Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaMekanlarMekan ListTrabzon'da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan!

Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan!

-

Sizler için Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan’ı derledik. Türkiye’nin incilerinden doğanın eşsiz manzarasıyla kucaklaşmak için gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Trabzon’dur. Trabzon hakkında bilgi vericek olursak 2016 istatistiklerine göre toplam nüfusu 779.379’dur. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon’un 18 adet toplamda ilçesi vardır. İlçeleleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra şeklindedir.

Turistik açıdan da bir hayli ziyaretçisi olan Trabzon’un yaylaları her sene ziyaretçi akınına uğramaktadır. Trabzon’a gidiyorsanız aşağıdaki yaylalardan bir kaçtanesini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

o   Maçka – Şolma Yaylası

o   Maçka – Mavura Yaylası

o   Maçka – Kiraz Yaylası

o   Lapazan Yaylası

o   Maçka – Çakırgöl Yaylası

o   Karadağ Yaylası

o   Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

o   Tonya  – Erikbeli Yaylası

o   Sazalanı Yaylası

o   Sis Dağı Yaylası

o   Kadırga Yaylası

o   Çatma Obası Yaylası

o   Mızraklı Su

o   Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

 

Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan

Trabzon Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan’ı ilk mekanı Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunur. Ziyaretçilerin en çok akın ettiği Sümela manastırı tarihi dokusu ve doğa manzarasıyla en çok dikkat çeken noktalardan birtanesidir. Sümela Manastırı çok eski yıllarda Sarp Kayaları üzerine kurulmuştur. Halk arasında ‘Meryem Ana’ olarak da tabir edilir. Harabe görüntüsü ve doğa ile iç içe oluşundan insanların dikkatini fazlasıyla çekmekte olup fotoğrafınızın olması gereken nadir noktalardan birtanesidir.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, Trabzon’un il merkezindedir. Yine inşası çok eski yıllara dayanmaktadır. Evliya Çelebi’nin bu kale ile alakalı şöyle bir sözü mevcut. “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”. Trabzon’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunmaktadır. Aynı ilçeye gideceğiniz için aynı anda Sümela Manastırı’nı da ziyaret etmiş olursunuz. Vazelon Manastırı MS 270-317 arasında kurulduğu söylentiler arasında yer almaktadır. Manastırın içinde mağara ve ayazmalar vardır. Trabzon’un meşhur doğası içinde yer aldığı için turistlerin bolca ziyaret ettiği noktalardan biridir.

Trabzon Uzungöl

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon hem yerli insanımızın hemde yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir doğa harikasıdır. Gölü ve yöresel yemekleri ile tanınmış, huzuru bulabileceğiniz muhteşem bir yapıdır. Turizm alanında buraya sıklıkla turlarda düzenlenmektedir.

St. Eugenius Kilisesi

St. Eugenius Kilisesi Trabzon’un Tabakhane Deresi’nde bulunur. St. Eugenius Kilisesi adını Azizi Eugenius’tan almıştır. Yapımı tam olarak bilinmemekte olup sağlam bir yapı olması nedeniyle günümüze kadar gelmiştir. İstanbul’un fethinden sonra St. Eugenius Kilisesi, cami olarak devam etmiştir. Bugünki adıyla Yeni Cuma Camii’ni de ziyaret etmenizi öneririz.

Trabzon Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı, Tranzon’un Hamsiköyü yolunda Kiramitli Köyü Vadisi’ndedir. İsminin nereden geldiği ile alakalı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Kutsal bir mağara olduğu rivayetler arasındadır. Yapının 1858 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Gidip görebileceğiniz güzel bir manastırdır.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Düzköy yaylası Trabzon’a da biraz uzaktır aslında. Trabzon’a yaklaşık 40 km uzaklıkta Düzköy ilçesinden 12 km mesafede toprak yoldan gidebileceğiniz bir yayladır. Trabzon’un yüksek kesimlerindeki Düzköy Yaylasında şehir hayatından uzak bir yaşam sürülmektedir. Dönem dönem şenliklerinde yapıldığı yaylada ilgi çeken şeylerden biri de Haçkalı Baba türbesidir. Konaklayabilmeniz için pansiyonlar mevcuttur.

Boztepe

Keyifcileri de unutmamak lazım tabi. Trabzon’u karanlıkta veya aydınlıkta yukarıdan seyredip, o eşsiz manzaraya tanık olmak isteyenler için Boztepe’yi önerebiliriz. Denize karşı gün batımını izleyerek içeceğinizi içebilirsiniz. Fotoğraf çektirmek için de ideal noktalardan biridir.

Trabzon'da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan!

Altındere Vadisi

Karadenizin Trabzon’un en güzel doğa görüntüsüne sahip parklarından biridir. Trabzon’a sadece doğası için gidenlerin Altındere Vadisine uğramasını da şiddetle tavsiye ederiz. Altındere Vadisi, çeşitli bitkileri, hayvan çeşitliliği ve muazzam doğa görüntüsü ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü müzesi 1890 yılında Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yaptırılmıştır. Asıl yaptırılma amacı yazlık olan köşkBarok döneminin mimari özellikleri göstermektedir. Mustafa Kemal Atatürk 1900’lü yıllarda Trabzon’a yaptığı gezi sırasında beğendiğini belirttiği köşkü 1930’lü yıllarda ziyaret etmiştir.
Konum için tıklayınız.

Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Mekan adlı yazımızın sonuna geldik.
Trabzon’da Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol