Yaz tatili denilince akıllara hemen deniz, kum, güneş üçlüsü gelir. Tabii ki bu üçlü arasında da dikkat edilmesi gereken özellikler bulunuyor. Havası nasıl, denizi soğuk mu, kumsal mı yoksa çakıl mı gibi sorular hepimizin aklını kurcalıyor. Sizler için Türkiye’nin en güzel 15 plajını derledik.

14Kaputaş Plajı –Antalya/Kalkan

Kaş ile Kalkan arasında kalan bu muhteşem plaj, turkuaz rengi deniziyle meşhur olmuştur. Kaputaş Plajı yalnızca Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın da en güzel plajları arasında yer alıyor. Plajı minik çakış taşlarıyla süslenmiş ve denizi de buz gibi bir suya sahiptir. Kayaların altından gelen soğuk su denizi soğutuyor diyebiliriz. Kaputaş plajında mutlaka yüzmeli ve güneşlenmelisiniz.

Adres: Kalkan, 07580 Kemer/Kaş/Antalya

13Ovabükü Plajı – Muğla/Datça

Datça’nın en çok sevilen koylarından birisidir. Ayrıca The Guardian gazetesi tarafından da Türkiye’nin en güzel koyu seçilmiştir. Buna rağmen popüler olmayan bu koy, köy hayatını ve masmavi denizleri ayaklarınıza seriyor.

12Kelebekler Vadisi Plajı – Muğla/Fethiye

Devasa kayalarla çevrili olan Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz civarlarında bulunuyor. Buraya gelmek için tek bir yol bulunuyor, o da deniz yolu. Alana deniz yoluyla ulaştıktan sonra iple tırmanış yapabilirsiniz. Vadide kalmak için evler de bulunuyor. Günübirlik de uğrayabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde denizin tadını çıkarıp, tekneyle geri dönebilirsiniz.

11Ölüdeniz Plajı – Muğla/Fethiye

Güzelliği ile dilden dile dolaşan mükemmel bir plaj. Denizkulağı şeklinde olan kumsal, etrafı tamamen kapalı bir göle benzetilebilir. Özellikle de deniz suyu temizliği ile dikkat çekiyor çünkü su da sirkülasyon oldukça fazla bu yüzden su kendi kendini temizleyebiliyor. Ölüdeniz’in mavi bayraklı kumsalları ve denizi, durgun ve sıcak su sevenler için harika olacaktır.

10Sarımsaklı Plajı – Ayvalık

Ülkemizin serin sularından birisi de Ayvalık’ta yer alıyor. Sarımsaklı plajı, Ege sahillerinde bulunan en güzel plajlardan biridir. Deniz suyu soğuk olmasına rağmen oldukça temizdir. Berrak suyu ve incecik kumuyla gidilemeye değer plajlar arasında bulunuyor.

9Ortakent Plajı – Bodrum

Diğer adıyla Camel Beach olarak bilinir. Nedeni ise develerle gezi yapılmasıdır. Bol rüzgarlı ve yelken, kayak gibi sporlara elverişli bir plajdır. Üstelik mavi bayrağa da sahip.

8Altınkum Plajı – Didim

Ege’nin en güzel plajlarından birisidir. Mavi bayraklı denizlere sahip kumsal, gece hayatı ile de oldukça hareketlidir.

7Çıralı Plajı – Antalya

Mavi ile yeşilin büyük buluşması bu plajda gerçekleşmiş diyebiliriz. Plaj, tarihi sit alanı ilan edildiği için el değmemiş bir güzelliğe sahiplik yapıyor. Caretta carettaların da en sevdiği kumsallardan birisidir.

6Amos Koyu Plajı – Marmaris

Ormanın içerisinde yer alan turkuaz rengi muhteşem denizlere sahiptir. Yalnızca doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda tarihi kalıntıları ile de öne çıkıyor. Roman döneminden kalma birçok kalıntıyı görebilirsiniz. Taşlı kumsalı ve sığ denizi ile de turistlerin ilgi odağıdır.

5Gökova Plajı – Akbük Koyu

Tropikal bir ada görünüme sahiptir. Deniz suyu o kadar berrak ve temizdir ki, daha önce bu kadar temiz bir deniz görmemiş olabilirsiniz.

4Altınkum Plajı – Didim

Didim kıyılarının mavi bayraklı plajlarından biridir. Altın rengi kumu ve turkuaz rengi denizi ile ziyaretçilerine kendini oldukça sevdirmiş görünüyor. Hem gündüz hem de gece hayatı oldukça hareketli geçen bir bölgedir.

3İztuzu Plajı – Dalyan

Dalyan’dan teknelere geçiş sağlanıyor. Oldukça temiz bir kumsala ve berrak denizlere sahiptir.

2Patara – Antalya

Antik kentte güzel bir tatil ve deniz keyfi sürebilirsiniz. Kalkan’da bulunan antik kentin hemen yanına Patara Plajı bulunuyor.

1Akvaryum Koyu – Bozcaada

En meşhur koylardan birisidir. Denizi oldukça berrak ve durgundur. Bu koyda yüzerken deniz içerisinde bulunan balıkları görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz