Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaKültür SanatYerebatan Sarnıcı Gezi Rehberi

Yerebatan Sarnıcı Gezi Rehberi

-

İstanbul’un en büyük sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Bizanslılar tarafından su deposu olarak kullanılmıştır ve günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. 100 bin ton depolama alanına sahip sarnıca ulaşmak için 52 basamak inmeniz gerekiyor. Sarnıçın içerisinde görkemli 336 adet sütun bulunuyor. Bu sütunlardan birisi de yapının inşasında ölen köleler için yapılmış olup, ağlayan sütun ismini almıştır. Halk arasında Yerebatan Sarnıcı olarak bilinir ve eski adıyla da Bazilika Sarnıcı olarak da bilinir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Bizans döneminde sarayın ve çevresindeki yerlerin su ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılında İstanbul’u fethettikten sonra su deposu olarak kullanmıştır. Daha sonraları ise durgun su hijyenik olmadığı için kullanılmamıştır.

Medusa Efsanesi

Yunan mitolojisine ait varlıklarından birisidir. Medusa, üç kız kardeşten biridir. Kafasında saç yerine yılanlar vardır. Özel güçlere sahip Medusa, kendisine bakanları taşa çevirir.

Medusa Heykeli

Roma dönemine ait heykel efsanesiyle birlikte ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Heykelin kaç yılından beri sarnıçta olduğu bilinmiyor. Heykelin sarnıcı koruduğuna inanılıyor.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı’na giriş ücreti yetişkin 15TL, öğrenci 5TL ve yabancılar için 30TL’dir.

Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 09.00 ile 17.30 arası ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında ise kapanış saatinde değişiklikler olabiliyor.

Yerebatan Sarnıcı

Müzekart Geçiyor Mu?

Sarnıç, Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde değildir. Bu yüzden de müzekart geçerli değildir.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Marmaray ya da tramvay ile ulaşabilirsiniz. Marmaray’da sirkeci durağında inerek kısa bir yürüyüş mesafesinden sonra sarnıca varabilirsiniz. Kabataş ve Zeytinburnu arası çalışan tramvay hattından Sultanahmet durağında inerek yürüme mesafesinde sarnıca ulaşabilirsiniz. Vapur ile de sarnıca gitmek mümkündür. Eminönü’nde inerek sarnıca 10 dakikalık yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol