Home Türkiye Trabzon Vakfıkebir Gezilecek Yerler

Vakfıkebir Gezilecek Yerler

0
1045
Vakfıkebir Gezilecek Yerler

Vakfıkebir Gezilecek Yerler Trabzon ilinin bir ilçesi olarak bilinmektedir. Vakfıkebir eski bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Vakfıkebir eski tarih yıllarında Hitit, Pers, Roma ve Bizans imparatorluğu hakimiyeti altında kalmıştır. 1461 yılında Vakfıkebir Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altına girmiştir. Vakfıkebir doğal bir limandır. Vakfıkebir doğal bir liman olması dolayısıyla tarih yıllarında ulaşım açısından önemli merkez olarak bilinmektedir. Vakfıkebir adını Osmanlı sultanı birinci Selim’in annesinin kurduğu büyük vakıf dan almıştır.

Vakfıkebir Ulaşım

Vakfıkebir Ulaşım oldukça farklı yollarla sağlanmaktadır. Trabzon’dan Vakfıkebir ilçesine gitmek isteyen kişiler için özel araçla alacakları ortalama yol 46 kilometre olarak hesaplanmıştır. Trabzon ilinden Vakfıkebir ilçesine gitmek isteyen kişiler özel araçla ortalama 41 dakika yol gitmeleri gerekmektedir. Başka şehirlerden gelmek isteyen kişiler özel araçlarını kullanarak Vakfıkebir ilçesine gelme şansları bulunmaktadır. Vakfıkebir ilçesine başka şehirlerden gelmek isteyen bireylerin otobüs seferlerini ve hava yollarını da kullanma tercihleri arasında yer almaktadır. Vakfıkebir ilçesine karayolu kullanarak gelmek isteyen bireylerin Ankara’dan 730 kilometre yol gelmeleri gerekmektedir. İstanbul’dan Vakfıkebir ilçesine karayolu kullanarak gelmek isteyen bireylerin 1050 kilometre yol gelmeleri gerekmektedir.

Vakfıkebir Konaklama

Vakfıkebir doğal liman olmasıyla birlikte yazın birçok kişinin tatil için tercih edeceği ilçeler arasında yer almaktadır. Yazın kalabalık olması nedeniyle kişilerin tatillerini yapmaya karar verdiklerinde Vakfıkebir ilçesinden otellere, apart dairelere erken rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir. Vakfıkebir ilçesinde tatil yapmak isteyen bireyler pansiyonlarda ve rezidans dairelerde de kalma imkanları bulunmaktadır.

Vakfıkebir Gezilecek Yerler

Vakfıkebir Gezilecek Yerler doğal güzelliklerden oluşmaktadır.

Yoroz Burnu

Yoroz Burnu Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine konu olmuştur. Karadeniz’in eşsiz ve benzeri olmayan sahillerine örnek olarak verilebilir. Yoroz Sahilinde gemilere yol gösteren Yoroz Işıklı Fener yer almaktadır. Yoroz Işıklı Feneri Fransızlar tarafından yapılmıştır.

Beşikdağ Tabiat Parkı

Vakfıkebir ilçesinde yer alan Beşikdağ Tabiat Parkı içerisinde doğal kaynaklar bulunmaktadır. Beşikdağ Tabiat Parkı kolay bir ulaşıma sahiptir. Beşikdağ Tabiat Parkı Panoramik bir seyir vermektedir. Beşikdağ Tabiat Parkı içerisinde teleferik de bulunmaktadır. Sahil boyunca teleferiğe binerek Karadeniz’in manzarasını seyretme imkanına sahip olursunuz.

Vakfıkebir Konum için tıklayınız.
Vakfıkebir Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here