Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaTürkiyeGaziantepYavuzeli Gezilecek Yerler

Yavuzeli Gezilecek Yerler

-

Gaziantep iline bağlı 9 ilçeden biri olan Yavuzeli Gezilecek Yerler, gezilecek yerlerinin bol olmasıyla ön plana çıkan bir ilçemizdir. Doğal güzelliklerle dolu olan bu ilçe, Yavuzeli mesire alanları ile dikkat çekmektedir. Gaziantep’e gelip doğayla baş başa zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olan Yavuzeli, Gaziantep merkeze 30 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Yavuzeli, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilçelerden biridir. Eski adı Cingife olan Yavuzeli, bu eski adını Ceneviz ile almıştır. Tarihi kaynaklarda netliğinden emin olunmayan bu isim, Osmanlı Dönemi’ne gelindiği zaman “Yavuz İli” adını almıştır. Ancak il olmama şartının bulunması nedeniyle ismi değişmiş, Yavuzeli olarak anılmaya başlanmış ve bugünkü halini almıştır.

Gaziantep Yavuzeli Nasıl Bir Yer?

Yavuzeli ilçesini ziyaret edecek ya da bu ilçede yaşamaya başlayacak olan bireyler, Gaziantep Yavuzeli nasıl bir yer sorusuna yanıt aramaktadır. Yavuzeli, yaklaşık olarak 23 bin kişinin yaşadığı bir nüfustur. Çok büyük ve merkezi olmamasından dolayı orta gelişmişlik düzeyinde olan bu ilçe, pek çok köye sahiptir.

Gaziantep Yavuzeli’nde ikamet eden insanların büyük bir bölümü köylerde hayatını sürdürmekte, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Gece hayatının yok denecek kadar az olduğu Yavuzeli ilçesi, tarihi ve doğal güzellikler bakımından oldukça geniştir. İlçe küçük olduğu için şehir turu 1 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. En çok ziyaret edilen yer ise Yavuzeli Karapınar Gölü ve çevresidir.

Gaziantep Yavuzeli Gezilecek Yerler

Gaziantep’in küçül ilçelerinden biri olan Yavuzeli, genel olarak doğal gezilecek yerlere sahiptir. Yavuzeli gezilecek yerler çok merkezi olmasa da otobüsler ve şahsi araçlar ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle mesire alanları, göller ve dağlık araziler merkeze kıyasla daha uzaktır. Gaziantep Yavuzeli ilçesine giderseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları şu şekildedir:

  • Dolmen Mezarlığı
  • Barşavma Manastırı
  • Karapınar Gölü Mesire Alanı
  • Rum Kale
  • Şair Aziz Nerses Kilisesi
  • Dülük Antik Şehri

Yavuzeli ilçesine gidecek olursanız, bu yerlere mutlaka gitmeniz tavsiye edilmektedir. İlçede konaklamak isterseniz, ilçe merkezinde bulunan apart veya pansiyonları tercih ederek uygun fiyatlı şekilde ilçede yatılı kalabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.
Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Gaziantep Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol