Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaDiğerTürk Kahvesi Nerede İçilir? (Mekanlar)

Türk Kahvesi Nerede İçilir? (Mekanlar)

-

Türk Kahvesi Nerede İçilir? dediğinizi duyar gibiyiz. Türk kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi dünyaca meşhurdur. Pek çoğumuz için Türk kahvesi artık keyif değil bağımlılık haline gelmiş durumdadır. Durum şöyle ki, sohbet ortamında, kahvaltıdan sonra, dışarı çıkılıp bir mekana oturulduğunda ilk aklımız gelen de Türk kahvesidir. Tabi ki, hayatımızın her alanında yanımızda olan Türk Kahvesini yapmak da ustalık ister. Ülkemizin her şehrinden farklı şekillerde Türk kahvesi yapımı bulunuyor. Peki, Türk Kahvesi nerede içilir?

Türk Kahvesi Nerede İçilir?

Pierre Loti’de Kahve Keyfi

Türk Kahvesi Nerede İçilir? dediğimizde aklımıza mutlaka bir kere Pierre Loti gelir. Yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Pierre Loti manzarasının yanı sıra kahvesiyle de oldukça ünlüdür. Hatta 19. Yy’ın sonlarına kadar Rabia Kadın Kahvehanesi adıyla da biliniyordu. Tam bir İstanbul aşığı olan yazar Pierre Loti’nin bu mekana sürekli gidip gelmesiyle Pierre Loti adını almıştır.

Nev-i Cafe

Nev-i Cafe

Eski zamanlarda Balat’ta bulunan bir sur karakoluymuş. Daha sonra karakol restore edilerek Nev-i Cafe ismiyle bir cafe oluşturulmuş. Nev-i Cafe, İstanbul’da kahve içebileceğiniz en iyi mekanlardan birisidir. Özellikle de kömürde pişirilen Türk Kahvesi oldukça meşhur.

Çengelköy Çınaraltı Kahvesi

780 yılık bir geçmişse sahip çınar ağacının gölgesinde kurulmuştur. Deniz kenarında bulunan mekanda, ağaçların gölgesinde oturup kahvenizi yudumlayarak İstanbul’u seyredebilirsiniz.

Mandabatmaz

Mandabatmaz

Beyoğlu’nda bulunan mekanda yapılan kahveler için o kadar yoğun bir köpüğü var ki, manda koysan batmaz denirdi. İsmi de buradan geliyor. Mekanın kahveleri, dünyada 35 farklı ülkeden programlara konu olmuştur. Özellikle de yaptığı acı kahvelerle 1967 yılından beri hizmet veriyor. Maalesef Türk kahvesinin efsanesi Cemil Filik’i kaybetsek de, işletme halen hizmet vermeye devam ediyor.

Bebek Kahvesi

Türk Kahvesi Nerede İçilir? diyenler için Bebek’te harika yerler var. 1945 yılından beri nesilden nesile işletilen bir mekandır. Bebek Kahvesi’nin ilk müşterileri ise sahil kenarındaki balıkçılarmış. Daha sonra ise Boğaziçi Üniversitesi’nden genç kızların mekanı keşfetmesiyle birlikte o yıllar adı Kızlar Kahvesi olarak anılmış.

Konum için tıklayınız.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Beyazıt’ın tarihi sokaklarında bulunan mekan, kahve gurmelerinin bir numaralı adresidir. Yaptığı Türk kahveleri ile adından söz ettiren mekana mutlaka uğramalı ve tarih kokan sokaklarında kahveden tatmalısınız.

Türk Kahvesi Nerede İçilir? adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Mutlaka Denenmesi Gereken Sokak Lezzetleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol