Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeTutak Gezilecek Yerler

Tutak Gezilecek Yerler

-

Ağrı ilinde Tutak Gezilecek Yerler il merkezine 41 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İl merkezinden kalkan dolmuşlar ile ilçeye kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Oldukça eski ve köklü bir tarihe sahiptir. Önemli ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Urartular buna örnek olarak gösterilebilir. Yaşadıkları dönem boyunca şehre çok şey katmışlardır ve gerilerinde de pek çok tarihi yapı vermişlerdir.

Zamanla çoğu bölge tahribata uğrasa da günümüze kadar gelmeyi başaran eserler de bulunuyor. Bölgedeki halk tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlıyor. Ancak bölgede 3 un değirmeni, 2 ekmek fabrikası ve 2 tane de briket atölyesi bulunuyor. Küçük bir ilçe olmasına rağmen oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür. Ağrı geziniz sırasında Tutak ilçesini ziyaret etmek isterseniz yazımızı okuyarak rehberlik alabilirsiniz.

Tutak Gezilecek Yerler

Kan Kalesi

Tutak Gezilecek Yerler’in ilk adımında Kan Kalesi var. Dönertaş köyünde bulunuyor. Urartular dönemine ait olan en önemli bölgelerinden biridir. Yerli halk arasında Kale-i Hum adıyla da biliniyor. Kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin değildir. Yalnızca Urartular dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Adres: Tutak, Ağrı

Karagöz Kilisesi

Tutak ilçesinin önemli tarihi yapılarından birisi de Karagöz Kilisesi’dir. Dayapınarı köyünün yakınlarında bulunuyor. Yer altına yapılan kilise kayaların oyulmasıyla yapılmıştır.  Siz de Ağrı gezilecek yerler listenize Karagöz Kilisesini ekleyebilirsiniz.

Adres: Dayapınarı Köyü, Tutak, Ağrı

Zencir Kale

Tutak gezilecek yerler listenizin yeni rotası Zencir Kale olabilir. İlçe merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Urartular dönemine ait bir yapı olduğu tahmin edilse de bunun hakkında net bir bilgi yok. Günümüze yalnızca kalıntıları ulaşmıştır. Şehrin sahip olduğu tarihi güzelliklerden birisi olan Zencir Kale köşelerinden zincir sallandırıldığı için bu isimle adlandırılmıştır.

Adres: Tutak, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol