Cumartesi, Haziran 8, 2024
Ana SayfaDiğerYurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır?

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır?

-

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır konusu farklı bir tutkudur. Günümüzde insanlar arasında “Road Trip” büyük bir tutku haline gelmiştir. Öyle ki gideceğimiz yerlerin yollarında seyahatin tadını çıkarmak için özel araç en iyi seçenekler arasında yer alacaktır. Çünkü istediğiniz yerde duraklayabilir, istediğiniz anda rotanızı başka bir yöne çevirebilir ve seyahatinizi dilediğiniz gibi keyifli hale getirebilirsiniz. Otobüs, metro vb. gibi ulaşım araçlarını kullanmak, hatta araç kiralamak bile kendi arabanızın size verdiği huzuru veremez.

Her daim büyük emeklerle elde etmiş olduğumuz araçlarımız bizler için en konforlu seçenek olacaktır. Ancak özel aracınızda yurtdışına çıkmak istediğiniz zaman bazı koşulları taşımak şart! Peki yurt dışına arabayla nasıl çıkılır? Yurt dışına aracınızla çıkmak için hangi belgeleri tamamlamanız gerekiyor? İşte detaylar…

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır?

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır? diyenleri duyar gibiyiz. Yurtdışına araba ile çıkmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında en önemlisi şüphesiz ki Türkiye’den kiralamış olduğunuz bir otomobil ile farklı ülkeye gidip gidemeyeceğiniz üzerinedir. Kişiler şahsi araçlarıyla yurtdışına elbette ki çıkabilir. Fakat kiralık araç ile yurt dışına gitmek mümkün değildir. Çünkü, ülke dışına götüreceğiniz arabanın mutlaka sizlerin üzerine kayıtlı olması şartını yerine getirmeniz şarttır. Eğer kullanmış olduğunuz araç sizin üzerine kayıtlı değilse, araç sahibi kişiden ya da kurumdan vekaletname alınması gerekir. Bu durum şirket araçları için de geçerli olacaktır.

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Özel araçla yurtdışına çıkmak için ilk elde edilmesi gereken belge şüphesiz ki araç sizlere ait değilse ya da bir şirket aracı ise vekaletnamedir. Ancak ülke dışına özel araçla çıkmak için sadece vekaletname yeterli olmayacaktır. Bunun dışında bir de uluslararası ehliyete sahip olmaktır. Eğer ehliyetinizi son zamanlarda aldıysanız, yurt dışına çıkmak için yeterli bir belgeye sahipsiniz demektir. Çünkü son dönem ehliyetlerinde bir çip bulunur. Bu da kullanılan belgenin uluslararası geçerliliğe sahip olduğuna işaret eder. Eğer çipli bir ehliyetiniz varsa, ekstra bir belge temin etmenize gerek yoktur. Ehliyetini son dönemlerde almamış kişiler ise eski ehliyetlerini, yeni çipli ehliyetler ile değiştirmesi gerekir. Buna ek olarak da uluslararas harici bir ehliyet daha çıkarmanız yeterli olacaktır.

Uluslararası Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır sorusunun cevabı için öncelikle bir ehliyetiniz olması gerekiyor. Uluslararası bir ehliyet sahibi olabilmek için sınava tabi tutulmayacağınızı bilmelisiniz. Ülkemizde bu tür bir ehliyet alabilmek için başvurulması gereken kurullar Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’dur. Uluslararası ehliyete sahip olmak için gereken belgeler şu şekildedir;

  • Sürücü belgesinin aslı
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Bilindiği gibi uluslararası ehliyetin geçerlilik süresi toplamda 1 yıl sürer. Eğer yurt dışında daha uzun süre boyunca kalmayı planlıyorsanız böyle durumlarda elde etmiş olduğunuz belgenizi yıllık olarak yenilemeniz gerekmektedir. Yenileme ücreti yapacak olan kişilerin yatırması gereken harç miktarı, ilk alıma göre yarı yarıya düşer. Ayrıca çipli ehliyet çıkarabilmeniz için de ilgili kurumlardan randevu almayı unutmamalısınız.

Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Diğer Faydalı Bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol