Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaGenelDiyadin Gezilecek Yerler

Diyadin Gezilecek Yerler

-

Diyadin Gezilecek Yerler, Ağrı ilimizin bir ilçesidir. İl merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaplıcaları ve kültür turizmiyle oldukça önemli bir yere sahiptir. Bölge, şehrin diğer ilçelerine göre daha yavaş bir gelişim göstermiştir. Bu yüzden yöreye has havayı ve kültürü tam anlamıyla taşıdığını söyleyebiliriz. Ağrı şehrini yakından tanımanız ve geziniz sırasında rehber olması amacıyla Diyadin gezilecek yerler yazımızı derledik. Keyifli Okumalar!

Diyadin Gezilecek Yerler

Kudret Köprüsü

Diyadin Kaplıcalarının hemen yanında yer alıyor. Bu köprü Diyadin’in en önemli tarihi parçalarından biridir. Dünyada bir eşi yoktur, benzersizdir. Muhteşem bir güzelliğe ve manzaraya sahiptir. 3 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğindeki köprüyü Diyadin gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Diyadin, Ağrı

Diyadin Kaplıcaları

Ağrı’nın hatırı sayılır ilçelerinden biri olan Diyadin, Türkiye’nin en önemli kaplıcalarından birine ev sahipliği yapıyor. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaplıcalarda 3 farklı su kaynağı mevcut. Bunların isimleri Köprü, Yılanlı ve Davut çermikleridir. Kaplıcaların içerisinde kalsiyum, bikarbonat, karbondioksit, kükürt, hidrojen ve sülfür gibi faydalı mineraller bulunuyor. Deri hastalığınız, romatizmanız ya da çeşitli deri hastalıklarınız bulunuyorsa bu çermiklere girerek şifa bulabilirsiniz. Kaplıcalarda uzun süreli kalmak isterseniz de işletmenin otelinde konaklama yapabilirsiniz.

Adres: Saklıköy termal kaplıca otel, 04900 Davut/Diyadin/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Meya Mağaraları

İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Diyadin’in Günbuldu köyündedir. Burasının tarihi bir kalıntı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Oldukça yüksek kayalarda oyularak yapılmıştır. Oyuk mağaraların içerisi ev şeklinde tasarlanmıştır. Geçmişteki insanların nasıl yaşadıkları hakkında bizlere bilgiler sunan mağaralar kilise, ibadet bölmeleri ve mezar odalarından oluşuyor. Eski zamanlarda mağaralarda simgeler, mitolojik kabartmalar, heykeller ve hayvan figürleri net bir şekilde görülüyormuş. Ancak zaman içerisinde tabi ki tahribata uğramış. Hatta bölgeden Hz. Ali’nin ayak izi olduğu düşünülen taşlar da bulunmuştur. Meya mağaralarını Ağrı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: 04900 Günbuldu/Diyadin/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Diyadin Kalesi

Kayalıklar üzerinde kuruludur. İlçe merkezinde kolayca Diyadin Kalesi’ni bulabilirsiniz. Tarihte kale şehri koruma amacıyla kullanılmıştır. Özellikle de I. Dünya Savaşı sırasında aktif olarak kullanılmış ancak düşmanlar tarafından oldukça tahrip edilmiştir. Ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Ancak Seyahatname’de Azerbaycan hükümdarı Ziyaeddin’in yaptırıldığı yazıyor. Günümüze kadar kaleden geriye yalnızca kalıntıları kalmıştır.

Adres: Merkez, Diyadin, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol