Home Hobiler Kamp Çarpanak Adası Kamp Alanı

Çarpanak Adası Kamp Alanı

0
909
Van Çarpanak Adası

Van’da bulunan Çarpanak Adası eşsiz güzelliği ile görenleri büyülüyor. Kendine hayran bıraktıran turisti alan el değmemiş doğası ile harika bir yerdir. Van gölü üzerinde bulunan 4 adadan biridir. Adaların her biri farklı özeliklere ve güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellik denildiğinde ise aralarında en dikkat çekeni Çarpanak Adası oluyor.
9. yüzyılda yapıldığı düşünülen adada manastır bulunuyormuş ve bugün sadece kilise bölümü ayakta duruyor.

Depremlerde büyük zararlar görmüştür. Antik bir su altı yoluna sahip adaya masmavi denizi ve muazzam görüntüsü ile turistleri cezbediyor.
Ada özellikle de kamp severlerin ilgi odağı halinde bulunuyor. Yemyeşil yaylası, seyirlik manzarası ve masmavi gölü ile cennet bir görünüm oluşturuyor. Yolunuz Van’a düştüğünde mutlaka bu adaya uğramalı ve birkaç gün kamp yapmalısınız.

Çarpanak Adası’na Nasıl Gidilir?

Çarpanak Adası, Van ilinin Tuşba ilçesinde yer alan Çitören Köyü’nde bulunuyor. Adaya ulaşmak için ise iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan ilki Van merkeze yakın olan iskeleden teknelerle geçiş yapmaktır. Teknelere binerek yaklaşık 1 saat 40 dakika süren yolculuk sonunda adaya ulaşabilirsiniz.  Diğer alternatif ise aracınızla birlikte Erciş yolu üzerinden köye ulaşmaktır. Köye ulaştıktan sonra iskeleden kalkan balıkçı tekneleri ile adaya ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

Van ile ilgili diğer yazılar için kategorimize göz atabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here