Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaHobilerDalışTürkiye'de En İyi 5 Dalış Noktası!

Türkiye’de En İyi 5 Dalış Noktası!

-

Türkiye’de En İyi 5 Dalış Noktası‘nı bazılarınız bilmeyebilir. Tatilin tadını çıkarmak için herkes kendisini mavi suların bulunduğu tatil kesimlerine bırakmak ister. Ancak bazıları için suyun güzelliği ve içerisinde barındırdıkları çok önemlidir. Eğer sizler de bir mavi tutkunuysanız ve suyun derinliklerindeki o eşsiz manzaralara tanıklık etmek ya da büyüsüne kapılmak istiyorsanız mutlaka dalış eğitimi almalısınız. Bilindiği gibi ülkemizde birbirinden farklı dalış noktaları bulunmaktadır. Doğru yerde yapacağınız dalış ve eğitimler ile sizler de büyüleneceğiniz güzellikleri keşfetme imkanına sahip olacaksınız. Dalış yapmak isteyenler Türkiye’nin birbirinden güzel dalış noktalarını keşfetmelerini öneriyoruz. İşte ülkemizdeki birbirinden güzel dalış noktaları;

Türkiye’de En İyi 5 Dalış Noktası

Muğla Fethiye Akvaryum Koyu

Fethiye – Akvaryum Koyu

Türkiye’nin en güzel dalış noktalarından biri de şüphesiz ki Fethiye Akvaryum Koyu’dur. Öyle ki burası çeşitli ülkelerden gelen dalgıçları da ağırlamaktadır. Buranın en önemli özelliği ise çok derinlere dalmadan da su altındaki güzellikleri keşfetme imkânı elde etmenizi sağlayacak olmasıdır. Özellikle de 17 ile 18 metre seviyelerinde birçok çeşit canlı görebilirsiniz. Koyun kayalık bölgeleri de bulunur. Dalgıçların akvaryum Reef olarak isimlendirdikleri duvar bölgesinde de birbirinden farklı canlı türleri yaşamlarını devam ettirmektedir.
Konum için tıklayınız.

Çeşme – Fener Adası

Günümüzde dalgıçların en çok tercih ettiği dalış noktalarından biri de Çeşme’nin Fener Adası’dır. Burası 18 metrelik bir derinliğe sahiptir. Burada her seviyedeki dalgıç suyun altındaki güzellikleri keşfetme imkanına sahiptir. Sünger ve mercan gibi canlıları Çeşme’nin Fener Adası’nda görebilirsiniz. Ayrıca buradaki su altında birbirinden farklı balık çeşitleri de yer alır. Şanslı bir gününüzde iseniz de fokları da görme imkânınız olacaktır.

Dalış Yerleri Türkiye

Bodrum – Delikli Mağara

Bodrum bilindiği gibi eşsiz güzelliklerle dolu bir kenttir. Burası yerüstü güzelliklerinin yanı sıra su altındaki güzellikleri ile de bir hayli ön plana çıkar. Eğer dalış deneyiminizi farklı bir şey katmak istiyorsanız Bodrum’un Delikli Mağara’sı sizler için ideal olacaktır. Çünkü burada mağara dalışı yapmak mümkündür. Su ortalama 14 ve 15 metre derinliklerindedir. Mağara ağzı geniş olduğundan geniş bir girişin söz konusu olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Eminiz ki sizler de mağaranın içindeki renkli oluşumlara bayılacaksınız!

Kalkan – Sakarya Batığı

Dalgıçların en farklı deneyimleri kazandığı farklı dalış noktalarından biri de şüphesiz ki Kalkan Sakarya Batığı’dır. Burada yeni başlayan dalgıçlar da profesyonel dalgıçlar da eminiz ki çok keyifli anlar yaşayacaklardır. Sakarya Batığı 15 metreden başlayarak 50 metreye kadar iner. Acemi dalgıçlar batmış teknenin sadece giriş kısmını görme imkanına sahip olacakken, profesyonel dalgıçlar 40 metrelere kadar inme şansına sahip olur. Ayrıca 40 metrede bulunan pupa bölgesini de görebilirsiniz. Buradaki Batık bilindiği gibi 1893 yılında batan saç ahşap gövdeli İngiliz yük gemisidir.

Saroz – Minnoş Adası

Saroz – Minnoş Adası

Saroz Minnoş Adası bilindiği gibi deniz seviyesinden yüksektir. Bu nedenle de dalgıçları ilk aşamada adanın altında yer alan duvar yapısı karşılar. Adanın dibi kumluktur. Bölgedeki mercan oluşumları bir hayli ünlüdür. Özellikle de kıyıya yakın alanlardaki turuncu sert mercanlar, sarpa balıkları, deniz tavşanları ve de birçok deniz böceğini burada görme imkânı söz konusu olacaktır.

Türkiye’de En İyi 5 Dalış Noktası adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Dalış ile alakalı diğer bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol