Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeYatağan Gezilecek Yerler

Yatağan Gezilecek Yerler

-

Yatağan Gezilecek Yerler, Muğla’nın ilçelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. İlçe kapsamında Yatağan Termik Santrali bulunmakta olup bu santral, yöre halkının sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle çocukların %95’inin kanındaki kurşun oranlarının normalin üzerinde çıktığı tespit edilmiştir.

Tarihi zenginlikleri oldukça fazla olan ve bu nedenle Muğla’nın ilgi çekici ilçelerinden bir tanesi olarak kabul gören Yatağan nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleştirilir sorusunun ön plana çıktığını ifade etmek gerekmektedir.

Yatağan Nerede?

Yatağan nerede sorusu kapsamında ilçenin Muğla il sınırları içerisinde yer aldığını ifade etmek olanaklıdır. Turizm bakımından aktif olmayan ilçe, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakta ve özellikle Muğla’da yaşantısını sürdüren birçok insanın ziyaret ettiği ilçelerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Yatağan’a Ulaşım

Yatağan’a ulaşımın nasıl gerçekleştiği, Muğla kapsamında sorulan sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatağan’a ulaşım Muğla merkezden 25 km mesafede bulunan ilçeye kara yolu ya da hava yolu ile gidilebilmekte olup hava yolu, havaalanının ilçeye uzaklığından ötürü tercih edilmemektedir.

Bu bağlamda daha çok özel araç ya da otobüsün tercih sebebi olduğunu ve bu şekilde ilçeye konforlu gidilebildiğini ifade etmek olanaklıdır.

Yatağan Konaklama

Yatağan konaklama konusunda ön plana çıkan seçeneklerin neler olduğu, ilçede bir süre vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Yatağan’da konaklamak isteyen kişiler için genel olarak otel ve pansiyon seçeneklerinin bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. İlçe kapsamında bulunan lüks oteller ile konforlu bir şekilde tatil geçirme şansı elde edilebilmekte olup bu sayede kişiler, gündelik hayatın stresinden uzaklaşabilmektedir.

Yatağan Gezilecek Yerler

Yatağan’da vakit geçirmek isteyen kişiler için pek çok tarihi mekan ve doğal güzelliklerin bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda Yatağan gezilecek yerler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Bozbüyük-Güzelköy

Yatağan’a giden kişilerin görmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Bozbüyük-Güzelköy, Yatağan merkezden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yatağan’ın sakin mahallelerinden bir tanesi olan Bozbüyük, huzurlu vakit geçirmek isteyen kişilere hitap etmektedir.

Yaylaköy Kilisesi

Yaylaköy Kilisesi, Yatağan’a giden kişilerin görmesi gereken alanlardan bir diğeridir. Yatağan-Milas yolu üzerinde bulunan Eskihisar köyündeki bu kilisenin 9. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Sedir Adası

Sedir Adası, Yatağan gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan biri olarak bilinmekte olup birçok insan, Yatağan ziyaretlerinde mutlaka Sedir Adası’na da gitmektedir. Kleopatra Adası olarak da bilinen bu alan, sahip olduğu doğal güzellikler ile dikkat çekmektedir.

İçmeler

Marmaris’in en meşhur plajlarından bir tanesi olan İçmeler, özellikle yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Yeşil ve mavinin oldukça tatlı birlikteliklerine sahip olan İçmeler, Yatağan’a 89 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Eski Muğla Sokakları

Sahip olduğu güzellikler ile insanların ilgisini çeken Eski Muğla Sokakları, Yatağan gezilecek yerler kapsamında yer alan ve insanlara huzur sunan mekanlardan bir tanesidir. Yatağan’a 40 km mesafede bulunan Eski Muğla Sokakları, Muğla’nın kültürel yapısını yansıtan en önemli alanlardan bir tanesidir.

Yatağan konum için tıklayınız.
Yatağan Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Muğla Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol