Cumartesi, Haziran 8, 2024
Ana SayfaTürkiyeMersinYenişehir Gezilecek Yerler

Yenişehir Gezilecek Yerler

-

Yenişehir Gezilecek Yerler, Mersin’in şehir merkezini kapsayan 4 ilçeden biridir. Aynı zamanda ilçe yüzölçümü bakımından Mersin’in en küçük ilçesi olma özelliğine de sahiptir. İsminden de anlaşılacağı üzere ilçenin belediye statüsü kazanması oldukça yakın bir tarihe dayanmaktadır. Buna karşın ilçe, özenle dizayn edilmiş ve ülkemizde modern kentleşmenin en belirgin örneklerinden biri haline dönüşmüştür.

Özellikle ilçe belediyesi tarafından inşa edilen ibadet alanları ve kültürel merkezler önemli ölçüde güzel mimari eserlerin ve yaşam alanların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu özellikleri ile Yenişehir gezilecek yerler büyük oranda modern mimari eserler ve kültürel faaliyet alanları ile kaplıdır. Aynı zamanda Akdeniz’e de sınırı bulunan ilçede bir de eşsiz bir marina yer almaktadır.

Yenişehir Nerede?

Yenişehir, konum itibariyle oldukça kritik bir alan üzerine inşa edilmiştir. İlçe Mersin’in Akdeniz ve Mezitli ilçelerine komşu olmakla birlikte kuzeydoğusunda Akdeniz Bölgesini boydan boya saran Toroslar yer alır. İlçenin güney bölümünde ise Akdeniz’in bizzat kendisi yer almaktadır.

Yenişehir’e Ulaşım

Yenişehir’e ulaşım için şehir dışından gelenlerin öncelikli olarak Mersin il merkezine ulaşmaları gerekir. İl merkezine oldukça yakın olan ve hatta Mersin ilinin merkez ilçeleri arasında yer alan Yenişehir’e bu noktadan toplu taşıma araçları veya özel araçlar ile ulaşımın sağlanması oldukça kolay olacaktır.

Yenişehir Konaklama

Yenişehir konaklama tesisleri ve imkanları bakımından önemli bir merkez gibi görünmüyor olsa da ilçenin tam olarak Mersin ilinin merkezini oluşturuyor olması çevre konaklama tesislerinin Yenişehir ziyaretlerinde etkili bir biçimde kullanılabilmesine izin vermiştir. Dolayısıyla Mersin ziyaretinde bulunuyorsanız ve Yenişehir’in eşsiz kentleşmesini yerinde inceleme arzusundaysanız bölgeye kolaylıkla tek bir toplu taşıma aracıyla ulaşmanız mümkündür.

Yenişehir Gezilecek Yerler

Yenişehir gezilecek yerler bakımından üzerinde durulmuş olduğu gibi büyük oranda kentleşmenin getirmiş olduğu modern mimari eserleri ile doludur. Bununla birlikte ilçenin yine bazı doğal güzelliklere ev sahipliği yaptığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla Yenişehir gezilerinizde doğal güzelliklere göz ucuyla bir bakış atabilir ve modern kentleşmenin en güzel örneklerinden birini derinlikli olarak inceleyebilirsiniz.

Manavşa Kalesi

Yenişehir gezilecek yerler kapsamında tercih edilebilecek tarihi miraslar sınırlıdır ve bu miraslar arasında yer alan Manavşa Kalesi, sahip olduğu dokuyu tam olarak koruyamamıştır. Yine de hazır gelmişken görelim diyenler var olan kalıntıları bizzat yerinde inceleyebilir.

Yenişehir Fuar Merkezi

İlçenin sahip olduğu modern güzellikler arasında kültürel faaliyetlerin aktif bir biçimde gerçekleştiği yerlerden olan Yenişehir Fuar Merkezi, Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü’nün tam karşısındadır. İlçenin tam merkezinde yer alan bu alanın görülmesi tavsiye edilir.

Mersin Deniz Müzesi

Ülkemizde var olan sınırlı sayıda deniz müzesinden biri olan Mersin Deniz Müzesi, Mersin’in Yenişehir ilçe sınırları içerisindedir. 2010 yılında ziyarete açılan müze içerisinde aynı zamanda 800 kitaptan oluşan bir de kütüphane yer almaktadır.

Yenişehir konum için tıklayınız.
Yenişehir Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol