve birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapan cadde Buca gezinizde mutlaka uğramanız gereken adresler arasında olmalıdır.

Protestan Kilisesi

Buca Gezilecek Yerler arasında açık ara ön plana çıkan Protestan Kilisesi tarih içerisinde birden fazla restorasyon çalışmasından geçmiş ve bu duruma rağmen sahip olduğu estetik mimariyi ve doğal dokusunu korumuştur.

Buca’da Ne Yenir?

Şüphesiz Buca denildiğinde akla ilk gelen Boyoz’dur ve ilçenin bu eşsiz lezzetinin ünü ilçe sınırlarını aşmış ve Türkiye çapında şöhrete sahip olmuştur. Hemen her sokak arasında bir Boyozcuya rastlamanızın mümkün olduğu Buca’dan Boyoz yemeden dönmemeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Buca konum için tıklayınız.

Buca Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol