Ana Sayfa Rehber Türkiye Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar Gezilecek Yerler

0
Üsküdar Gezilecek Yerler

İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan Üsküdar Gezilecek Yerler, tarihi süreçte oldukça özel bir konuma sahip olan ilçelerden biridir ve bu nedenle ilçede gezilecek oldukça fazla yer bulunmaktadır. 58 km2lik bir alana sahip olan ilçenin 2019 sayımlarındaki nüfusu 531.825 olarak belirlenmiştir. Farklı ilçelerle komşu olan Üsküdar’ın kuzeyinde Beykoz, kuzeydoğusunda Ümraniye, doğusunda Ataşehir, güneyinde ise Kadıköy bulunmaktadır. Tarihsel derinliği olan ilçeye ulaşım da oldukça kolaydır. Peki Üsküdar’a ulaşım nasıl ve hangi yöntemler dahilinde gerçekleşir?

Üsküdar Ulaşım

İlçeye gitmek isteyenler için oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Avrupa Yakası’nda Üsküdar’a gitmek isteyen kişiler; Marmaray, vapur ya da motor ulaşım metotlarından herhangi birini tercih edebilmektedir. Eminönü, Sirkeci ve Beşiktaş’tan deniz yolu ile ulaşım olanaklıdır.

Bunun yanı sıra Anadolu Yakası’nda Üsküdar’a ulaşım için otobüs ve metro seferleri bulunmaktadır. Bireyler, çeşitli ulaşım hatları ile birlikte Taşdelen, Alemdağ, Sancaktepe, Yakacık vb. Anadolu Yakası ilçelerinden Üsküdar’a konforlu bir şekilde gidebilmektedir. Öte yandan özel araçlar da ilçeye gitmek adına tercih edilebilecek bir diğer yöntem olarak bilinmektedir.

Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar’ın tarihsel süreçte oldukça farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ifade etmek olanaklıdır. Bu durum, Üsküdar gezilecek yerler dahilinde oldukça fazla seçeneğin bulunduğu anlamına gelmektedir. İlçede mutlaka görülmesi gereken yerleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Kız Kulesi
  • Beylerbeyi sarayı
  • Fethi Paşa Korusu
  • Çamlıca Tepesi
  • Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi
  • Ahmet Çeşmesi

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yerlerin her biri, ilçe kapsamında görülmesi gereken yerler dahilinde bulunmaktadır. Özellikle Kız Kulesi, birçok insan tarafından ilgi çeken ve tarihsel derinliği bulunan çok özel yerlerden biridir.

Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Ne Yenir?

Üsküdar’a giden ve ilçede ne yemesi gerektiği konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapan kişiler, denize kıyısı olan ilçede balık yemeleri gerektiğini öğrenmektedir. Üsküdar’da ne yenir sorusu kapsamında çeşitli restoranlarda balık ekmek başta olmak üzere farklı balık yemeklerini yiyebilmektedir. Öte yandan ızgara, köfte, dürüm, ev yemekleri de ön plana çıkan yiyecek türleri olarak bilinmekte ve yiyecek seçeneklerinin fazla olması, Üsküdar’ı ziyaret eden birçok insanın yemek konusunda herhangi bir sorun yaşamasını engellemektedir.

Üsküdar Konum için tıklayınız.
Üsküdar Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz