Home Kültür Sanat Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

0

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’e bağlı Nizip İlçesi’ne 10 kilometre uzaklıktadır. Antik kent ise şehir merkezinden ortalama olarak 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Anadolu’da bulunan bir çok antik kente nazaran, Belkıs Zeugma Mozaik Müzesi’nin daha çok nitelikli olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle de burada eski dönem Anadolu’daki bir çok antik kentin özelliğini vurgulayan simgelere yer verilmiştir.

Müze; 9 Eylül 2011 tarihinde açılmıştır. Toplamda 1700 metrekarelik mozaik bir alanda tarihi eser sergileniyor olması nedeniyle, ülkemizin ikinci büyük müzesi olma özelliği de taşımaktadır. Burası yaklaşık 3 yıl gibi uzun bir süreç boyunca da “Dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanını da almayı başarmıştır.

Zeugma Mozaik Müzesi, teknolojik anlamda da oldukça gelişmiş bir yapı taşır. Bünyesinde iki bin yıllık mozaikler ve de zamanında define avcıları tarafından talan edilmiş olan parçalar bulunur. Genel olarak sergilenen mozaiklerde on üç renk armonisi söz konusudur. Müze, 3 blok olarak inşa edilmiştir. İlerleyen süreç içerisinde bu alanda sergi ve konferans salonu da hizmete açılacaktır.

Zeugma Mozaik Müzesi İletişim Bilgisi

Adres: Mithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı Şehitkamil, Gaziantep 27500, Türkiye
Telefon: +90 342 324 88 09
Konum için tıklayınız.

Gaziantep Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here