Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeDalaman Gezilecek Yerler

Dalaman Gezilecek Yerler

-

Dalaman Gezilecek Yerler, ilçe sınırları içerisinde bulunan havalimanı ile tüm bölgenin yaz turizmi yükünün ulaşım bölümünü karşılan Muğla ilçesidir. İlçenin Ege Denizi’ne kıyısının geniş bir alanda bulunmaması bölgede yaz turizminin gelişmesini engellemiş olsa da doğa yürüyüşlerine çıkmak isteyenler ya da doğa ile iç içe sakinlik eşliğinde sıra dışı bir deneyim yaşamak isteyenler için en uygun adreslerden biridir.

Şehir yaşantısından sıkılanların daha çok tercih ettiği Dalaman gezilecek yerler de bu duruma paralel olarak tabiatın eşsiz coşku ile insanlara armağan ettiği güzelliklerle doludur. Ayrıca  ilçenin Karya Uygarlığının hüküm sürdüğü bölgede yer alması köklü bir geçmişe sahip olduğu hakkında varsayımların ortaya atılmasına sebep olsa da henüz komplike bir çalışma ilçe sınırlarında yapılmamıştır. Buna karşın Dalaman’ın tarihsel miraslara da ev sahipliği yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Muğla Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman Nerede?

Dalaman, Muğla’nın Fethiye, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinin birleştiği bir alanda ara noktada yer alıyor olmakla birlikte aynı zamanda Denizli iline de komşudur. Ayrıca ilçe sınırları içerisinde yer alan dağlar, Fethiye Körfezi boyunca paralel olarak uzanmaktadır.

Dalaman’a Ulaşım

Dalaman’a ulaşım için günümüzde en çok tercih edilen yöntem şüphesiz havayoludur. Dalaman Havalimanı, bölgenin turizm olanaklarının ulaşım aşamasında kilit bir role sahip olduğu gibi aynı zamanda yaz turizmini de beslemektedir. Bu havalimanı her yıl turizm sezonunun başlaması ile birlikte milyonlarca ziyaretçiye aracılık eder.

Dalaman Konaklama

Dalaman konaklama imkanları ve tesisleri açısından da bölgede bulunan turizm odaklı diğer ilçelere göre daha kısır bir görünüm çizer. Bu duruma karşın yine de ilçe sınırları içerisinde hemen her standarttan hizmet kalitesine sahip olan konaklama tesisine rastlamak mümkündür. Özellikle tabiat alanlarının iç bölgelerine inşa edilen ve benzersiz bir huzur kaynağı olan butik oteller bölgenin önemli düzeyde konaklama yükünü taşır.

Muğla Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman’ın benzersiz bir tabiata sahip olması ve özellikle şehir yaşantısından kaçanların ilk adresleri arasında yer alıyor olması Dalaman gezilecek yerler arasında tercihte bulunmayı büyük oranda eko turizme yönelik geliştirmiştir.

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı Dalaman’da gelişen yaz turizmi olanaklarının nadir adresleri arasındadır. Oldukça ince kumları ile dikkat çeken plaj, aynı zamanda 100 metre kadar sığ sulara ev sahipliği yapması ile de dikkat çeker. Plaj kapsamında en çok tercih edilen aktivite ise tüplü dalıştır.

Hippokome Antik Kenti

Karya Uygarlığından bölgeye miras kalan kadim kentler arasında yer alan Hippokome Antik Kenti, Dalaman’ı ziyaret etmek için önemli bir sebeptir. Kent içerisinde yer alan 3 büyük anıt mezar, tarih sahnesinde küçük bir yürüyüş yapmanızı sağlayacaktır.

Dalaman Çayı

Dalaman Çayı, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra rafting imkanları ile de ün salmıştır. Tesisleşmenin gelişmiş olduğu çay üzerinde ormanın eşsiz ambiyansı eşliğinde akşam yemeği yemeniz için birçok restoran da bulunur.

Dalaman konum için tıklayınız.
Dalaman Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Muğla Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol