Home Rehber Türkiye Toroslar Gezilecek Yerler

Toroslar Gezilecek Yerler

0
619
Mersin Toroslar Gezilecek Yerler

Toroslar Gezilecek Yerler, Mersin ilinin 4 merkez ilçesinden biridir ve il merkezinin kuzeydoğusunda bulunan kanadı oluşturmaktadır. Aynı zamanda Mersin ilinin otobüs terminaline de ev sahipliği yapan bu ilçe de tarihsel ve kültürel mirasların yanı sıra doğal güzellikler ve sıra dışı büyüklüğe sahip bir mezarlık da bulunmaktadır.

Adını Akdeniz Bölgesi boyunca uzanan Toros Dağlarından alan ilçeye günü birlik ya da kısa süreliğine gezi yapma arzusunda olanlar için sıra dışı doğal güzelliğe sahip yeşil alanlar ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış yaşam alanlarının deneyimlenmesinin mümkün olacağı belirtilmelidir. Toroslar gezilecek yerler de anlaşılacağı üzere Akdeniz Bölgesinin genel dokusuna uygun bir biçimde uygarlıklardan kalan miraslar ve tabiatın eşsiz doğallığıdır.

Toroslar Nerede?

Toroslar, yüzölçümü bakımından Mersin’in 4 merkez ilçesi arasında en büyük olan yerleşim alanıdır ve şehrin kuzeydoğu bölümünü kaplar. Mersin’in Çamlıyayla, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli ilçelerine komşu olan Toroslar, kuzey bölümde ise Toros Dağları ile örülüdür.

Toroslar’a Ulaşım

Toroslar’a ulaşım tahmin edildiğinden çok daha kolaydır ki keza ilçenin Toros dağları ile çevrelenmiş olması buraya ziyarette bulunanlarda şüphe uyandırmamalıdır. Mersin ilinin merkez otogarının yer aldığı ilçeye şehir dışından bu otogar kullanılarak kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda üç merkezi ana caddeye de ev sahipliği yapan ilçenin doğal güzelliklerine ulaşmak da oldukça kolaydır.

 

Toroslar Konaklama

Toroslar konaklama olanakları bakımından geniş bir seçenek yelpazesini ziyaretçilere sunmuyor olsa da ilçe sınırları içerisinde bulunan onlarca otel ve pansiyon olduğu belirtilmelidir. Yüksek standartta hizmet talep edenler içinde ilçede dünya çapında üne sahip konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Toroslar Gezilecek Yerler

Toroslar gezilecek yerler bakımından doğal güzelliklere ve tarihi alanlara ev sahipliği yapan bir yerleşim alanıdır. Yaylaları ile ünlü olan ilçe, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Türk bayrağına ve Mersin ilinin en büyük Cumhuriyet Meydanı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Gözne Kalesi

Toroslar gezilecek yerler kapsamında bölgeye yapılan ziyaretlerde mutlaka uğranması gereken adresler arasında yer alan Gözne Kalesi, bin metre rakımda inşa edilmiştir. Dörtgen oluşturan dört farklı yapının bulunduğu kale Ortaçağ döneminden iz arayanları büyüleyici bir yolcuğa çıkarmaya oldukça uygundur.

Paperon Kalesi

Adeta bir kaleler cenneti olan Toroslar’ın bu özelliği şüphesiz yüksek bir rakım üzerine ina edilmiş olması ve bu kaleler aracılığıyla geniş düzlüklerin gözlemlenebiliyor olmasıdır. Söz konusu tarihi kalelerden bir diğeri olan Paperon Kalesi, 1450 metre rakım üzerine inşa edilmiştir ve etkileyici bir görünüme sahiptir.

Kızlar Manastırı

Mersin’e yapılan ziyaretlerde Toroslar ilçene uğramak için bir neden daha olan Kızlar Manastırı, adeta her bir köşesinde tarihi izler barındırır. 18 satırdan oluşan bir yazıtın bulunduğu manastır, sahip olduğu mimari ile bölgede yaşayan uygarlıkların mimari özelliklerini çok açık bir biçimde yansıtır.

Toroslar konum için tıklayınız.
Toroslar Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here