Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaDiğerUkrayna için Vize Gerekli Mi?

Ukrayna için Vize Gerekli Mi?

-

Ukrayna için Vize Gerekli Mi? sorusunu neredeyse tüm Türk vatandaşları bir kere sormuştur. Çünkü çok yakınımızda bir ülke. Türkiye ve Ukrayna arasında 2012 yılında bir anlaşma yürürlüğe girdi. Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usulleri Dair Anlaşma çerçevesinde iki ülke vatandaşları, karşılıklı olarak 30 günü geçmemek şartıyla vizeden muaf edilmiştir. Yani her iki ülke vatandaşları vizesiz karşılıklı giriş ve çıkış yapabiliyor. Anlaşma ise daha sonraları değiştirilmiş, kesintisiz kalış süreleri 30 gün iken, 60 güne çıkarılmıştır. 180 gün içinde de toplamda 90 günü aşmama şartı konulmuştur.

Ukrayna için Vize Gerekli Mi?

Bu anlaşma çerçevesinde her iki ülkenin vatandaşları pasaport ve kimlik kartları ile seyahat edebiliyorlardı. 2018 yılında alınan karara göre ise her iki ülke vatandaşları karşılıklı seyahatlerinde pasaportsuz ve çipli yeni kimlik kartları ile seyahat edebiliyorlar.

Türkiye ise Ukrayna vatandaşları için ek olarak şunları istiyor. Gidiş ve dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu ve davetiye gibi geliş amacını belirten evrak, yeterli miktarda döviz bulundurmalarını istiyor.

Ukrayna için Vize Gerekli Mi

Türkler İçin Ukrayna Vize Ücretleri

30 günden fazla kalmak ya da ikamet isteyenler için Ukrayna vizeleri, vize türü ve zamanına göre değişiklik göstermektedir. Devletin kurduğu yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normal karşılanıyor. Vize ücretleri, ticari vize, yatırımcı vizesi, aile vizesi, turistik vize, öğrenci vizesi, gibi çeşitlerden oluşuyor. Vize ücretleri için en iyi bilgiyi vize ofislerini arayarak öğrenebilirsiniz. Genel olarak 65 dolar ile 170 dolar arasında fiyatlara sahip diyebiliriz.

Ukrayna için Vize Gerekli Mi? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ukrayna Gezi Rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol