Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaYıldırım Gezilecek Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

-

Bursa’nın Yıldırım ilçesine gidecekler için iyi bir Yıldırım Gezilecek Yerler listesi hazırladık. Osmanlı Devleti’nin dördüncü padişahı olan Yıldırım Bayezid’den adını alan Yıldırım ilçesi Bursa iline sadece 6 kilometredir. Bursa’nın Osmangazi ilçesinden sonraki en büyük ilçe olan Yıldırım ilçesi Uludağ eteklerine kurulmuştur. Doğusunda Kestel ve Gürsu ilçelerine, kuzeyinde ve batısında ise Osmangazi ilçesine komşudur. 69 mahalleden oluşan Yıldırım ilçesinin yüzölçümü 399 km2’dir. İlçe nüfusu ise 2020 yılında yapılan nüfus sayım verilerine göre toplamda 657.176’dır. Yöre halkının nüfusunun yanı sıra Yıldırım ilçesi dışarıdan yoğun göç alan bir ilçedir.

Yıldırım’a Ulaşım

Yıldırım ilçesi şehir merkezine oldukça yakındır. Bu yüzden kişiler şehir merkezinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. Bursa’ya feribotlarla gidiş yapılabilir, ardından Yıldırım’a giden araçlara binilebilir. Yıldırım’a ulaşım için şehirlerarası otobüslerin birçoğu ilçeye direkt olarak uğramamaktadır. Bu nedenle kişilerin aktarma yapması gereklidir. Kişiler Bursa merkeze gitmeli, ardından ilçe araçlarına binmelidir. Fakat ilçe şehir merkezine yakın olduğu için bu aktarma 10 dakika sürecektir.

Uçakla seyahat etmek isteyen kişiler Bursa Yenişehir Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanından daha önce rezerve ettikleri aracı kiralayabilir ve Yıldırım’a ulaşabilirler.

Yıldırım Konaklama

Yıldırım yılın her zamanında ziyaretçisi olan bir ilçedir. Bu nedenle kişiler ilçeye gidecekleri zaman önceden rezervasyon yaptırmalıdır. İlçedeki tarihi binalarda konaklama imkanı sunulur. Bazı modern yapıların yanı sıra konaklama yerlerinde ilçenin kültürü yansıtılmaya çalışılmıştır. Kişiler aradıkları konfordaki mekanı kolaylıkla bulabilirler. Her bütçeye hitap eden bir ilçedir.

Yıldırım Gezilecek Yerler

Yıldırım gezilecek yerler şehrin en büyük ikinci ilçesi olması nedeni ile oldukça fazladır. Bursa merkeze yalnızca 11 kilometre mesafede yer alır.

Cumalıkazık Köyü

Osmanlı Devleti dönemini olduğu gibi yansıtan bir köydür. Sokağında gezerken kişiler sanki zaman yolculuğuna çıkmış hissine kapılabilirler. 2014 yılı itibari ile UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Hünkar Köşkü

Sultan Abdülmecid ziyaret edeceği için yaptırılmış bir mekandır. 1844 tarihinde inşa edilmiştir. Eski zamanlarda av köşkü olarak kullanılmıştır. Şimdilerde ise müze olarak hizmettedir.

Irgandı Köprüsü

Tarihi köprü 1442 yılında Osmanlı Devleti tarafından inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde yer alan işçilikler oldukça detaylı ve güzeldir. Dünyadaki en eski çarşılı köprülüdür.

Yıldırım Konum için tıklayınız.
Yıldırım Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol