Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaDiğerYurtdışı Araç Kiralama – Tüm Bilgiler

Yurtdışı Araç Kiralama – Tüm Bilgiler

-

Yurtdışı Araç Kiralama önemli bir konudur. Bir ülkeyi her yönü ile keşfetmek, farklı insanların kültürlerini tanımak ve anlamak için gitmiş olduğunuz yerlerin her bir ilini ve ilçesini gezmeye özen göstermelisiniz. Özellikle de Avrupa ülkelerinde birden çok şehri gezmek, hatta kimi zaman da başka ülkeleri kolayca ziyaret etmek için, mutlaka iyi bir araç kiralamanız gerekir. Çünkü bu şekilde hem ulaşım masraflarını en aza indirgeyeceksiniz, hem de gezip gördüğünüz yerlere çok daha kolay bir şekilde gidebilmeniz mümkün olacaktır. Peki yurtdışı araç kiralama işlemleri nasıl yapılır? Araç kiralama işlemleri için hangi belgerli yanınızda bulundurmanız gerekiyor? Yurt dışında en güvenilir araç kiralama şirketleri hangileridir? Merak edenler için işte detaylar…

Yurtdışı Araç Kiralama için Şirket Seçmelisiniz?

Yurtdışında en uygun yöntemlerle gezmek için mutlaka bir araç kiralamalısınız. Öyle ki temin etmiş olduğunu araç ile sınırsız bir özgürlük de elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Böylece kendi rotanızı kendiniz de çizme imkanı elde edersiniz. Ayrıca da varmak istediğiniz yere ek olarak, oralara giden yolların da tadını çıkarmanız kaçınılmaz olacaktır. Yurtdışında araç kiralamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de şüphesiz ki hangi kiralama şirketinin tercih edilmesi gerektiği yönündedir.

Yurtdışı Araç kiralama şirketlerini seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi tercih edilen kurumun olabildiğince uluslararası olmasına özen göstermektir. Çünkü yerel şirketler hem sanıldığı kadar güvenilir değildir, hem de uluslararası şirketlere göre çok daha maliyetlidir. Uluslararası kiralama şirketlerini bulmak için ilk etapta internet üzerinden detaylı bir araçtırma yapmanız şarttır. Burada bulmuş olduğunuz kurumlar ile online olarak ya da iletişim bilgilerini temin ederek görüşme sağlamak mümkündür. Görüşme esnasında da mutlaka ücretler konusunda bilgi talep edinmeyi unutmamalısınız.

Yurtdışı Araç Kiralama

Ülkemizden Alınan Ehliyetler Yurtdışında Geçerli Mi?

Ülkemizde düzenlenerek, hak edenlere verilen ehliyet belgeleri, turist vizesi ile giriş yapılan bütün ülkelerde geçerlilik göstermektedir. Bu nedenle ülkemiz vatandaşları yurtdışı tatillerinde araç kiralama şirketleri ile anlaşarak, araç kiralayarak aktif kullanım sağlayabileceklerdir. Bilindiği gibi sadece ülkemizde değil, dünyanın herhangi bir bölgesinde uluslararası ehliyet zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat bir ülkede 6 aydan çok daha uzun süre boyunca oturacaksanız ve burada araç kiralama ya da satın alarak kullanma işlemini gerçekleştireceksiniz, gitmiş olduğunuz ülkenin koşul ve standartlarında uygun olarak ehliyet belgesi almanız gerekir. Çünkü ülkemizden alınan ehliyetlerin, yurtdışında bulunan ülkelerde sadece 6 ay boyunca geçerliliği bulunur.

Eğer 6 aydan fazla süre boyunca ülkede kalmışsanız bir şekilde araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kaza durumunda sizlere ehliyetsiz araç kullanmışsınız gibi muamele yapacaklardır. Bu nedenle yurt dışında araba kullanmak için azami süreyi doldurmuş kişilerin, yeniden ehliyet almak için başvuru yapmaları gerekecektir.

Kayıtlı Sürücü Nedir?

Yurtdışı araç kiralama işlemi gerçekleştirdiğinizde, ehliyet belgesini ibraz eden kişilere kullanım hakkı verilmektedir. 2. Bir kişinin kullanım hakkına sahip olabilmesi için, ekstra ücret ödemeleri şarttır. Fakat bazı firmaların bu tür ücret talebinde bulunmadıkları da görülmektedir. Fakat bu durumda da, araç trafik kazasına karışırsa ve kullanıcı hakkına sahip kişi de direksiyon başında değilse, temin edilen aracın sigortası geçerliliğini yitirecektir. Bu da kişiler için büyük masrafların ortaya çıkmasına neden olur. Böyle sorunlar yaşamamak için aracı kullanacak olan kişilerin, ilgili şirketlere bilgi vererek, kayıtlı sürücü konumuna geçmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Yurtdışı Araç Kiralama’da Ödeme Şekli ve Depozitolar

Uluslararası şirketlerden araç kiralaması yapmışsanız, ödeme konusunda bulunulan ülkelerin kurallarının geçerli olduğunu unutmamalısınız. Bunun için ilk lazım olan şey, kendi adınızın yazılı bulunduğu kredi kartıdır. Fakat bazı ülkeler, bu kartları da kabul etmeyebilmektedir. Eğer daha önceden internet üzerinden rezervasyon yaptırmamışsanız, kiralamak istedipiniz aracn ücretini satış ofisinde tahsil ettirmeniz gerekir. Özellikle de Avrupa ülkeleri, yurtdışı araç kiralama esnasında kendilerini bir çok yönden garanti altına almak istemektedirler. Bu nedenle de ücret tahsili gerçekleşirken karttan ekstra bir tutarı da blokeleri altına alırlar. Araç hasarsız olarak teslim edildiğinde ekstra olaran bloke altına alınan ücret iade edilmektedir. Şirketlerle anlaşma yaparak, depozito bedelini düşürmek mümkündür. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Farklı Faydalı Bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol