Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaRehberUkrayna Hangi Dil Konuşulur?

Ukrayna Hangi Dil Konuşulur?

-

Ukrayna’ya gitmek isteyenler Ukrayna Hangi Dil Konuşulur? sorusunu merak ediyordur. Ukrayna devletinin anadili Ukraynacadır. Nüfusun yaklaşık olarak %67’lik bir kısmı Ukraynaca’yı anadili olarak konuşabilmektedir. Ülkede ise Ukraynaca’dan sonra anadil olarak konuşulan dil Rusça, onu takip eder. Ülkede ise en çok konuşulan yabancı dil İngilizce olarak biliniyor.

Ukrayna Hangi Dil Konuşulur?

Ukrayna Yabancı Dil Ukrayna’ya seyahat planı yapan kişilerin çoğunun aklında oraya gidince dil sıkıntısı yaşar mıyım sorusu bulunuyor. Özellikle de yabancı dil konusunda sorun yaşayan kişiler Ukrayna yolculuğu sırasında iletişim kurma konusunda endişelere sahipler.

Sadece kimlikle gidebileceğimiz ülkeler arasında yer alan Ukrayna, uygulamanın ülkemizde başlamasıyla birlikte pek çok Türk için ideal bir tatil seçeneği haline geldi. Ukrayna başkenti Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv gibi popüler şehirlerin renkli sokaklarında da yıl boyunca onlarca belki de yüzlerce Türk ile karşılaşmak mümkün hale geliyor.

Ukrayna Yabancı Dil Sorunu

Devletin resmi dili Ukrayince olarak kabul ediliyor. Kiril harfleriyle yazılan Ukrayince, Rusça’ya benzerliği ile dikkat çekiyor. Mesela, Rusça bilen bir kişi Ukrayince konuşan birini rahatlıkla anlayabilir. Slav dilleri ile akraba olan Ukrayince, dil aile grupları arasında yani Slav dillerinden birini bilen de az buçuk iletişim kurabiliyor.

Ukrayna yaklaşık 45 milyon nüfusu ve geniş alanı ile Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olarak yer alıyor.  Ülkede anadili Ukrayince olanların yanı sıra, İngilizce ve Rusça bilenlerin sayısı da epeyce fazla bulunuyor.

Ukrayna Hangi Dil Konuşulur

Ukrayna’da İngilizce

Ukrayna Hangi Dil Konuşulur? demişken İngilizce’nin uluslararası kabul gören bir dil olduğunu da unutmayalım. Ukrayna’da genç kesim yani üniversitelerde eğitim alanlar İngilizce’ye tamamen hakim diyebiliriz. Özellikle de genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkede, İngilizce bilen biriyle karşılaşmak oldukça kolay. Ancak merkezi bölgelerden uzaklaştıkça İngilizce bilen kişi sayısı düşüyor ve iletişim de bir o kadar zorlaşıyor.

Eğer hiçbir dile hakim değilseniz ve aklınızda Ukrayna seyahat planı varsa, hiç çekinmeden gitmenizi öneririz. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte mobil cihazlarınız ile kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Yabancı dil eksikliğinizi biraz da olsa azaltmış olup, derdinizi anlatacak kadar bilgiye sahip olabilirsiniz. Tatil boyunca internetinizi ve teknolojik cihazlarınızı yanınızdan ayırmamalısınız. Ayrıca Türk hatları yurtdışında çok pahalıya denk geldiği için, ilk işiniz Ukrayna havaalanından bir sim kart almak olmalı.

Ukrayna Hangi Dil Konuşulur? adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Ukrayna ile alakalı diğer bilgiler için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol