Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeMaçka Gezilecek Yerler

Maçka Gezilecek Yerler

-

Maçka Gezilecek Yerler, Trabzon ile Gümüşhane yolu üzerinde yer alan bir ilçedir. Trabzon merkeze 29 kilometre mesafede yer alır. Rumcada Matsuka, Lazcada ise Maçxa adını alır. İlçe, 1461 yılında Trabzon İmparatorluğu hakimiyetindeyken Osmanlılara geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin kuralları doğrultusunda Trabzon vilayeti kurulmuş ve ilçe sancak altında kalmıştır. Geçmiş zamanlarda Cevizlik adı ile anılmıştır, zaman içerisinde ise Maçka olarak kalmıştır. Eski zamanlarda birçok farklı medeniyetin bir arada yaşadığı yerleşim merkezi olmuştur. Nüfusunun bir kısmı Ermeni, Rum ve Müslümanlardan oluşmuştur. Nüfusun çoğunluğu Hıristiyanlardan meydana gelmiştir. Zaman içerisinde Müslümanların sayısı artmış ve Maçka ilçe olarak bir yerleşim merkezi olmaya devam etmiştir.

Maçka’ya Ulaşım

Maçka’ya ulaşım sağlamak için kişilerin kullanabileceği farklı seçenekler bulunur. Her sene binlerce turisti çeken ilçeye ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilir. Kişiler isterlerse Gümüşhane yolu üzerinden kişisel araçları ile yolculuk yapabilirler. Meşhur bir ilçe olduğu için direkt olarak kalkan araçlar bulmak da mümkündür. Trabzon merkezden saat başı kalkan araçlarla ilçeye günübirlik ulaşım sağlanabilir.

Maçka Konaklama

Yılın her günü ziyaretçi kabul eden ilçede birçok farklı konaklama yeri bulunur. Kişiler lüks otellerde kalabilirken, apart otellerde de kalabilirler. Her bütçeye uygun olarak farklı otel bulmak mümkündür. Yoğun bir ilçe olduğu için kalacak yer bulmak oldukça zahmetlidir. Bu nedenle kişilerin önceden rezervasyon yaptırarak konaklama yerlerini ayarlaması tavsiye edilir.

Maçka Gezilecek Yerler

Maçka gezilecek yerler şehrin turistik açıdan en zengin yerleşim alanıdır.

Sümela Manastırı

Turistlerin en çok ilgisini çeken yapılardan birisidir. Manastır ilk kez 300’lü yıllarda var olan bir mağaranın genişletilmesi sonucunda elde edilmiştir. 500’lü ve 1200’lü yıllarda manastırın alanı daha da büyütülmüştür. Bu yapı Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir, Rum dilindeki adı Karadağın Bakiresi olarak anılır. Osmanlı Devleti’nin bünyesine girdikten sonra da aktif olarak açık kalmıştır.

Vazelon Manastırı

İlçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunur. Kiremitli Köyü içerisinde yer alan ormanların arasında bulunur. Tam olarak tarihi ve hangi medeniyet tarafından kurulduğu bilinmez. Ancak tahmini olarak 270 ile 317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilir.

Maçka Konum için tıklayınız.
Maçka Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol