Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaTürkiyeKocaeliBaşiskele Gezilecek Yerler

Başiskele Gezilecek Yerler

-

Başiskele Gezilecek Yerler ilçesi Kocaeli’ne bağlıdır. Marmara Bölgesi’nde yer alan ilçe Çatalca ile Kocaeli Bölümü’nde bulunur. Bu ilçe öncesinde belde iken 2008 yılında resmi olarak ilçe adını almıştır. İlçedeki ilk yerleşim izleri Milattan Önce 712 yılına dayanır. Yaşayan ilk insanlar Meragalılardır. Yuvacık, Bahçecik, Kullar, Yeniköy ve Karşıyaka beldelerinin bir araya gelmesi ile bu ilçeye isim verilmiştir. İlçenin komşuları arasında Sakarya’ya bağlı Pamukova, Bursa’ya bağlı İznik, Kartepe ve Gölcük yer alır. Kocaeli ilinin ve çevresindeki diğer şehirlerin su ihtiyacını Yuvacık Barajı karşılar. Marmara Bölgesi için oldukça değerli olan bu baraj, 1999 yılından itibaren hizmet vermektedir. Her gün 480 litre su artırması ile bölge için büyük bir öneme sahiptir.

Başiskele’ye Ulaşım

Başiskele’ye ulaşım sağlamak isteyen kişiler vapurları kullanabilirler. Denizyolu ile Kocaeli’ne geçiş mevcuttur. Kişiler denizyolunu kullanarak ister araçları ile isterlerse bireysel olarak seyahat edebilirler. İstanbul’dan ve Marmara Bölgesi’ndeki diğer şehirlerden Başiskele’ye direkt kalkan araçlar bulunmaktadır. Ancak diğer bölgeler için kişiler öncelikle Kocaeli merkeze seyahat etmelidir. Ardından buraya giden aktarmalı araçlara binmelidir.

Başiskele Konaklama

Başiskele’de konaklamaya imkan veren otellerin sayısı oldukça fazladır. Kişiler 3 yıldızlı, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı oteller arasında karar verebilirler. Hatta ilçede yer alan butik otellerin sayısı da turistlere yetebilecek kapasitededir. Bu nedenle kişiler anlık olarak gittiklerinde de ilçede boş otel bulabilirler. Yine de sezonda önceden rezervasyon yaptırmak daha karlı olacaktır.

Başiskele Gezilecek Yerler

Kocaeli’ne bağlı olan Başiskele gezilecek yerler hem tarihi hem de doğa açısından oldukça zengindir.

Tepecik Köyü Taş Camii

İlçeye bağlı olan köyde bulunan camii 1900’lerin başında yapılmıştır. Caminin tamamı keşke taş ile inşa edilmiştir. Tarihi eser olarak ilan edilmiştir ve koruma altındadır.

Başiskele Sahili

Yürüyüş yolu, oyun alanları ve gözlem evi ile birlikte sahil birçok farklı kişiye hitap etmektedir. Akşam saatlerinde güneşin batışını izlemek için tercih edilir.

Bahçecik

1500’lü yıllarda Ermenilerin yaşadığı bir yerleşim yeridir. Burada yer alan sarnıçlar, heykeller ve kitabeler ile tarihi yolculuk yapmak mümkündür.

Başiskele Konum için tıklayınız.
Başiskele Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol