Ana Sayfa Diğer Yurtdışına Evcil Hayvan Çıkarmak 2021

Yurtdışına Evcil Hayvan Çıkarmak 2021

-

Yurt dışına çıkacaksınız evcil hayvanınızı bırakabileciğiniz biri yok ya da kısa süreli yurt dışına taşınmaya karar verdiniz. Evcil hayvanınızı yanınıza almak için izlemeniz gereken işlemler bulunuyor. Ülke dışına çıkmadan önce evcil hayvanınızın psikolojisini, yaşayacağı yere adaptasyonunu ve yapılan seyahatin olumsuzluklarını göz önünde bulundurmalısınız. Gerçek bir hayvanseverseniz evcil hayvanınızı götürmemeniz daha iyi olacaktır.

Yurtdışına Evcil Hayvan Çıkarmak için Neler Yapılmalı?

Evcil hayvanınızın çıkacağınız ülkede kaybolma, hastalanma vb. sorunlarla karşılaştığında sıkıntı yaşamaması için yapmanız gereken birkaç önemli şey bulunmaktadır.

Mikroçip

Kaybolan hayvanlar için geliştirilmiş bir çiptir. Kedi ya da köpek üzerinden bahsedecek olursak iki omuz kemiği arasına yapılır. Deri altına yerleştirilir. Daha sonra ise çip okuyucu tarafından taranarak iletişim bilgileriniz gözükür. Çipin pili, bataryası yoktur. Öürlük olarak kullanılır. Fiyatları da oldukça uygundur. Yurtdışına çıkmadan önce evcil hayvanınıza bir veterinerde çip taktırmalısınız.

Evcil Hayvan Sağlık Sigortası

İl Tarım Müdürlükleri’nden veteriner tarafından verilmiş sağlık sertifikası almalısınız. Sertifika gideceğiniz ülkenin dilinde ve İngilizce diline çevrilmiş olmalıdır. Tarım İl Müdürlüğü’ne giderek ya da Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne sertifika alabilirsiniz. Gerekli olan evraklar ise aşı karnesi ve kuduz titrasyon test sonucudur.

Aşı Karnesi

Ülke dışına çıkmadan önce evcil hayvanınızdan kan örneği aldırarak kuduz testinden geçirmelisiniz. Yurtdışına çıkmadan 3 ay önce işlemlerinizi halletmelisiniz. Kuduz testini ise kuduz aşısından 30 gün sonra yaptırmalısınız.

Uçak Bileti

Uçuş yapmadan önce ya da biletinizi alırken evcil dostunuz için de rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. İşlem sırasında hayvanınızın sağlık belgesini ve aşı kağıdını unutmayın. Ayrıca evcil hayvanınızın evine isminizi, soyisminizi, telefon numranızı ve adres bilgilerinizi mutlaka yazmalısınız. Evcil hayvanınızın türüne göre sahip olduğu bazı haklar bulunuyor. Evcil hayvanınız için de ekstra ücret ödemek zorundasınız. Dostunuzun bagaj hakkı bulunmuyor. 8 kilogramdan fazla ise evcil hayvanlar özel kafes içerisinde uçağın kargo bölümünde yolculuk edebilirler.

Evcil Hayvanla Yurtdışına Nasıl Çıkarız?

İlk olarak Kuduz Antikor Titre Tayin Testi testi yapılması gerekiyor. Testi yapan kurum ise Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü ve bu merkez Ankara’da bulunuyor. Evcil hayvanınızdan kan alınarak test yapılıyor. Vücudunda kuduza karşı antikor miktarını hesaplıyorlar.

60999dcef4a65b7fb83a5996b8e52099
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Valonia

Beşiktaş’ın Tatlıcısı: Valonia

0
Beşiktaş’ın tatlıcısı Valonia menüsünde birçok farklı lezzete yer verir. Menüde yer alan tatlılar en çok beğenilen ve tercih edilen lezzetler arasındadır. Özellikle ıslak keki...