Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaYenişehir Gezilecek Yerler

Yenişehir Gezilecek Yerler

-

Bursa ilinin doğusunda bulunan ve şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan Yenişehir Gezilecek Yerler ilçesi, antik çağda Neopolis olarak biliniyordu. Osman Gazi’nin padişah olduğu dönemlerde Osmanlı topraklarına dahil olan Yenişehir ilçesi, 1302 yılında Osmanlı Beyliği’nin başkenti olmuştur. Yenişehir ilçesi sahip olduğu sulak alanı ve geniş ovasıyla Osmanlı Ordusu’nda üstün bir yere sahip olmuştur. Yenişehir’in tarihçesi 14. yüzyıla kadar uzanır.

İlk dönemlerde Bilecik iline bağlı olan Yenişehir ilçesi, 1926’ya kadar bu konumda kalmıştır. Yaklaşık olarak 680 yıllık bir Türk yerleşim yeri olan Yenişehir, 1920 yılında başlayan ve 2 yıl süren Yunan işgaline uğramıştır. İşgalden kurtarılan ilçe Türk hakimiyeti altında kalmaya devam etmiştir. 2020 yılında yapılan nüfus sayım verilerine göre Yenişehir ilçe nüfusu toplamda 54.315’dir.

Yenişehir’e Ulaşım

Yenişehir’e ulaşım Bursa’nın diğer ilçelerine kıyasla daha kolaydır. Çünkü şehirdeki havalimanı bu ilçededir ve kişiler uçakla kolay bir şekilde seyahat edebilirler. Uçakla ilçeye iniş yapan kişiler, istedikleri yere 10 dakika içerisinde ulaşabilirler. Şehirlerarası otobüs ile seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle Bursa merkeze ardından ilçe araçlarına binmesi gereklidir.

Yenişehir Konaklama

İlçede konaklamaya imkan veren lüks otellerin yanı sıra apart oteller de yer almaktadır. Bu nedenle her bütçeye uygun olarak seyahat imkanı sunan bir ilçedir. Şehirde konforlu bir konaklama sunan lüks oteller, turistlerin ilgisini çeker. İlçeye seyahat etmeden önce kişilerin rezervasyon yaptırmaları gereklidir.

Yenişehir Gezilecek Yerler

Yenişehir gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilçedir. İlçede yer alan tarihi yapılar turistler tarafından oldukça ilgi görürler.

Sinan Paşa Külliyesi

1500’lü yıllara ait olan bu eser medrese, cami ve han olarak inşa edilmiştir. Osmanlı çizgilerini taşıyan eser oldukça fazla turist çekmektedir.

Orhan Gazi Cami

İlçeye bağlı olan Yarhisar Köyü’nde 1300’lü yıllarda yaptırılmıştır. Günümüzde sahip olduğu çizgiler ile birlikte dikkat çekmektedir.

Şemaki Evi Müzesi

İranlı Şemaki ailesinin 1700’lü yıllarda yaptırdığı iki katlı bir evdir. Duvarındaki süslemeler inşa edildiği yılı oldukça iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Pazartesi günleri hariç her gün turistlerin ziyaretine açıktır.

Yenişehir Konum için tıklayınız.
Yenişehir Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol