Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaDiğerTürk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi?

Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi?

-

Bir çok insanın merak ettiği soru, Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi? Bildiğiniz üzere ehliyetler değişti ve ehliyet yasalarında da bazı değişiklikler oldu. Bu değişiklikler ile birlikte insanların kafasında acaba ehliyetlerimizi yurtdışında da kullanabilecek miyiz gibi sorular oluştu.

Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi?

1 Ocak 2016 tarihinde yeni bir ehliyet yasası yürürlüğe girdi. Türk ehliyetlerinizi yurtdışındaki ülkelerde de 6 ay süre ile kullanabiliyorsunuz. Eski ehliyetlerinizi yurtdışında araba kiralama için, varolan arabayı kullanmak için kullanabilirsiniz. 6 ayın sonunda ise Türkiye’ye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir. Eğer 6 aydan fazla bulunduğunuz ülkenin sınırlarında kalacaksanız ehliyetinizi kesinlikle değiştirmeniz gerekmektedir.

Eski ehliyetler ile yeni ehliyetler arasında herhangi bir fark var mı?

Herhangi bir fark yok. Eski ehliyetlerin yurtdışında geçerli olmadığı yönünde yanlış bir bilgi yayılsa da eski ve yeni ehliyetleriniz toplam 84 ülkede geçerliliğini koruyor.

Yurtdışında yaşayanlar ehliyetlerini nasıl değiştirebilir?

Türkiye’ye dönüş yapmanız gerekiyor. Eskisi gibi yıpranan, kaybolan veya yeni ehliyetleri konsolosluklardan almak artık mümkün değil. Tüm evraklarınız ile birlikte Türkiye’ye gelerek, nüfus müdürlüklerinden gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Yeni Ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) web sitesinden başvuru yaparak randevu almanız gerekmektedir. Uygun tarih ve saatinizi seçtikten sonra randevu gününüzde nüfus müdürlüğüne belgelerinizle birlikte giderek 20 dakikalık bir işlem sonrasında 10 gün içerisinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilmektedir. Aradaki 10 günlük süreçte size trafiğe çıkabilmeniz için geçici bir belge veriyorlar.

Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi? sorusuna cevap aramak için bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ehliyet yenilemek ve kayıp işlemlerinde randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ehliyetler ile alakalı diğer sorunlarınız için arşive göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol