Salı, Mart 21, 2023

Turba Nedir?

-

Turba Nedir? Bitkilerin doğal koşullar nedeni ile çürümesi ve zaman içerisinde toprakta kömür halini almasına verilen isimdir. Kısa zaman içerisinde toprak altında bulunan ve katı fosil bir yakıta dönüşen maddelere turba adı verilir. Turba yosun ve bitkilerin toprak altında yer alması ile meydana gelir. Bu maddenin meydana gelme süresi kısa olduğu için elde edilen maden de kalitesizdir. Turba sonucunda kalitesiz bir kömür meydana gelir ve karbon miktarı oldukça azdır. Bazıları karbon miktarı az olduğu için kömür kategorisinde dahi değerlendirmeye almazlar. Turba kelimesine diğer bir adı ile bitki kömürü adı da verilebilir. Bitkilerin kömürleşerek başka işlemlerde kullanılmasıdır.

Turba Nedir?

Alkol yapımında turba kullanılması oldukça yaygındır. Özellikle İskoçya viski yapımında turba kullanır. Viski üretimi esnasında malt haline gelmiş olan arpaları kurutmak amacı ile turba tercih edilir. Turba yakılarak arpaların kurutulması sağlanır. Viski kültüründe önemli bir yere sahiptir. Viski yapılırken maltlama işlemi esnasında arpalar ıslatılır ve çimlenmesi başlatılır. Bu sırada çimlenmenin birkaç gün sonra durdurulması için büyük fırınlarda turba yakılır. Ortaya çıkan duman ve sıcaklığın etkisi ile arpalar kurutulur ve işlem tamamlanır. Bu işlem sonucunda viskiye oldukça aromatik bir koku ve tat geçer. Malt viskileri ile ön plana çıkan birçok farklı marka bu tat ile dikkat çekerler. Turbalar malt viskilerin tadında büyük bir öneme sahiptir.

Turba Nedir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,979TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,073TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol