Home Rehber Dil Okulları & Erasmus YÖK Denklik Nedir?

YÖK Denklik Nedir?

0

Yüksek Öğretim Kurumu Denklik Nedir? YÖK Denklik, yurt dışında okuyacağınız ya da okuğunuz bir üniversitenin yani yükseköğretim kurumunun vereceği lisans, ön lisans, yüksek lisans diplomalarının; Türkiye’de yükseköğretim kurumları tarafından verilen lisans, ön lisans, yüksek lisans diplomalarına eşit olmasıdır. Yurt dışında mezun oldunuz ve diplomanızı aldınız, denklik sayesinde bu diploma Türkiye’deki diplomalara eş değer olacaktır. Denlik Belgesi de, bunun kanıtıdır. Hangi alanda diplomanızın tanındığını gösterir.

YÖK Denklik Listesi Nedir?

Yurt dışında eğitim görmek günümüz gençlerinin hemen hemen hepsinin hayalidir diyebiliriz. Farklı kültürler tanımak, dil geliştirmek ve biraz da iş bulma imkanını artırmak onlara cazip gelebilir. Tabi ki yurt dışında okumanız ve bunu Türkiye’de kullanabilmeniz için okulunuzun Türkiye’de denkliğinin bulunması gerekiyor. Yurt dışında alacağınız ya da almış olduğunuz diplomanın YÖK tarafından tanınmış ve tasdiklenmiş olması gerekiyor.

Okulunuz YÖK tarafından tanınmış ise bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Diğer soru da okuduğunuz bölümün ya da alanın denkliği olup olmadığıdır. Aldığınız dersin içeriklerine göre diplomanızı size hiç sorun çıkarmadan verebilirler, bazı dersleri daha aldırıp daha sonra verebilirler ya da Türkiye’ye dönüş yaptığınızda sınav yaparak minimum 50 puan yapmanızı isteyebilirler.

Yurt Dışında Okumak İçin Neler Gerekli?

Ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan herkes ÖSYM’nin yaptığı TYT ve AYT sınavına girmeden bazı okulları tercih edebiliyorlar. Bu okullar QS World University Rankings, Times Higher Education (THE), Worl University Ranking, CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academix Performance (URAP). Bunların dışındaki okullar için TYT ve AYT sınavına girmeleri isteniyor. Tıp için ilk 50 bin, hukuk için ilk 190 bin, mimarlık için ilk 250 bin, mühendislik için ilk 300 bin içerisinde yer almanız gerekiyor. Ayrıca bölüme yerleşen en son öğrencinin puanından düşük almamaları, ön lisans için en az 140 ve lisans için en az 180 puan almaları, özel yetenek gerektiren bölümler için de en az 150 puan almaları gerekiyor.

Detaylı bilgi için: http://www.yok.gov.tr/

Buradan Kariyer sayfamıza göz atabilir, avrupada iş ve yaşam fırsatlarını görebilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here