Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaKültür SanatTürkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

-

Türkiye İş Bankası Müzesi, 26 Ağustos 1924 yılında kurulan İş Bankası’na ait kurulduğu tarihten bugüne kadar gelmiş olan sosyal, iktisadi ve kurumsal bilgilerin bir arada toplandığı tarihi bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan İş Bankası, Türkiye tarihinin ilk bankasıdır. Bu yüzden de tarihte oldukça önemli bir yere sahiptir.

14 Kasım 2007 tarihinde açılan müzenin kapıları herkese açıktır. 80 yıllık geçmişten gelen fotoğraflar, belgeler, hatıralar özenle tek tek toplanarak müzede sergilenecek hale getirilmiştir. Müzenin yer alıdğı müze ise eski Postane binasıdır. içerisinde bulunan eski duvarlar, eşyalar, mobilyalar ve işlemeler orjinal haline zarar verilmeden restore edilmiştir. Bankanın eski kasaları segilenmeye başlanmıştır. Geçmiş yıllarda Çanakkale Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyet’in ilk yılları ile ilgili belgeler de sergilenmektedir. Eski binanın toparlanıp belgelerin düzenlenmesinde ise Prof. Dr. Zafer Toprak imzası bulunuyor.

Türkiye İş Bankası Müzesinde Neler Var?

Müzede çeşitli eserler sergilenmektedir. Türkiye’nin dört bir yanından İş Bankası’na ait eşyalar toplanarak koleksiyon oluşturulmuştur. Müzede sergilenen eserler ise fotokopi makinesi, daktilo, bekçi saatleri, hesap makinesi, para sayma makinesi, damga, defter, anahtarlık, plaketler, şeref defterleri, teşekkür belgeleri ve kupalardır. Bunların yanı sıra çeşitli evraklar, poliçeler, makbuzlar, fişler, fotoğraflar, filmler ve personel fotoğrafları bulunmaktadır. Müzenin oldukça geniş ve kapsamlı bir fotoğraf albümü bulunmaktadır. Osman Hamdi Şeker, İbrahim Çallı ve Abidin Dino gibi ressamların tabloları koleksiyon içerisinde yer alıyor. Müzede sergilenen koleksiyonlar tarihte önemli bir yere sahiptir.

Türkiye İş Bankası Müzesi Giriş Ücreti 2020

Türkiye İş Bankası Müzesi’ne giriş tamamen ücretsizdir. Giriş ücretsiz olduğu için Müzekart’a ihtiyaç duyulmamaktadır.

Türkiye İş Bankası Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ayrıca 1 Ocak’ta da müze kapalıdır. Müzenin ziyaret saatleri sabah 10.00 ile akşam 18.00 arasıdır.

Türkiye İş Bankası Müzesi Nerede?

Türkiye İş Bankası Müzesi İstanbul’un Eminönü ilçesinin Bankalar Caddesi üzerinde yer almaktadır. Tramvayla, otobüsle, Marmaray’la ve metroyla kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol