Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaUkraynaKievUkrayna Tren Yolculuğu

Ukrayna Tren Yolculuğu

-

Ukrayna’yı ziyaret eden turistler, ülkede bulunan birçok şehri keşfetmek için Ukrayna tren yolculuğunu tercih ediyorlar. Sizler için tren yolculuğu ile ilgili ufak bir yol kılavuzu hazırladık.

Ukrayna Tren Yolculuğu

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşım için kullanılan en rahat seçenek tren diyebiliriz. Özellikle Kiev ve Lviv arası 8 saat süren yolculuk macera severler için vazgeçilmez bir yöntem. Fakat, bu eğlenceli maceraya katılmadan önce bilmeniz gerekn bir şey var ki biletler karışık oturma sistemi ile veriliyor. Yani, cinsiyet, yaş, ırk fark etmeksizin herkes karışık oturuyor.

Ukrayna’da yolcu, hızlı ve banliyö olacak şekilde üç çeşit tren bulunuyor. Banliyö tren, şehir içi ulaşımda kullanılır. Yolcu ve hızlı trenler ise şehirlerarası ulaşımı sağlamak için kullanılıyor. Trenler arasından ise en konforlu olanı hızlı trendir. Yataksız trenlere göre daha rahat koltuklar ve konfor sunuyor. Genel olarak bakacak olursak yolculuk süresi azaldıkça, bilet fiyatları da azalmaktadır.

Ukrayna Tren Yolculuğu

Ukrayna Şehirlerarası Bilet Nasıl Alınır?

Dört farklı şekilde biletlerinizi alabilirsiniz.

  • İlk seçenek internet üzerinden satın almak. İstediğiniz tren biletini, http://booking.uz.gov.ua/en/ internet adresini kullanarak alabilirsiniz. Biletinizi satın aldıktan sonra mutlaka biletinizi yazdırın. Çünkü bilet çıktısı asıl bilet yerine geçiyor. Daha sonra ise çıktısını aldığınız bilet vagon görevlilerince kontrol edilip toplanıyor.
  • İkinci seçenek ise gişelerden almak. Tren biletinizi tren garında bulunan gişelerden alabilirsiniz. Ancak İngilizce bilen görevli açısından sıkıntı yaşayabileceğiniz için bileti internetten almak daha mantıklı bir seçenek olabilir.
  • Üçüncü seçenek postaneden bilet almak. Biletiniz Ukrayna postası yani Ukrposhta üzerinden satın alabilirsiniz.
  • Dördüncü ve son seçenek ise telefon ile bilet almak. Yakınlarda bulunan tren garını arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Türkiye otobüs garlarındaki mantığa sahip olan garlarda, biletinizi alabilir ya da bilet üzerinde düzenleme yaptırabilirsiniz.

Ukrayna Tren Seferleri Ne Kadar Sürüyor?

Ukrayna tren seferleri; Odessa, Lviv, Donetsk, Pivdenna, Pivdenno-Zakhidna ve Pridniprovska olmak üzere altı bölgeye ayrılıyor. Tren seferleri de bu bölgeler arasında gerçekleşiyor. Lviv-Odessa arası yaklaşık olarak 10 saat sürüyor. Normal trenle yolculuk etmek zorundasınız çünkü bu bölgeler arası hızlı tren seferleri yok. Kiev-Odessa arası da hızlı trenle 7 saat, normal trenle ise ortalama 12 saat sürüyor. Kharkiv-Odessa arası sadece normal trenle gidebilme seçeneğine sahip ve 11 saat sürüyor. Kiev-Lviv arası ise hızlı trenle 6 saat ve normal trenle de 10 saat sürüyor.

Ukrayna Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol