Ana Sayfa Rehber Şehirler Türkiye'de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler

Türkiye’de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler

-

Türkiye’de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler kışın çok güzel bir görüntüye neden olur. Türkiye, Karasal iklime sahip bir ülkedir. Ülke genelinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar da soğuk ve kurudur. Kar yağışının ve donma gibi çok soğuk gerektiren olayların büyük bir çoğunluğu da Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşir. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde olan şehirler Erzurum, Iğdır, Erzincan, Hakkari, Malatya, Tunceli, Van, Kars, Ardahan, Ağrı, Bitlis, Elazığ, Bingöl ve Muş olarak sıralanıyor.

Türkiye’de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler

Kar yağışının etkileri denizden uzaklığa, karasallığa, neme ve yükseltiye göre değişiyor. Ancak genel olarak bakıldığında en fazla kar kalınlığına sahip olan şehirler Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor.

Bitlis Kar Yağışı

Bitlis elinde en çok kar yağma rekorunu tutuyor. 1976 yılında yağan kar yağışı ile 3 metre 41 santimetrelik bir kar kalınlığı ile karşılaşıldı. Şubat ayında yağan yağış sonrası insanlar büyük bir şaşkınlığa uğradı çünkü en son 32 yıl önce böyle bir karla karşılaşılmıştı.

Erzurum Kar Yağışı

Erzurum Kar Yağışı

Erzurum’un bir kar şehri olduğunu söyleyebiliriz.  2004 yılında öyle bir kar yağışı aldı ki 110 santimetre kar kalınlığını gördü. Yine bir Şubat ayında 41 saat boyunca duraksız kar yağdı.

Tunceli Kar Yağışı

1976 yılında Tunceli, 285 santimetreye ulaşan kar yağışını gördü. Doğu Anadolu’nun en çok kar yağışı alan bölgelerinden biri olan şehir beyaza büründü.

Hakkari Kar Yağışı

Hakkari’de ülkemizin en çok kar yağışı alan bölgelerinden biridir. 11992 yılında 260 santimetreyi gören bir kar yağışına maruz kalmıştır. O zamanlar evlerin çeşmelerindeki sular donmuş ve yollar tamamen kapanmış.

Ağrı Kar Yağışı

Türkiye’de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler’den biri de Ağrı’dır. En çok kar yağışı alan yerlerden biri de Ağrı’dır. Ağrı, 1985 yılında yağan kar yağışıyla beyazlar altında kalmıştır. Karın yüksekliği ise 225 santimetreyi bulmuş.

Bingöl Kar Yağışı

Bingöl’de 1992 yılındaki kar yağışı sonucunda sıkıntılı günler geçirmiştir. Yollar tamamen kapanmış ve sular donmuş. Kar yüksekliği ise 200 santimetreyi bulmuş.

Artvin Kar Yağışı

Artvin Kar Yağışı

Doğu Karadeniz’in en çok kar yağışı alan bölgesidir. 1989 yılında yağan kar sonucunda bir rekor kırmıştır. Kar yüksekliği 140 santimetreleri bile görmüştür.

Bayburt Kar Yağışı

Türkiye’de En Çok Kar Yağışı Olan Bölgeler’den biri de Bayburt’dur. Bayburt’ta Doğu Karadeniz’in en soğuk şehirlerinden birisidir. 1976 yılında 110 santimetreyi bulan bir kar yağışına maruz kalmıştır. Genel olarak baktığımızda da 1976 yılının ülke genelinde epey soğuk geçtiğini söyleyebiliriz.

Kayak Merkezleri‘ni incelemek için tıklayınız.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone