Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGenelDoğubeyazıt Gezilecek Yerler

Doğubeyazıt Gezilecek Yerler

-

Doğubeyazıt Gezilecek Yerler Ağrı’nın en gelişmiş ve zengin ilçelerinden birisidir. Ayrıca en kalabalık ilçesinin olduğunu da söyleyebiliriz. Şehrin hemen hemen çoğu tarihi ve kültürel zenginlikleri bu ilçede bulunuyor. Tarihi ise oldukça eskiye dayanıyor. Urartulara, Asurlara, Perslere, Romalılara ve Bizanslılara ev sahipliği yapmıştır. 1064 yılında topraklarımıza katılan Doğubeyazıt yerleşim merkezine dönüşmeden önce hayvanların otlak ve yaylak alanı olarak kullanılmıştır. Doğal zenginliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel yapısıyla da ön plana çıkan şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Doğubeyazıt Gezilecek Yerler

Ağrı Meteor Çukuru

Dünya üzerinde yer alan en büyük ikinci meteor çukurudur. Bir çoğumuz bu bilgiye sahip değiliz maalesef. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan meteor çukuru 1892 yılında oluşmuştur. Büyük bir göktaşının çarpması sonucu meydana gelmiştir. Zaman içerisinde yavaş yavaş kapanan meteor çukurunu mutlaka görmelisiniz.

Adres: 04400 Sarıçavuş/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Doğubeyazıt Kalesi

Tarih boyunca önemli bir yer tutan Doğubeyazıt Kalesi, ilçe merkezine kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burası da ülkemizim çoğu yerinde olduğu gibi dik kayalıklar üzerine kurulmuştur. Şehri koruma ve gözetleme amacıyla kullanılmıştır. Burada şöyle bir fark bulunuyor ki o da yanına mezar olmasıdır. Siz de Ağrı gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve şehre tepeden bir bakış atabilirsiniz.

Adres: Yukarıtavla, Doğubeyazıt, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Keşişin Bahçesi

Dillere destan hikâyeyi hepimiz biliyoruz. Aslı ile Kerem’in aşkının geçtiği yer Keşişin Bahçesi’dir. Burada Kerem, Aslı’ya âşık olmuştur. İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İshak Paşa Sarayı’na da oldukça yakın bir mesafededir. Keşişin Bahçesi’ni Ağrı gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve Aslı ile Kerem’in aşkına tanıklık edebilirsiniz.

Adres: 04400 Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

İshak Paşa Sarayı

Doğubeyazıt ilçesinin en önemli tarihi yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İlçe merkezinin 5 kilometre doğusunda yer alıyor. Lale Devri’nde yapılmış olan en büyük ikinci yapıdır. İlki ise Topkapı Sarayı’dır. Binayı özel kılan şeyler ise pek çok ilklerin mimarisinde kullanılmasıdır. Örneğin ilk kalorifer sistemi burada kullanılmıştır. Sarayda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin birleşimini rahatlıkla görebilirsiniz. 1685 yılında yapılmaya başlanan saray 1784 yılında tamamlanmıştır. Kayalık bir zemin üzerinde sağlam bir şekilde karşınıza çıkmaktadır.

Adres: 04400 Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol