Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaDiğerYurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?

-

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır? hepimizin oldukça merak ettiği bir konu. Seyahat edenlerin en çok sorduğu sorular arasında yurtdışında atm kullanımı nasıldır gelir. Seyahat için gereken en önemli şeyin para olduğunu biliyoruz. Her gezgin tatili sırasında mutlaka banka hesaplarına ulaşmak, para çekmek ya da para yatırmak ister. Banka hesabınızda yurtdışı için gereken işlemleri yapmazsanız farklı bir ülkede zor durumda kalabilirsiniz. Banka hesabınıza erişemediğiniz için tatiliniz heba olur. Bu türk durumlarla karşı karşıya kalmamak için seyahate çıkmadan en az 1 hafta önce işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

Yurtdışındaki ATMlerde Türkiye’de olduğu gibi işlemler yapamazsınız. Yurtdışındaki ATMlerde yalnızca para çekme işlemi yapabilirsiniz. Bazı ATMlerde de şanslıysanız belirli bir ücret karşılığında banka hesabınızın bilgilerini görebilirsiniz. Havale gibi seçeneklerde maalesef mevcut değildir. Ülke dışına çıkmadan önce tüm bunları göz önünde bulundurarak kendinizi hazırlamalısınız.

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?

ATMler son teknoloji değildir

Yurtdışındaki atmler ülkemizde olduğu gibi gelişmiş değildir. Güvenlik açısından sıkıntı yaşamamanız için şifrenizi 4 haneli yaparak ülke dışına çıkmalısınız. Olası sorunlardan bu şekilde kaçabilirsiniz.

Kredi kartı limiti belirleyin

Yurtdışına çıkmadan önce kartlarınıza limit koydurun. Ayrıca günlük, haftalık ve aylık limit miktarınızı öğrenin. İhtiyaçlarınıza göre limitlerinizi azaltın ya da yükseltin. Bankaların yurtiçi ve yurtdışı limitleri farklı olabilir.

Banka ATMlerini kullanın

Yurtdışında banka ATM’si ve özel ATM vardır. Para çekme işlemlerinizi zorunda kalmadıkça özel ATMlerden yapmayın. Paranızı mesai saatleri içerisinde banka ATM’sinden çekin. ATM’de olan herhangi sorun sonucunda kartınızı kazara yutturabilirsiniz. Bu durumlarda kolayca bankadan halledebilirsiniz.

Yurtdışında ATM’den Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır sorusundan önce paranızın ana hesabında olması gerekir. Yurtdışına çıkmadan önce mutlaka ana hesabınızı kontrol etmelisiniz. Gideceğiniz ülkede yalnızca ana hesabınızda bulunan birikimden para çekebilirsiniz. Diğer para türlerini de kartınıza mutlaka tanımlamalısınız. Kur farkından etkilenmek istemiyorsanız dolar hesabı kullanabilirsiniz.

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır

Komisyonsuz Para Çekilebilir Mi?

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır sorusunun önemli bir kısmı da komisyon meselesi. Ülkemizde bulunan hemen hemen tüm bankalar yurtdışı çekimleri için komisyon alıyor. Anlaşmalı bankalar harici farklı bir bankadan para çekmek isterseniz iki kere komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Yurtdışına çıkmadan önce bankanızla görüşmeli ve bu durumları, anlaşmalı bankaları öğrenmeniz gerekiyor. Para çekeceğiniz saatin Türkiye saatine göre de mesai saatleri içerisinde olması gerekiyor. Denk getiremezseniz yüksek fiyatlarda işlem ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca küçük küçük para çekmek yerine paranızı topluca çekmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Döviz Hesabın Para Nasıl Çekilir?

Mobil bankacılık ya da bankanızı arayarak döviz hesabınızı ana hesabınıza bağlayabilirsiniz. Euro hesabı kullanarak kur farkı hesaplamaktan da kurtulmuş olursunuz. Komisyon ücretiniz de Euro üzerinden hesaplanarak çekilir. Bu sayede daha kolay ve güvenilir bir işlem yapmış olursunuz.

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Yol Haritası kategorimizde ilginizi çekecek farklı içerikler olabilir.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol