Home Kültür Sanat Pera Müzesi Gezi Rehberi

Pera Müzesi Gezi Rehberi

0

İstiklal Caddesi’nin bir sokak uzağında bulunan Pera Müzesi, sanat ve kültür merkezi İstanbul’un mekanlarından yalnızca bir tanesidir. 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından açılmıştır.

Pera Müzesi’nde Neler Var?

Pera Müzesi içerisinde Suna ve İnanç Vakfı’na ait üç kolseksiyon sergilenmektedir. Ayrıca içinde Oryantalist Resim Koleskiyonu, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini Koleksiyonu ve Fotoğraf Koleksiyonu yer almaktadır.

Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda önemli ressamların 17. ve 19. yy. arasındaki resimleri sergileniyor. Ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da bu müzede bulunuyor. Bunun yanı sıra padişahların, şehzadelerin, büyükelçilerin, sultanların ve farklı sınıflardan tarihi kişilerin de portleri vardır. Yıl boyunca açık olan müzeyi ziyaret edebilir ve gerçekleştirilen etkinliklere katılabilirsiniz.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze Pazartesi hariç her gün açıktır. Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 10.00-19.00 arası açıktır. Pazar günü de 12.00-18.00 arası açıktır. Ayrıca her yaş grubu için müzenin ayrıcalıklı günleri de vardır. Cuma günleri müze 18.00-22.00 arası da ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti tam 20 TL, indirimli (60+, öğrenci, öğretmen) 10 TL, grup (10 kişi ve üstü) 15 TL’dir. Çarşamba günleri öğrenciler için giriş ücretsizdir. Müze kapanmadan 30 dakika önce de biletler indirimlidir. Müzekart sahibiyseniz yılda 1 kere ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Pera Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’ne oldukça yakındır. Taksim’den yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Tramvay ile de Karaköy ya da Kabataş durağında inip yürüyebilirsiniz.

Pera Müzesi Hangi Günler Ücretsizdir?

Cuma günler 18.00-22.00 arası müze ücretsizdir. Pera Film gösterimi ve müze ziyareti de çarşamba günü öğrencilere ücretsizdir.

Pera ne demek?

Pera, Osmanlı zamanında Beyoğlu’na verilen isimdir. Yunanca anlamı öte ve ötesidir.

Konum için tıklayınız.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here